FOTOGALERIE: Čeští turisté plesají. Dostanou možnost pohodlného přespání

Dobrá zpráva pro všechny milovníky turistiky, a že jich v Česku je nepočítaně, je společná iniciativa organizace Via Czechia a Lesy ČR, jejímž výsledkem je projekt útulen usazených ve vytipovaných turistických lokalitách.
Už letos by mělo stát 20 z celkových zhruba 150 útulen na dálkových turistických trasách. Zároveň jde o pozemky patřící Lesům ČR. „Rozestup útulen od sebe činí přibližně 25 až 30 kilometrů, což je vzdálenost, kterou lze ujít za den,“ popisuje organizace Via Czechia na Facebookovém profilu.
Co je vlastně útulna? Pohodlný přístřešek a také místo pro setkávání. Mohou se v nich potkávat neznámí turisté a přečkat v nich různě dlouho. Drobné dřevostavby navrhl Lukáš Landa z atelieru Landa Ruhmkorf Landscape Architekti.
Ve spodní části minidomku je stůl a lavice, v patře přístupném po žebříku se pohodlně vyspí čtyři poustevníci. Uzavřená stěna s prkny na sraz tam nocležníky kryje. Ve spací části jsou umístěny čtyři okenice, kterými se dá prostor provětrat.
„Prioritou byla maximální užitnost a také bylo nutné se vejít do domluveného cenového rámce. Chtěli jsme stavbu, která do české přírody zapadne a jsme také rádi, že na její podobě se podílelo studio specializující se na krajinářskou architekturu,“ přibližuje koncept společnost Via Czechia.
Trend Tiny Houses dorazil i do Česka. Poptávka po minidomcích razantně narostla během pandemie. A stejně rychle narostl i počet firem, které je nabízí. „Není jich pět nebo šest. Po rešerši jsme zjistili, že jich je něco kolem 150,“ přibližuje Radek Váňa, vydavatel knihy Tiny House: průvodce krajinou minimalistického bydlení v dalším díle podcastu Realitní Club. A na kolik takový domek vyjde?
Tiny House přináší jiný rozměr bydlení. Levné to ale není, říká jejich propagátor
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.