Astronomové objevili zatím nejvzdálenější hvězdu. Je milionkrát jasnější než Slunce
Vědci z mezinárodního týmu za pomoci Hubbleova teleskopu NASA objevili zatím nejvzdálenější hvězdu ve vesmíru. Hvězda, které dali jméno Earendel, což ve staré angličtině znamená „ranní hvězda“, se nachází 13 miliard světelných let od Země. Byl tak překonán rekord co se týče vzdálenosti, který dosud držela devět miliard světelných let vzdálená hvězda Icarus objevená v roce 2018. Astronomové jsou nadšeni a očekávají další poznatky o historii vesmíru.
Astronomové, kteří hvězdu našli, tvrdí, že objev by mohl odhalit tajemství dosud neznámé éry vesmíru. „Hubbleův vesmírný teleskop NASA detekoval světlo hvězdy, která existovala během první miliardy let po zrození vesmíru po velkém třesku,“ uvedla NASA na svých stránkách. Předchozí držitel rekordu Icarus vznikl, když byl vesmír starý asi čtyři miliardy let, neboli v době odpovídající 30 procentům jeho současného stáří, dodala NASA.
Evropská sonda se dostala na vzdálenost 48 milionů kilometrů. Nyní bude kolem hvězdy kroužit a v říjnu by se měla dostat dokonce na vzdálenosti pouhých 42 milionů kilometrů.Unikátní snímky Slunce. Tak blízko hvězdě ještě člověk nikdy nebyl
Enjoy
„Zpočátku jsme tomu skoro nevěřili, byla mnohem dál než předchozí nejvzdálenější hvězda,“ řekl astronom Brian Welch z Johns Hopkins University v Baltimoru, hlavní autor článku popisujícího objev, který byl publikován v časopise Nature.
„Earendel existoval tak dávno, že možná neměl všechny stejné suroviny jako hvězdy kolem nás dnes," říká Welch. „Studium Earendelu bude oknem do éry vesmíru, kterou neznáme, ale která vedla ke všemu, co víme. Je to, jako bychom četli opravdu zajímavou knihu, ale začali jsme druhou kapitolou a teď budeme mít možnost vidět, jak to všechno začalo,“ podotkl.
Komerční vesmírnou stanici se chystá do konce desetiletí vypustit soukromá americká kosmická společnost Blue Origin, kterou vlastní zakladatel internetového prodejce Amazon Jeff Bezos. Na oznámení podniku dnes upozornil zpravodajský server BBC. Zveřejněný propagační materiál uvádí, že komerčně zaměřená stanice Orbital Reef bude moci hostit až deset lidí.Bezos postaví hotel ve vesmíru. Otevře do konce desetiletí
Zprávy z firem
Výzkumný tým odhaduje, že Earendel je nejméně 50krát větší než Slunce a milionkrát jasnější, čímž konkuruje nejhmotnějším známým hvězdám. Ale i tak zářivou hvězdu o velmi vysoké hmotnosti by nebylo možné vidět na tak velkou vzdálenost bez pomoci přirozeného zvětšení obrovské kupy galaxií označené WHL0137-08, která se nachází mezi Zemí a Earendelem. „Hmota kupy galaxií deformuje strukturu vesmíru a vytváří silnou přirozenou lupu, která zkresluje a značně zesiluje světlo ze vzdálených objektů za ní,“ vysvětlil Welch. Jas Earendelu tak byl zvětšen asi tisíckrát.
„Objev Earendelu je fantastický. Hvězda bude mít mnoho aspektů, které budeme moci studovat, což by nás mohlo zaměstnat na další roky," prohlásil podle agentury Bloomberg Guillaume Mahler z katedry fyziky Durhamské univerzity a Centra extragalaktické astronomie. „Toto může být nejstarší hvězda, kterou kdy spatříme od velkého třesku. A bylo velmi překvapivé, že je o tolik starší než předchozí objevená hvězda vzdálená devět miliard světelných let. Zpočátku jsem tomu nevěřil,“ dodal.
Nečekané souvislosti s robotizací průmyslu našel americký výzkumný tým – uvádí, že důsledkem je vyšší úmrtnost některých pracovníků. Ne že by je roboty zabily. Ale připravují je o práci, což vede k úmrtím zejména kvůli zneužívání návykových látek a sebevraždám.Robot jako zabiják pracujících? Možná. O důvod víc, proč by měly mít sociální pojištění
Enjoy
„Je to něco jako najít první starou fotografii svých praprarodičů, protože tyto hvězdy jsou v podstatě našimi ‚hvězdnými předky‘. Nejvíc vzrušující pro mě je, že některé černé díry nedávno detekované gravitačními vlnami jsou pozůstatky hvězd, které tehdy žily. Doufám, že Earendel a budoucí podobné objevy nám pomohou pochopit trochu více o původu těchto černých děr,“ uvedla vědecká ředitelka Institutu Maxe Plancka pro astrofyziku v Mnichově a spoluautorka článku Selma de Minková.
Video k objevu zatím nejvzdálenější hvězdy ve vesmíru nazvané Earandel:
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.