VIDEO: Ještě akčnější miliardáři. Bombardier představil nejrychlejší business jet na světě

Kanadský výrobce letadel Bombardier představil nejrychlejší business jet na světě. Letadlo Global 8000 má dolet rekordních 14 800 kilometrů a kapacitu 19 pasažérů. Společnost ho plánuje uvést na trh v roce 2025. Vzdálené destinace tak brzy mohou být dostupnější, uvedl server CNN.
Global 8000 je jen jedním z mnoha pokroků v četných snahách zvýšit rychlost osobních letadel více než dvě desetiletí poté, co kultovní francouzský Concorde odešel do důchodu, podotkla CNN.
Starší model Bombardieru Global 7500 má oproti novému modelu dolet „pouhých“ 14 260 kilometrů. „Global 8000 využívá neskutečné vlastnosti svého předchůdce Global 7500 a poskytuje našim zákazníkům letadlo nové éry,“ řekl prezident společnosti Éric Martel.
Podívejte se na propagační video společnosti Bombardier k modelu Global 8000:
zdroj: Bombardier, You Tube
Global 8000 se ale nechlubí jen špičkovou rychlostí Mach 0,94 a doletem. Stroj se může podle tvůrců pochlubit například i tím, že se jedná o první letoun dopravní kategorie, který dokáže létat nadzvukově s udržitelným leteckým palivem (SAF).
Během pandemie obliba soukromých letů vzrostla, lidé se dostali do míst, kam by je běžné linky nedopravily, navíc se vyhnuli frontám a potenciální nákaze. Podle Martina Feče z brokerské společnosti Charter Advisory, která lety s private jety zprostředkovává, se tak cílová skupina této formy přepravy rozrůstá. „Už to není jen svět vlastníků firem, ale nově třeba i manažerů z korporátu,“ tvrdí.
Martin Feč: Private jetem se do Ruska dostanete. My to ale v žádném případě nenabízíme
Leaders
Letadlo rovněž dbá na bezpečí a komfort. Má nejzdravější kabinu v oboru, tedy nejnižší nadmořskou výšku kabiny ve své třídě 2900 stop (cca 883 metrů) při letu ve výšce 41 tisíc stop (cca 12 152 metrů). V kokpitu využívá letovou palubu Bombardier Vision, která disponuje novější technologií fly-by-wire.
Téma zvyšování rychlosti strojů je v leteckém průmyslu velmi žhavé. Vývojem strojů s nadzvukovou rychlostí se zabývá například společnost Boom Supersonic, která cestovala prototyp X-B1, který má kapacitu sedadel mezi 65 a 88 místy.
Zájem je i u dopravců. V minulém roce oznámila letecká společnost United Airlines, že bude nabízet „cesty v nadzvukové rychlosti“, poté co uzavřela dohodu za nákup 15 nadzvukových jetů.
Americký Federální úřad pro letectví (FAA) letos uložil rekordní pokuty v celkové výši dvou milionů dolarů (45 milionů korun) kvůli rekordnímu počtu neukázněných cestujících. Nejčastěji si lidé odmítali nasadit roušku.
Jste v letadle? Nechovejte se jako hlupák. Americký úřad rozdal rekordní pokuty za nepříslušné chování
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.