Vila v Troji za 80 milionů má výjimečný výhled na Prahu i do budoucnosti
Po návratu z Kanady se chtěl mladý pár usadit v Praze. Snil o domě, ve kterém bude klidně žít i pracovat. Výsledkem je vila postavená v duchu palladiánských staveb s technologiemi ovládanými umělou inteligencí.
Villa Sophia, tak projekt pojmenovali jeho autoři, architekti ze studia Coll Coll, se nachází na svažitém pozemku v pražské Troji. Dům těží z umístění pozemku na hraně svahu, svým majitelům tak nabízí výjimečné výhledy, jak do rostlých stromů na zahradě, tak i na pražské panorama. A proto, aby zůstal výhled i sousedním domům, nechali architekti dům v uliční linii co nejnižší.
„Klesající terén umožňuje, aby se dům otevřel na jih a nabídl tři základní komponované pohledy. Z obytného prostoru do zahrady, z ložnice do korun stromů a z pracovny na panorama města,“ popisují atmosféru místa architekti v autorské zprávě.
Plně řízený dům
Při výběrů kontrukcí a materiálu byla priorita a udržitelnost. „Do přípravy i procesu stavby byli trvale zapojeni odborníci z ČVUT. Vzorky materiálů byly testovány na pevnost, pružnost a chemickou stálost,“ dodali autoři projektu.
A splnili i další přání klientů - kulturoložky a počítačového vědce – žít ve funkčním domě, který bude integrovat fyzický a virtuální svět. Zadavatelé měli i velmi specifické požadavky na integraci a řízení technologií. Ty se podařilo vyplnit pomocí platformy systému sysloop® a umělé inteligenci EMPYREUM Information Technologies.
Česká republika měla ve druhém čtvrtletí v celkovém srovnání se zeměmi EU podprůměrný meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP). Česká ekonomika se z covidu dostává pomalu ve srovnání s průměrem EU
Money
Výsledkem je například to, že dveře se pohybují samy na lineárních magnetech, ale slouží také jako plnohodnotná součást přirozené vzduchotechniky nebo to, že trouba může v některých momentech sloužit jako doplňkový zdroj tepla. „Dům umožňuje, ale nenutí k aktivnímu ovládání,“ uzavírají architekti.
Stavba vyšla na 80 milionů.
>>>>>>Tvorbu tuzemských architektů můžete sledovat zde<<<<<<
Průměrná úroková sazba hypoték pokračuje v růstu. V srpnu se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex dostala na 2,32 procenta. Přes tříprocentní hranici se může dostat ještě před koncem tohoto roku.Už i největší banky zdražily hypotéky. Sazby míří ke třem procentům
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.