Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Jak porazit jet lag? Pomocí světla. Je na to aplikace

ilustrační foto
iStock
Zdeněk Pečený

Zažil to každý, kdo cestoval dále než do Řecka. V nové destinaci jsou dvě hodiny ráno, ale člověku se nechce spát. V Česku je totiž sotva čas večeře. Takzvaný jet lag je krutou daní za možnosti rychlého cestování napříč časovými pásmy.

Reklama

Cvičení nestačí

Člověk je denním tvorem a naše vnitřní hodiny nás udržují v souladu s úsvitem a soumrakem. Říká se tomu cirkadiánní rytmus a ovlivňuje fungování metabolismu, tělesnou teplotu, produkci hormonů či úroveň ospalosti. Když cestujeme mezi časovými pásmy, zažíváme cirkadiánní dysrytmii – poruchu spánku, při které jsou naše tělesné hodiny dočasně zmatené. To je právě ten jet lag, kterému se občas poeticky česky říká „pásmová nemoc“.

V dnešní době asi nepřekvapí, že na to někdo vymyslel aplikaci. Osobně už asi rok a půl používám Timeshifter. App pracuje s vědeckými studiemi, které tvrdí, že právě světlo nejvíce ovlivňuje naše vnitřní hodiny. Čas zapomenout na mýty, že ranní cvičení nebo snídaně na pláži v resortu na Bali porazí jet lag. Podle Timeshifteru je potřeba se ve správných chvílích ostrému světlu vystavit a jindy se mu zase vyvarovat. Aplikace vám řekne, kdy a co.

Jak na to

Po stažení apliakce si nastavíte svůj profil, kde sdělíte svou běžnou dobu spánku a bdění, věk, pohlaví a to, zda jste v pohodě s užíváním kofeinu nebo melatoninu.

Před konkrétní cestou pak do app nahrajete čísla všech letů, kterými se chystáte cestovat, a aplikace sama vyprodukuje na míru šitý plán, který nařizuje, kdy spát, pít kávu, vzít si melatonin a – co je nejdůležitější – vyhýbat se nebo vystavovat světlu. Dokonce i světlo z televize a telefonů může ovlivnit cirkadiánní rytmus, takže pro překonání jet lagu je třeba být citlivý na světlo jako upír.

Reklama

Rozvrh začíná dva dny před prvním odletem a je o tom jít každý den spát o hodinu dříve nebo později (v závislosti, zda cestujete na západ či na východ). Kritičtější fáze přichází po příletu do destinace. Zde je opravdu důležité se vystavovat světlu, ideálně slunečnímu svitu. Osobně kvůli tomu první dny v tropech nepoužívám sluneční brýle. A funguje mi to velmi dobře. Ještě dva dny po příletu na místo aplikace radí s používám kofeinu a melatoninu a vyhrazeným extra časem na spánek.

Funguje to?

První plán je zdarma, další stojí zhruba 250 korun a s ročním předplatným je možné nechat si generovat plány na neomezené množství cest. Osobně hodlám Timeshifter používát i nadále, protože i při dodržování jeho pokynů ze tří čtvrtin pro mě funguje. Takže až příště večer na letišti uvidíte podivíny ve slunečních brýlích, mějte pochopení. Třeba se jen snaží nastavit na nové časové pásmo.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Tomáš Richtr, provozní ředitel společnosti CS Soft

Letadla se nesmí srazit. Proto řídíme obří trychtýře nad letišti, říká provozní šéf CS Soft Tomáš Richtr

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme