Ikonická Notre-Dame se otevírá po požáru. Na rekonstrukci se vybralo 21 miliard

Na rekonstrukci se podílelo přes 250 firem a stovky expertů. Elysejský palác uvedl, že na obnovu bylo darováno přes 840 milionů eur, využito bylo asi 700 milionů eur.
Již příští neděli si bude moci veřejnost prohlédnout zrekonstruovanou pařížskou katedrálu Notre-Dame, kterou v roce 2019 zničil rozsáhlý požár. Jednu z nejvýznamnějších pamětihodností francouzské metropole slavnostně otevře prezident Emmanuel Macron o den dříve. Sám ji navštívil už tento pátek v doprovodu manželky Brigitte a několika úředníků i mistrů řemeslníků, kteří se podíleli na obnově chrámu.
„Je to ohromující,“ prohlásil Macron podle agentury Reuters uvnitř zrekonstruované katedrály.
Na rekonstrukci se podílelo přes 250 firem a stovky expertů. Podle Elysejského paláce bylo na obnovu darováno přes 840 milionů eur (asi 21 miliard korun), využito bylo asi 700 milionů eur.
Podle serveru BBC byl mezi prvními návštěvníky spolu s Macronem i hlavní architekt pověřený rekonstrukcí ikonické památky Philippe Villeneuve. Ten upozornil na problémy, které způsobilo počasí či pandemie covidu-19, a při prohlídce krovů uvedl, že dřevo na ně pochází z celé Francie.
Památkáři zamítli Macronův plán moderních vitráží pro katedrálu Notre-Dame. Macron výtvarnou soutěží na nový vzhled oken katedrály pobouřil i veřejnost. Proti návrhu vznikla i petice.
Macron tlačí do Notre-Dame moderní vitráže. A naráží u památkářů
Enjoy
Pařížský zpravodaj BBC popsal návštěvu vnitřku obnovené katedrály jako „velkolepý zážitek“, prostory podle něj prosvětlilo i vyčištění a zrestaurování vitráží. „Jsem velmi šťastný,“ řekl agentuře Reuters architekt Sébastien Truchot, který bydlí nedaleko katedrály. „Ať už věříte v Boha, nebo ne, Notre-Dame je univerzální symbol a je úžasné ho mít zpět a moci ho znovu objevovat,“ dodal.
Biden ano, co Trump?
Na slavnostní otevření katedrály Notre-Dame příští víkend byla pozvána řada osobností, členů královských rodin i státníků, včetně amerického prezidenta Joea Bidena či jeho zvoleného nástupce Donalda Trumpa. Biden s manželkou podle Reuters už účast potvrdili, Trump zatím neodpověděl.
Katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny večer 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části katedrály považované za jedno z nejlepších děl francouzské gotické architektury. Požár podle BBC hasilo na 600 lidí asi 15 hodin. Většinu uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit.
Požár památky ze seznamu UNESCO, kterou proslavil i román Victora Huga Zvoník u Matky Boží, vyvolal po celém světě vlnu solidarity. Do měsíce přislíbili jednotlivci i organizace na její rekonstrukci téměř miliardu eur (asi 25 miliard korun). Několik sbírek a benefičních koncertů se uskutečnilo také v Česku.
Lešení zůstává
Příčina požáru dosud nebyla zcela objasněna, oheň mohla způsobit závada v elektroinstalaci či nedopalek cigarety. Na centrální věžičce se tehdy dlouhodobě prováděly restaurátorské práce. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně.
Na východní straně památky však zůstává lešení a rekonstrukce této části bude podle agentury AP pokračovat ještě tři roky.
Katedrála Notre-Dame, známá také jako Chrám Matky Boží, patří k symbolům Paříže a před požárem ji navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně. Nyní se očekává, že by památku mohlo ročně navštívit i 15 milionů lidí. Vstup je zatím zdarma, ale vedou se debaty, zda by neměl být zpoplatněn.
Základní kámen Notre-Dame slavnostně položili na ostrově Île de la Cité na řece Seině na jaře roku 1163 a stavba byla dokončena v roce 1345.
Obyvatelé Paříže a turisté z celého světa se v příštím roce dočkají znovuotevření ikonické památky hlavního města Francie. Více než pět let od požáru by se 8. prosince 2024 měla otevřít katedrála Notre-Dame pro veřejnost. Ještě v letošním roce však historickou památku a všechny, kteří ji opravují, čeká náročný úkol - vztyčení nového sanktusníku.
Symbol Paříže ožívá. Katedrála Notre-Dame se příští rok otevře veřejnosti
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.