Jak bydlí vyšší střední třída? Podívejte se
V Doubravčicích na Kolínsku postavili krásný minimalistický dům.
Domek architektonického ateliéru Neuhäusl Hunal v malé obci na Českobrodsku rozhodně nejde přehlédnout. Není to ale kvůli tomu, že by urážel: naopak. Jeho „krása“ tkví v jednoduchosti. A to byl i záměr jeho autorů.
Na domek se můžete podívat v následující galerii.
„Z hlediska stylu by jej bylo pravděpodobně možné zařadit do kategorie minimalismu – minimálně takový byl náš přístup,“ přibližují architekti David Neuhäusl a Matěj Hunal.
Jak se staví v nedalekém městě Říčany se můžete podívat v následující galerii.
A přesně takový dům, elegantní a světlý, si přáli investoři. „Stavební program v zásadě potvrzoval současný standard rodinných domů pro (vyšší) střední třídu,“ přibližují architekti.
Jako výjimečné ale popisují místo. „Krásný pozemek se vymyká z kontextu standardně banální kolonie, jež se pomalu rozrůstá na okraji středočeské obce. Parcela se nachází na vrcholu jižně orientovaného svahu a poskytuje fantastické výhledy do krajiny,“ popisují Neuhäusl s Hunalem.
Jaké se v Česku staví chaty a chalupy? Podívejte se.
Dům je pasivní a využívá obnovitelné zdroje energií. Má prý velmi kvalitní izolace a navíc pracuje se solárními zisky a větrání s rekuperací tepla. Zdrojem tepla pro podlahové vytápění je tepelné čerpadlo vzduch-voda. Systém doplňují fotovoltaické panely a solární kolektory umístěné na střeše.
Výstavba vyšla na 14 milionů korun.
Hodně času tráví architekt Petr Kolář mimo Česko. Ateliér ADR, který s Alešem Lapkou založil před více než 30 lety, má hodně zakázek v zahraničí. Stavět tam je totiž mnohem jednodušší než v tuzemsku. Aktuálně pracuje třeba na projektu vesnice v Kanadě nebo resortu v Hondurasu. Ale realizace ateliéru lze najít i v Česku, třeba v Krkonoších. Architekt miliardářů Kolář: V zahraničí stavíme raději, v Česku je to náročné
Reality
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.