Nové pláže, vyhlídky i pikniková místa. Švédi promění okolí jezera Milada
Zatopený Důl Chabařovice změní projekt švédského studia Mandaworks. V okolí jezera Milada vznikne řada drobných objektů určených k rekreaci i aktivnímu odpočinku.
Zvýšení kvality života pro místní nebo nové atrakce pro návštěvníky nabízí vítězná urbanisticko architektonická studie na proměnu jezera Milada, které se nachází na místě někdejšího hnědouhelného Dolu Chabařovice.
Vítězem mezinárodní architektonické soutěže vyhlášené v polovině roku 2020 společností Palivový kombinát Ústí (PKÚ) ve spolupráci s ONplan lab se stal švédský ateliér Mandaworks. Jeho tým má se podílel na urbanistických proměnách ve městech po celém světě - na revitalizaci hlavní městské třídy Avenue McGill v Montréalu či návrhu urbanistického a regulačního plánu významného území Kolkajen v centru Stockholmu.
„Vítězný návrh nejvíce zohledňuje přírodní podmínky jezera Milada a jeho blízkého okolí, zároveň respektuje jeho současný stav a podává velmi konkrétním způsobem návrhy řešení vedoucí k vývoji a ustálení přírodě blízkých ekosystémů,“ píše se v tiskové zprávě o výsledcích soutěže.
Porota zároveň ocenila, že projekt nestojí na návrhu megalomanských staveb či areálech, ale naopak na drobných architektonických objektech. Nově tedy přibydou místa pro odpočinek, výhled, piknik či přístup do vody.
Architekti navrhli čtyři hlavní rozvojové plochy pro novou zástavbu, které budou poskytovat nové využití a zázemí nejen pro místní obyvatele, ale i návštěvníky jezera: přístaviště Trmice, sportovně-rekreační areál Hrbovice, Nové Vyklice a rozšíření obce Roudníky. Přičemž vstupy jsou navázány na okolní sídla a propojují je s krajinou jezera. Hlavní rekreační oblasti a pláže architekti umístili na východní i západní břeh.
Překotné změny na Mostecku
Stejně jako území Mostecké pánve, i okolí jezera Milada, prošlo posledních 200 let velkými změnami: zemědělská krajina se koncem 18. století změnila na průmyslovou a těžební oblast s mnoha hlubinnými doly. Období růstu nicméně zastavila 2. druhá světová válka, která přinesla i dvojnásobnou obměnu obyvatelstva.
Mezi Chabařovicemi a Ústí nad Labem vznikl povrchový lom, který posléze zabral území šesti vesnic na ploše o rozloze téměř devět kilometrů čtverečních. V 90. letech se tam těžit přestalo a krajina se začala rekultivovat. Výsledkem největší vodohospodářské akce v Česku je vodní plocha o rozloze 252 hektaru.
Veřejnosti se jezero otevřelo loni v září.
Manifesto Market bude mít v Praze třetí pobočku. Streetfood koncept tentokrát zaplní nároží mezi Andělem a Na Knížecí.Manifesto tentokrát zatraktivní lokalitu Anděla
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.