Jak bydlí vyšší střední třída? Podívejte se

V Doubravčicích na Kolínsku postavili krásný minimalistický dům.
Domek architektonického ateliéru Neuhäusl Hunal v malé obci na Českobrodsku rozhodně nejde přehlédnout. Není to ale kvůli tomu, že by urážel: naopak. Jeho „krása“ tkví v jednoduchosti. A to byl i záměr jeho autorů.
Na domek se můžete podívat v následující galerii.
„Z hlediska stylu by jej bylo pravděpodobně možné zařadit do kategorie minimalismu – minimálně takový byl náš přístup,“ přibližují architekti David Neuhäusl a Matěj Hunal.
Jak se staví v nedalekém městě Říčany se můžete podívat v následující galerii.
A přesně takový dům, elegantní a světlý, si přáli investoři. „Stavební program v zásadě potvrzoval současný standard rodinných domů pro (vyšší) střední třídu,“ přibližují architekti.
Jako výjimečné ale popisují místo. „Krásný pozemek se vymyká z kontextu standardně banální kolonie, jež se pomalu rozrůstá na okraji středočeské obce. Parcela se nachází na vrcholu jižně orientovaného svahu a poskytuje fantastické výhledy do krajiny,“ popisují Neuhäusl s Hunalem.
Jaké se v Česku staví chaty a chalupy? Podívejte se.
Dům je pasivní a využívá obnovitelné zdroje energií. Má prý velmi kvalitní izolace a navíc pracuje se solárními zisky a větrání s rekuperací tepla. Zdrojem tepla pro podlahové vytápění je tepelné čerpadlo vzduch-voda. Systém doplňují fotovoltaické panely a solární kolektory umístěné na střeše.
Výstavba vyšla na 14 milionů korun.
Hodně času tráví architekt Petr Kolář mimo Česko. Ateliér ADR, který s Alešem Lapkou založil před více než 30 lety, má hodně zakázek v zahraničí. Stavět tam je totiž mnohem jednodušší než v tuzemsku. Aktuálně pracuje třeba na projektu vesnice v Kanadě nebo resortu v Hondurasu. Ale realizace ateliéru lze najít i v Česku, třeba v Krkonoších.
Architekt miliardářů Kolář: V zahraničí stavíme raději, v Česku je to náročné
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.