Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Japonci chtějí zapsat horké koupele onsen na seznam UNESCO

Japonci chtějí zapsat horké koupele onsen na seznam UNESCO
ČTK
 ČTK

Japonské prefektury usilují o zapsání koupelí v horkých pramenech zvaných onsen na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Tyto prameny ohřívané vulkanickými silami zmiňovaly kroniky již před více než tisíci lety. Termální lázně taktéž zvané onsen každý rok navštíví desítky milionů Japonců. O iniciativě guvernérů prefektur informovala japonská agentura Kjódó.

Reklama

Uskupení zastupující 44 ze 47 japonských prefektur označuje onsen za součást životního stylu velké části japonské společnosti. Jsou podle něj „darem přírody, jenž léčí tělo i mysl“.

Po celém Japonsku je přibližně 25 tisíc horkých pramenů na 3000 různých místech. Lázně mohou být venkovní i kryté, malé i velké. Podle pravidel je koupel dovolena pouze v úplné nahotě. Od druhé poloviny 19. století je společné koupání mužů a žen ve veřejných lázních zakázáno.

Cílem iniciativy je dosáhnout zapsání na seznam UNESCO v roce 2028. Inspirací bylo zařazení finské kultury saunování na seznam nehmotného kulturního dědictví v roce 2020.

Venku se většinou nemůže vůbec kouřit

Jak se kouří v Japonsku? Uvnitř, ne venku

Zatímco Češi a hodně jiných Evropanů si třeba v baru či hospodě už pěkných pár let nezapálí, japonští kuřáci mají větší štěstí. Ale má to háček: nezapálí si venku.

Přečíst článek

Reklama

Poláci nejsou spokojeni se svým životem

Poláci nejsou spokojeni se svým životem, více než polovina z nich by se odstěhovala do jiné země, ukázal průzkum

Více než polovina dotázaných Poláků by se ráda přestěhovala do jiné země, ukázal nedávný průzkum, o kterém informuje agentura PAP. Nejvíce z dotázaných by si jako svou cílovou destinaci představovalo Španělsko. Průzkum, který zveřejnil nezávislý polský institut pro výzkum veřejného mínění ARC Rynek i Opinia, se krom jiného dotazoval obyvatel v 18 různých zemích, zda přemýšlejí o tom, že by se přestěhovali do jiného státu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Sushi na pásech v restauracích, nazývaných kaitenzushi.

Soumrak japonské hi-tech tradice? Kvůli „sushi terorismu“ mizí z restaurací pohyblivé pásy s jídlem, vrací se číšníci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme