Funkcionalistická perla Holešovic má nový kabát. A uchází se o prestižní architektonickou cenu
Funkcionalistická budova Elektrických podniků v pražských Holešovicích získala díky rozsáhlé a citlivé rekonstrukci opět svůj zašlý lesk. Projekt ateliéru TaK je rovněž jedním z těch, který zaujal odbornou porotu letošního ročníku soutěže Česká cena za architekturu, dostal se do užšího výběru.
Palác Elektrických podniků dostavěný v roce 1935 ve své době patřil s 33 tisíci metry čtverečními mezi největší a rovněž nejmodernější kancelářské prostory v tuzemsku. Posledních téměř 40 let ale víceméně chátrala. V 80. a 90. letech navíc prodělala necitlivé stavební zásahy. Ty změnily kromě vnitřního uspořádání i architektonické vyznění objektu.
Budova ale patří podle Marka Tichého z architektonického ateliéru TaK mezi největší a nejvýznamnější památky české meziválečné funkcionalistické architektury. „Cílem rekonstrukce proto bylo navrátit budově její velkorysost a noblesu a navázat tak na někdejší slávu moderní prvorepublikové stavby,“ dodává Tichý.
Obnova, jejímž cílem bylo kromě snahy o co největší zachování původní architektonické hodnoty i přizpůsobení budovy současným potřebám, započala na podzim v roce 2018 a stála 1,3 miliardy korun. Investorem je developerská skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka.
A stejně jako před téměř 100 lety i nyní nabízí budova především kancelářské prostory, a to od prvního patra výš. V přízemí, kde se kdysi nacházela například poliklinika, vznikly obchodní jednotky, v podzemí pak systém automatického parkování pro 157 aut. Celkově nyní budova nabízí k pronájmu plochu téměř 26 tisíc metrů čtverečních.
Mezinárodní odborná porota soutěže sedmého ročníku soutěže Česká cena za architekturu do užšího výběru nominovala 29 projektů. O cenu v soutěži pořádané Českou komorou architektů se budou ucházet různorodé projekty: sauna na vodě, dům na kolech nebo vinařství a pivovar. Nejpovedenější domy Česka. O architektonickou cenu soutěží dům na kolech nebo dům z konopí
Enjoy
Nejenom architektura, ale i řešení veřejného prostranství byly hlavními aspekty výběru odborné komise, jež hledala ideální návrh Vltavské filharmonie. Vítěz je nyní známý. Prestižní objekt na Vltavské navrhne dánské studio Bjarke Ingels. Do pětice těch nejlepších projektů se probojoval i návrh českého architekta Petra Hájka. Vltavská filharmonie: Stát by měla do 10 let a stane se symbolem Prahy, říká urbanista
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.