Horký leden. V Česku roste průměrná teplota rychleji než jinde v Evropě

Letošní leden v Evropě byl podle dat o 2,2 stupně Celsia teplejší než průměr z posledních tří dekád, tedy mezi lety 1991 a 2020. Již tehdy přitom vědci upozorňovali na rostoucí průměrné teploty. Co je dobrá zpráva pro aktuální stav zásobníků plynu a spotřebu elektřiny, je podle agentury Bloomberg další varování o klimatické změně. V Česku teplota roste rychleji než v Evropě i celém světě.
Loňský Silvestr a letošní Nový rok vstoupí do historie jako jedny z nejteplejších dní vůbec. Prvního ledna například v Javorníku na Olomoucku onoho rána meteorologové naměřili 19,6 stupně Celsia, což byla historicky nejvyšší lednová teplota v Česku.
A i jinde v Evropě byl leden výrazně nad dlouhodobými průměry. Podle agentury Bloomberg se průměrná lednová teplota v Evropě vyšplhala o 2,2 stupně nad průměr z let 1991 až 2020. Přitom již v tomto období byly teploty poznamenány klimatickou změnou.
Zemětřesení, které v pondělí otřáslo Tureckem a Sýrií, si vyžádalo už přes 11.000 obětí, z toho na 2600 na syrské straně hranice. Uvedly to dnes zahraniční agentury s odvoláním na oficiální statistiky obou zemí. Na místě jsou také desítky tisíc zraněných.
Zemětřesení má 11 tisíc obětí. Lidé kritizují pomalou pomoc, čekají desítky hodin
Politika
„Leden 2023 je opravdu výjimečný. Tyto extrémní teploty jsou dalším hmatatelným důkazem dopadů klimatické změny na různé regiony a měly by být chápány jako varování před budoucími extrémními událostmi,“ uvedla Samantha Burgess z institutu Copernicus Climate Change Servise.
Z dat institutu přitom vyplývá, že výkyvy teplot v uplynulých třech dekádách byly značně výraznější právě v Evropě než v kontextu celého světa. Například rok 2020 byl v Evropě nad průměrem o 2,64 stupně, zatímco celý svět jen o 0,58 stupně Celsia. Rok 2010 v Evropě byl naopak studenější o 3,13 stupně, zatímco svět o 0,19 stupně. Letošní leden pak byl celosvětově teplejší o 0,25 stupně. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pak průměrná lednová teplota u nás byla dokonce o 3 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem.

Skvělé pro energetiku
Zatímco vědce dlouhodobě tyto výkyvy znepokojují, Evropané naopak oslavují. Díky teplotně nadprůměrné zimě totiž nemusí tolik čelit případným negativním dopadům nedostatečných dodávek energetických surovin z Ruska, které válčí s Ukrajinou a vůči němuž evropské státy uvalily celou řadu sankcí.
Málo se to ví, ale díky Michalu Šnobrovi zbohatla spousta Čechů a Slováků. Přivedl je totiž k investicím, které jim vydělaly dostatek peněz do konce života. I proto si jej pozvaly Andrea Ferancová Bartoňová a Tereza Zavadilová do pořadu Jiný peníze, který se věnuje investicím. A na konci článku najdete ještě bonusovou epizodu, v níž Michal Šnobr představuje svou vizi české energetiky a budoucnost ČEZ. Pořad se natáčí v pražském hotelu Augustine.
Michal Šnobr v pořadu Jiný peníze: Všechny moje investice vycházejí ze selské logiky
Newstream TV
Investorka Andrea Ferancová Bartoňová a vydavatelka portálu Newstream.cz Tereza Zavadilová mluví o investování v těžkých dobách v první epizodě nové série o investování nazvané Jiný peníze. Pořad se natáčí v prezidentském apartmá pražského hotelu Augustine.
Newstream rozjíždí investiční videoseriál Jiný peníze s Andreou Ferancovou Bartoňovou
Newstream TV
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.