Jak vypadalo stvoření světa? Čeští egyptologové a umělci se spojili v unikátní výstavě

V Kampusu Hybernská začala výstava Svoření-mýtus-umění. Propojuje objevy českých egyptologů s uměleckým ztvárněním egyptského stvořitelského mýtu.
Společný projekt Českého egyptologického ústavu FFUK a Galerie Kampusu Hybernská propojuje staroegyptské texty a současné výtvarné umění. 24 umělců včetně Daniela Balabána, Petra Nikla, Radky Bodzewicz a Petra Košárka v třinácti místnostech univerzitní galerie vystavuje díla inspirovaná překladem stvořitelského mýtu Jiřího Janáka (na úvodním snímku), badatelem Českého egyptologického ústavu FF UK. Ten je autorem projektu. „Povedl se unikátní umělecko-vědecký projekt. Mýtus je jedinečná narativní forma. Oslovil jsem české umělce a umělkyně, aby se ujali překladu a interpretovali jej a výsledkem je projekt, který propojuje dvě látky, vědecko - archeologickou a uměleckou,“ vysvětlil Janák.
Výstava potrvá do 17. května. Součástí výstavy je také prezentace archeologických výsledků egyptologického ústavu z Abúsíru s fotografiemi a filmy. Expozice bude mít bohatý doprovodný program včetně přednášek a diskusí, například s egyptology Miroslavem Bártou a Renatou Landgráfovou.
Janák uvedl, že jeho překlad stvořitelského mýtu z třetího tisíciletí BC z okolí starověkého města Iunu (Heliopole), dnešní Káhiry, není klasickým akademickým překladem plným vědeckých značek a poznámek, ale volnějším převyprávěním tak, aby umělce inspiroval- ačkoli se drží původních struktur. Jeden z kurátorů výstavy Filip Kazda z HYB4 Galerie Kampusu Hybernská říká, že každý z umělců se inspiroval po svém.
„Text tohoto příběhu jsme dali vybraným umělcům k dispozici v novém, speciálně připraveném překladu, který vychází ze staroegyptských pramenů od poloviny 3. tisíciletí př. n. l. až po 1. století n. l. Všichni autoři a autorky zapojení do projektu měli k dispozici text ve shodném provedení, jímž se nechali inspirovat k vytvoření výtvarného díla v libovolném uměleckém stylu a technice. Vystavené práce jsou tak v různých formátech: text, kresba, malba, grafika, video, fotografie, objekty a prostorové instalace,“ dodává Kazda.
Výstava by měla pokračovat v egyptské Káhiře, kde se do ní zapojí i egyptští umělci.
Patří k nejuznávanějším tuzemským umělcům doma i v zahraničí. Vděčí za to svému rozpoznatelnénu stylu i náročným tématům, kterým se věnuje. Nejnověji to potvrdil mimořádnou výstavou v DSC Gallery, kde vystavoval spolu s Adamem Štechem, v polovině září pak svou tvorbu představoval v Berlíně na prestižním Art Fair for Modern & Contemporary Art Positions Berlin. Na obou akcích přitom spolupracoval s kurátorskou hvězdou Domenicem de Chirico. Jeho cesta k úspěchu však nebyla snadná ani přímočará, jak připomíná v rozhovoru pro magazín Newstream CLUB, z něhož přinášíme ukázku.
Lubomír Typlt: Když společnost umělce přijímá, ve skutečnosti ho chválí za to, že je neškodný
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.