VIDEO: Ještě akčnější miliardáři. Bombardier představil nejrychlejší business jet na světě
Kanadský výrobce letadel Bombardier představil nejrychlejší business jet na světě. Letadlo Global 8000 má dolet rekordních 14 800 kilometrů a kapacitu 19 pasažérů. Společnost ho plánuje uvést na trh v roce 2025. Vzdálené destinace tak brzy mohou být dostupnější, uvedl server CNN.
Global 8000 je jen jedním z mnoha pokroků v četných snahách zvýšit rychlost osobních letadel více než dvě desetiletí poté, co kultovní francouzský Concorde odešel do důchodu, podotkla CNN.
Starší model Bombardieru Global 7500 má oproti novému modelu dolet „pouhých“ 14 260 kilometrů. „Global 8000 využívá neskutečné vlastnosti svého předchůdce Global 7500 a poskytuje našim zákazníkům letadlo nové éry,“ řekl prezident společnosti Éric Martel.
Podívejte se na propagační video společnosti Bombardier k modelu Global 8000:
Global 8000 se ale nechlubí jen špičkovou rychlostí Mach 0,94 a doletem. Stroj se může podle tvůrců pochlubit například i tím, že se jedná o první letoun dopravní kategorie, který dokáže létat nadzvukově s udržitelným leteckým palivem (SAF).
Během pandemie obliba soukromých letů vzrostla, lidé se dostali do míst, kam by je běžné linky nedopravily, navíc se vyhnuli frontám a potenciální nákaze. Podle Martina Feče z brokerské společnosti Charter Advisory, která lety s private jety zprostředkovává, se tak cílová skupina této formy přepravy rozrůstá. „Už to není jen svět vlastníků firem, ale nově třeba i manažerů z korporátu,“ tvrdí.Martin Feč: Private jetem se do Ruska dostanete. My to ale v žádném případě nenabízíme
Leaders
Letadlo rovněž dbá na bezpečí a komfort. Má nejzdravější kabinu v oboru, tedy nejnižší nadmořskou výšku kabiny ve své třídě 2900 stop (cca 883 metrů) při letu ve výšce 41 tisíc stop (cca 12 152 metrů). V kokpitu využívá letovou palubu Bombardier Vision, která disponuje novější technologií fly-by-wire.
Téma zvyšování rychlosti strojů je v leteckém průmyslu velmi žhavé. Vývojem strojů s nadzvukovou rychlostí se zabývá například společnost Boom Supersonic, která cestovala prototyp X-B1, který má kapacitu sedadel mezi 65 a 88 místy.
Zájem je i u dopravců. V minulém roce oznámila letecká společnost United Airlines, že bude nabízet „cesty v nadzvukové rychlosti“, poté co uzavřela dohodu za nákup 15 nadzvukových jetů.
Americký Federální úřad pro letectví (FAA) letos uložil rekordní pokuty v celkové výši dvou milionů dolarů (45 milionů korun) kvůli rekordnímu počtu neukázněných cestujících. Nejčastěji si lidé odmítali nasadit roušku. Jste v letadle? Nechovejte se jako hlupák. Americký úřad rozdal rekordní pokuty za nepříslušné chování
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.