Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Italské galerie otevírají, s pandemickými ztrátami bojují novou aplikací

Výstava, ilustrační foto
Pixabay
Petra Nehasilová

Italové vyvinuli systém, který má na základě analýzy dat o chování návštěvníků pomoci tamním muzeím a galeriím zatraktivnit expozice.

Reklama

Pandemické uzavírky připravily italské výstavní prostory o asi 190 milonů eur. Lékem na zahojení finančních ztrát by mohl být sytém vyvinutý italskou Národní agenturou pro nové technologie, energetiku a udržitelnost hospodářského rozvoje (ENEA). Ten totiž dokáže vypočítat, jak dlouho a jak podrobně zkoumají návštěvníci konkrétní umělecké dílo.

Banksyho obraz Flying Copper ve výloze Galerie Kodl
video

Investice do umění ochrání hodnotu majetku, shodli se experti

V časech nejistoty se lidé často uchylují k alternativním investicím, kam patří také umění, hodinky nebo třeba víno.

Přečíst článek

Kamery umístěné v jeho blízkosti a zároveň tak, aby nenarušovaly soukromí návštevníků, sledují počet lidí, kteří se u díla zastaví, vzdálenost jejich pozorování i čas, který u artefaktu tráví. Získaná data by podle výzkumníků z agentury ENEA mohla pomoci lépe definovat hodnotu přitažlivosti kokrétních děl a pomoci tak kurátorům sbírek zatraktivnit uspořádání expozic.

Výsledky z pozorování zatím odhalily, že v průměru se lidé u uměleckého díla zastaví na čtyři až pět sekund, jen fragment artefaktů dokáže pozornost návštěvníka udržet na více než 15 sekund.

Reklama

„Zda se to děje kvůli prezentaci, je samozřejmě jen otázkou, ale čím více dat získáme, tím víc ji můžeme zlepšit,” konstatoval ředitel Istituzione Bologna Musei Roberto Grandi.

Získaná data by podle něho mohla vést například ke změně způsobu nasvícení. Zároveň by vedení muzeií i galerií mohla přehodnotit i to, která díla v expozici použije a která nikoliv.

Super Mario urval dražební rekord

Aukční rekord. Videohra Super Mario z roku 1996 se vydražila za desítky milionů

Nerozbalená videohra Super Mario 64 z roku 1996 trhla dražební rekord za jedinou videohru. V Dallasu se vydražila za 1,56 milionu dolarů.

Přečíst článek

Tea House v Čeladné vznikl podle návrhů architektů z mezinárodního studia CMS.

V Čeladné přibyla nová stavba, její střecha kopíruje reliéf Beskyd

Čeladná na Beskydsku se v posledních letech rozrostla o řadu nových staveb. Naposledy o apartmánový Tee House od mezinárodního studia CMC Architects.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Obchody s uměním by se neuživil. Berlusconiho sbírka kýčů děsí jeho dědice

Obchody s uměním by se miliardář neuživil. Berlusconiho sbírka kýčů děsí jeho dědice

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme