Horký leden. V Česku roste průměrná teplota rychleji než jinde v Evropě
Letošní leden v Evropě byl podle dat o 2,2 stupně Celsia teplejší než průměr z posledních tří dekád, tedy mezi lety 1991 a 2020. Již tehdy přitom vědci upozorňovali na rostoucí průměrné teploty. Co je dobrá zpráva pro aktuální stav zásobníků plynu a spotřebu elektřiny, je podle agentury Bloomberg další varování o klimatické změně. V Česku teplota roste rychleji než v Evropě i celém světě.
Loňský Silvestr a letošní Nový rok vstoupí do historie jako jedny z nejteplejších dní vůbec. Prvního ledna například v Javorníku na Olomoucku onoho rána meteorologové naměřili 19,6 stupně Celsia, což byla historicky nejvyšší lednová teplota v Česku.
A i jinde v Evropě byl leden výrazně nad dlouhodobými průměry. Podle agentury Bloomberg se průměrná lednová teplota v Evropě vyšplhala o 2,2 stupně nad průměr z let 1991 až 2020. Přitom již v tomto období byly teploty poznamenány klimatickou změnou.
Zemětřesení, které v pondělí otřáslo Tureckem a Sýrií, si vyžádalo už přes 11.000 obětí, z toho na 2600 na syrské straně hranice. Uvedly to dnes zahraniční agentury s odvoláním na oficiální statistiky obou zemí. Na místě jsou také desítky tisíc zraněných.Zemětřesení má 11 tisíc obětí. Lidé kritizují pomalou pomoc, čekají desítky hodin
Politika
„Leden 2023 je opravdu výjimečný. Tyto extrémní teploty jsou dalším hmatatelným důkazem dopadů klimatické změny na různé regiony a měly by být chápány jako varování před budoucími extrémními událostmi,“ uvedla Samantha Burgess z institutu Copernicus Climate Change Servise.
Z dat institutu přitom vyplývá, že výkyvy teplot v uplynulých třech dekádách byly značně výraznější právě v Evropě než v kontextu celého světa. Například rok 2020 byl v Evropě nad průměrem o 2,64 stupně, zatímco celý svět jen o 0,58 stupně Celsia. Rok 2010 v Evropě byl naopak studenější o 3,13 stupně, zatímco svět o 0,19 stupně. Letošní leden pak byl celosvětově teplejší o 0,25 stupně. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pak průměrná lednová teplota u nás byla dokonce o 3 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem.
Skvělé pro energetiku
Zatímco vědce dlouhodobě tyto výkyvy znepokojují, Evropané naopak oslavují. Díky teplotně nadprůměrné zimě totiž nemusí tolik čelit případným negativním dopadům nedostatečných dodávek energetických surovin z Ruska, které válčí s Ukrajinou a vůči němuž evropské státy uvalily celou řadu sankcí.
Málo se to ví, ale díky Michalu Šnobrovi zbohatla spousta Čechů a Slováků. Přivedl je totiž k investicím, které jim vydělaly dostatek peněz do konce života. I proto si jej pozvaly Andrea Ferancová Bartoňová a Tereza Zavadilová do pořadu Jiný peníze, který se věnuje investicím. A na konci článku najdete ještě bonusovou epizodu, v níž Michal Šnobr představuje svou vizi české energetiky a budoucnost ČEZ. Pořad se natáčí v pražském hotelu Augustine. Michal Šnobr v pořadu Jiný peníze: Všechny moje investice vycházejí ze selské logiky
Newstream TV
Investorka Andrea Ferancová Bartoňová a vydavatelka portálu Newstream.cz Tereza Zavadilová mluví o investování v těžkých dobách v první epizodě nové série o investování nazvané Jiný peníze. Pořad se natáčí v prezidentském apartmá pražského hotelu Augustine. Newstream rozjíždí investiční videoseriál Jiný peníze s Andreou Ferancovou Bartoňovou
Newstream TV
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.