Blíží se krize? Ve světě to poznají podle mrakodrapů, v Česku podle chlebíčků na rautech

V Česku se používá ohňostrojový nebo chlebíčkový model hospodářské kondice státu. Američané, jejichž burza funguje nepřetržitě již staletí, mají ještě sofistikovanější modely. Prosperitu odvozují i podle spodního prádla mužů nebo podle délky sukní zaměstnaných žen, připomíná CNBC.
Úvaha to je vlastně na první pohled jednoduchá: čím více se ekonomice daří, tím více společnost utrácí za „přebytečné“ statky, tím více se baví a podle jedné zvlášť odvážné a dobově sexistické teorie se také tím spíš ženy touží provdat a lákají potenciální partnery odvážnějším oblečením - kratší sukní.
Stanice CNBC přišla s vyčerpávajícím výčtem těchto „alternativních“ ukazatelů nastupující ekonomické krize. Jednak se podívala na to, co o současnosti vypovídají a zda tedy jsou ve vztahu s tradičními finančními ukazateli, které blížící se krizi naznačují. Zároveň ale většinu těchto modelů kriticky autoři článku poměřili s vědeckými studiemi, které většinou zmíněné mýtické teorie vyvracejí.
Legendární pražské brašnářství zaměstnává Ukrajinky, které uprchly z války, šije vesty pro Post Bellum a pořádá sbírku na pomoc válkou zasažené země. „Jsme malá firma, od nápadu k uskutečnění myšlenky uběhl týden,“ prozradil jednatel brašnářství Ivan Petrův.
Místo luxusních pásků nyní Brašnářství Tlustý šije neprůstřelné vesty
Enjoy
Mrakodrapový index
Nejvyšší budovy světa vznikají v předvečer ekonomických krizí. S touto hypotézou přišel v roce 1999 britský ekonom Andrew Lawrence. Připomíná budování Empire State Building a Chrysler Building těsně před propuknutím velké hospodářské krize na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Je dobré připomenout, že druhá nejvyšší budova světa, Merdeka 118 byla v Malajsii dokončena na konci loňského roku.
Index spodního prádla
S touto na první pohled divokou, na druhý pohled velmi sofistikovanou teorií přišel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan. Podle něj muži nakupují spodní prádlo až na poslední chvíli. Pokud tedy propadnou prodeje mužského spodního prádla, znamená to, že muži odsouvají tento jinak povinný nákup kvůli nedostatku peněz. Krize je tudíž za rohem.
Index délky sukní
Velmi dobová teorie vycházející zejména z příkladů konjunktur z 20. a 60. let minulého století, kdy se výrazně zkracovaly délky sukní. Interpretace tohoto fenoménu byly velmi divoké a ignorovaly dobovou podmíněnost post-válečné reality v USA v prvním případě stejně jako sexuální revoluce v případě druhém. Ostatně tato teorie se stala předmětem vědeckého bádání a došlo k jejímu vyvrácení. Výsledek: trend délky sukní se mění zhruba co tři roky.
Tesla se dnes chystá oficiálně otevřít svoji texaskou továrnu, která je druhým závodem automobilky ve Spojených státech. Její menší rival, vietnamská VinFast, si pro svou první fabriku v USA vybrala Severní Karolínu. Ale ještě než začne stavět, chystá vstup na americkou burzu.
Americká burza přivítá dalšího vyzyvatele Tesly. Je z Vietnamu
Zprávy z firem
Rtěnkový index
Po splasknutí dotkom bubliny přišel výkonný šéf Estee Lauder Leonar Lauder s rtěnkovým indexem. Ženy podle této teorie během krizí omezují velké nákupy, ale dělají si malé radosti v podobě právě třeba rtěnek. Tuto teorii potvrdily například obchodnice z Pařížské ulice v začátcích pandemie covidu, kdy si po prvních rozvolněních zákaznice sice nakupovaly levnější zboží (parfémy, kosmetiku), ale častěji.
České specifikum: Chlebíčkový index
Rauty nejsou specifikem české společnosti. Ale navázání jejich opulentnosti na fázi ekonomického cyklu je cosi příznačného. Na západ od našich hranic bývají rauty střídmé pořád, na východ jsou zase opulentní bez ohledu na cokoli. Tak si toho všimněte, až vyrazíte na nějakou společenskou událost. Tak poznáte, jestli se blíží krize, nebo jsme již z nejhoršího venku.
Ruskou ekonomiku čeká v nejbližší době další rána v podobě rekordní nezaměstnanosti. Ta podle prognóz agentury Bloomberg poprvé za deset let překročí devítiprocentní hranici.
Devadesátky. Nezaměstnanost v Rusku bude katastrofální jako po pádu SSSR
Politika
Ruské jaderné palivo bude dalším zásadním problémem pro evropskou energetiku, upozorňuje agentura Bloomberg. Podle oslovených expertů bude náhrada za ruský uran trvat tři až pět let, ale realističtější odhad je plných deset let. V tuto chvíli je přitom na Ruskem dodávaném palivu závislých 100 milionů Evropanů, včetně Čechů a Slováků.
Až se vyřeší plyn, musí se Evropa zbavit závislosti na ruském uranu. Česku by to trvalo roky
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.