Elektrárnu v Plzni zničily nálety i komunisté. Teď se v ní vaří pivo. A brzy zastoupí i kulturák

První fázi rekonstrukce má někdejší elektrárna a nynější pivovar za sebou. Na dalších změnách architekti ze studia Mimosa ještě pracují. V budoucnu by v areálu Plzeňského Prazdroje mohl být sál až pro 500 lidí.
Elektrárnu postavili v areálu Plzeňského Prazdroje v roce 1906 a energii zabezpečovala pro pivovar i pro část města až do roku 1995.
Industriální stavba, vznikla v rámci takzvaného Spalkova projektu. V jeho rámci vzniklo mezi lety 1904-1907 několik objektů - elektrocentrála, odželezňovací stanice, roudenská vodárna, vodárenská věž a říční vodárna. Ty měly zajistit areálu soběstačnost.
Jak bude bývalá elektrárna vypadat se můžete podívat do následující galerie.
Budova elektrárny prošla v minulosti hned několika změnami technologie, žádná z nich ji však nepřinesla výraznější prospěch, spíše naopak. Před koncem 2. světové války byla elektrárna těžce poškozena náletem spojenců při bombardování Plzně a trvalo přibližně půl roku, než byla opět uvedena do provozu. Nejhůře se na ni ale podepsala léta komunistického režimu, kdy se z dřívějšího „chrámu pokroku“ stala špinavá kotelna.
Novodobá historie industriálního objektu se začala psát v roce 2019, Plzeňský Prazdroj přišel s tím, že ho přemění na pivovar. Objekt byl sanován a staticky zajištěn, první fáze rekonstrukce podle projektu ateliéru Mimosa Architekti je hotová. V části objektu se vaří pivo, v té další vznikne společenský sál až pro 500 lidí.
Zahraniční ateliéry mají o projekty v Česku velký zájem. I z důvodu velkého množství soutěží. Ty jsou navíc relativně otevřené a za posledních 10 let se vylepšila i jejich kvalita. „Zároveň se v tuzemsku se zatím nikdo nesetkal, že by soutěž byla zmanipulovaná,“ přibližuje spolumajitel architektonického studia re:architekti Ondřej Synek v dalším díle podcastu Realitní Club.
Architekt Synek: Tuzemské architektonické soutěže jsou kvalitní, mají o ně zájem i ateliéry ze zahraničí
Reality
„Zachováváme historické prvky, které dávají smysl i pro dnešní využití. Nechceme bourat zbytečně. Podstatnou částí našeho návrhu je náprava toho, jak bylo s objektem zacházeno v době po druhé světové válce,“ přibližují architekti jak o rekonstrukci přemýšlí.
V interiéru plánují využít vybavení dřívější elektrorozvodny i mostový jeřáb a další objekty a povrchy.
Vila Bianca patří k těm nejhonosnějším v Bubenči. Zatímco zvenku si udržela historický ráz, uvnitř tomu tak není. Díky rekonstrukci interiér jednoho z tamních bytů přeci jen zase připomíná 20. léta.
Hostila prvorepublikovou smetánku i Masaryka. Jak se v honosné vile bydlí teď?
Enjoy
Jako houby pod dešti v Krkonoších rostou stylové chalupy. Citlivě zapadají do okolí a nabízí svým majitelům veškeré pohodlí. Jednou z nejaktuálnějších realizací je chalupa Haj na Pomezním hřebenu. Navrhli ji architekti ze studia ADR.
FOTOGALERIE: Jsou krkonošské chalupy stylovější než ty v Alpách?
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.