Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jak porazit jet lag? Pomocí světla. Je na to aplikace

ilustrační foto
iStock
Zdeněk Pečený

Zažil to každý, kdo cestoval dále než do Řecka. V nové destinaci jsou dvě hodiny ráno, ale člověku se nechce spát. V Česku je totiž sotva čas večeře. Takzvaný jet lag je krutou daní za možnosti rychlého cestování napříč časovými pásmy.

Cvičení nestačí

Člověk je denním tvorem a naše vnitřní hodiny nás udržují v souladu s úsvitem a soumrakem. Říká se tomu cirkadiánní rytmus a ovlivňuje fungování metabolismu, tělesnou teplotu, produkci hormonů či úroveň ospalosti. Když cestujeme mezi časovými pásmy, zažíváme cirkadiánní dysrytmii – poruchu spánku, při které jsou naše tělesné hodiny dočasně zmatené. To je právě ten jet lag, kterému se občas poeticky česky říká „pásmová nemoc“.

V dnešní době asi nepřekvapí, že na to někdo vymyslel aplikaci. Osobně už asi rok a půl používám Timeshifter. App pracuje s vědeckými studiemi, které tvrdí, že právě světlo nejvíce ovlivňuje naše vnitřní hodiny. Čas zapomenout na mýty, že ranní cvičení nebo snídaně na pláži v resortu na Bali porazí jet lag. Podle Timeshifteru je potřeba se ve správných chvílích ostrému světlu vystavit a jindy se mu zase vyvarovat. Aplikace vám řekne, kdy a co.

Jak na to

Po stažení apliakce si nastavíte svůj profil, kde sdělíte svou běžnou dobu spánku a bdění, věk, pohlaví a to, zda jste v pohodě s užíváním kofeinu nebo melatoninu.

Před konkrétní cestou pak do app nahrajete čísla všech letů, kterými se chystáte cestovat, a aplikace sama vyprodukuje na míru šitý plán, který nařizuje, kdy spát, pít kávu, vzít si melatonin a – co je nejdůležitější – vyhýbat se nebo vystavovat světlu. Dokonce i světlo z televize a telefonů může ovlivnit cirkadiánní rytmus, takže pro překonání jet lagu je třeba být citlivý na světlo jako upír.

Rozvrh začíná dva dny před prvním odletem a je o tom jít každý den spát o hodinu dříve nebo později (v závislosti, zda cestujete na západ či na východ). Kritičtější fáze přichází po příletu do destinace. Zde je opravdu důležité se vystavovat světlu, ideálně slunečnímu svitu. Osobně kvůli tomu první dny v tropech nepoužívám sluneční brýle. A funguje mi to velmi dobře. Ještě dva dny po příletu na místo aplikace radí s používám kofeinu a melatoninu a vyhrazeným extra časem na spánek.

Funguje to?

První plán je zdarma, další stojí zhruba 250 korun a s ročním předplatným je možné nechat si generovat plány na neomezené množství cest. Osobně hodlám Timeshifter používát i nadále, protože i při dodržování jeho pokynů ze tří čtvrtin pro mě funguje. Takže až příště večer na letišti uvidíte podivíny ve slunečních brýlích, mějte pochopení. Třeba se jen snaží nastavit na nové časové pásmo.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme