Hospody s televizory hlásí plno. Hokejové mistrovství s pivem fanoušky láká

Mistrovství světa v ledním se blíží k polovině. Koná se od minulého pátku V Praze a Ostravě a končí v neděli 26. května. Praha hostí zápasy skupiny A, ve které hrají týmy Kanady, Finska, Švýcarska, Dánska, Norska, Rakouska, Velké Británie a samozřejmě Česka. V pražské aréně- se uskuteční také čtvrtfinále, semifinále a zápasy o medaile. V ostravské skupině B hrají týmy USA, Německa, Švédska, Slovenska, Lotyšska, Kazachstánu, Francie a Polska.
Hokejové mistrovství světa pomáhá restauracím výrazně zvednout tržby. Mnohé z nich mají v době zápasů zadaný celý sál. Jedinou podmíkou zvýšené návštěvnosti je v těchto dnech promítací plátno, nebo minimálně velká televizní obrazovka. "Na zápasy Českého týmu už máme rezervace, na ostatní je ještě možné se u nás podívat," říká Jan Suchý z restaurace na pražském Jižním Městě. Hospod v této lokalitě paradoxně příliš není, tak velká obrazovka tradičně láká. Dle provozního je situace letos ještě lepší, protože se mistrovství koná v Praze a fanoušci jsou na to hrdí.
"Chodí ale i cizince z nedalekého hotelu. Zejména Finové, kteří šampionát berou velmi vážně," dodává s tím, že tržby za mistrovský týden ještě nemá přesně spočtené, ale určitě jsou minimálně o polovinu větší než v běžném týdnu. Žádné zdražení kvůli očekávanému růstu návštěvnosti ale nepřichystal.
Bez hokeje jsou hospody prázdné
Narváno hlásí i restaurace v centru Prahy a jeho přilehlém okolí. "Udělali jsme pro zákazníky takovou srandovní sázkovku o panáky, tak jsou spokojení a nestěžujeme si ani my," prozrazuje výčepní ze žižkovského sport baru. Za určitý vklad se sází na počet gólů, vítěze a mnoho dalších kritérií. Vítěz pak získá alkoholickou odměnu dle vlastního výběru. Někdo si jí vybírá hned, jiný si výhry sčítá a konzumaci nechává až na finále," osvětluje strategi při sledování hojkejového šampionátu Martin Melichar, krerý bar vede. Jeho stálí návštěvníci jsou přesvědčení o tom, reprezentace České republiky postoupí do hry o medaile.
Cena ubytování v hotelech před hokejovým mistrovstvím světa v ČR je většinou o 20 až 30 procent vyšší než obvykle, uvedli zástupci oslovených hotelů v Praze. Hokejové mistrovství světa se uskuteční v Praze a v Ostravě od 10. do 26. května.
Hotely se připravují na hokejový šampionát. Ceny za ubytování vyletí o desítky procent
Money
I jeho baru se investice do plátna vyplácí. V místnosti, kde bylo v posledních měsích poloprázdno, to najednou ožilo. "Musel jsem se předsázobit. Zájem je i o brambůrky, oříšky a další pochutiny," říká s tím, že vzrostl zájem i o tradiční chuťovky k pivu. "Fanouškům vyhládne, tak si utopence, hermelín, nebo tlačenku rádi objednají. Navíc jsem objednal i vína a prosecco, protože chodí hojně fandit i ženy, kterým se hokej líbí," dodává. Ze zahraničních hostů si nyní si nejvíce pochvaluje útraty Rakušanů, kterým se na šampionátu nebývale daří.
Aktuální informace z restaurací jasně hovoří o tom, že restaurace, které nemá na výloze napsáno: Vysíláme hokej, prohrála na celé čáře. "Nevěnujeme se sportu, takže jsme tradičně zůstali bez plátna a tržby jsou slabé. Hosté se sice zastaví, dají si ale jedno pivo a už se ptají po hokeji. My ho nabídnout nemůžeme, tak odcházejí jinam. Jenom dobré pivo jim teď nestačí," říká servírka v jedné z pražských pivoték a situaci vysvětluje tím, že majitel nemá sportovní fanoušky rád, a tak raděj vysoké tržby oželí.
S fandovstvím v restauracích je to v celé České republice stejné. Plno hlásí sport bary v Ostravě i dalších městech a vesnicích, kde ještě hospody přežily.
Když se v Česku konalo mistrovství světa v hokeji konalo naposledy, v roce 2015, jeho pořadatel, Český svaz ledního hokeje, předpokládal, že mu vydělá desítky milionů korun. Nakonec to bylo o řád více. Stovky milionů. Přesněji bezmála půlmiliardy korun. Podobné pozitivní překvapení se může konat i letos.
Lukáš Kovanda: Miliardový byznys. Hokejové mistrovství světa přihraje balík státu i svazu
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.