Japonci vyráží do boje s klesající porodností. Pomoci má speciální seznamovací aplikace
Tokijská radnice vyvíjí oficiální seznamovací aplikaci, která si klade za cíl vytvořit nové manželské páry a pomoci s dlouhodobě klesající porodností, informovala agentura AP. Městská správa japonské metropole již pro potenciální páry provozuje online poradenství. Aplikace s názvem Tokyo Futari Story (volně přeloženo jako Příběh dvou v Tokiu) by podle úřadů měla být dostupná později tento rok. Využívat ji bude možné na telefonu i na webovém prohlížeči, uvedli zástupci radnice.
Japonská média dříve informovala, že k registraci do nové aplikace nebude nutné jen ověření identity v podobě například fotografie řidičského průkazu, ale i kopie daňové evidence k doložení příjmů, či podepsaný souhlas s tím, že registrovaná osoba je připravena se vdát, nebo oženit. Tokijská radnice se k těmto informacím zatím nevyjádřila. Úřady též nekomentovaly spekulace médií, zda bude nutné při registraci uvést výšku, povolání a dosažené vzdělání.
Ve 125milionovém Japonsku se uzavírá čím dál méně manželských svazků a porodnost je rekordně nízká, jak vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Minulý rok bylo v asijské zemi uzavřeno 474 717 manželství, což představuje meziroční pokles o více než 30 tisíc. Počet narozených dětí klesl z předloňských 770 759 na 727 277 v roce 2023.
Od poloviny ledna budou moci pasažéři na vnitrostátních letech japonských aerolinek Star Flyer cestovat v doprovodu svých koček a menších psů. Jedna letenka pro mazlíčka vyjde na 50tisíc jenů (asi 7800 korun). Aerolinky doufají, že tím přilákají novou klientelu, informovala dnes agentura Kjódó.Zvířata na palubě. Japonské aerolinky umožní cestování psům a kočkám. Za osm tisíc
Enjoy
Na celonárodní úrovni se japonská vláda pokouší vyřešit problém nízké porodnosti finanční podporou rodin s dětmi a zřizováním podpůrných zařízení pro péči o děti, píše AP. Rovněž se uvolnily zákony v oblasti migrace, aby do asijské země proudilo více zahraničních pracovníků.
Co je příčinou?
V období takzvaného baby boomu v 70. letech Japonsko zaznamenávalo více než dva miliony porodů ročně, od nového století porodnost ale prudce klesá. Podle odborníků může být na vině japonská pracovní kultura, která vede k nepřiměřeně dlouhé době strávené v práci, kvůli čemuž mají lidé méně příležitostí se seznámit. Řada Japonců také považuje výchovu dítěte za příliš finančně náročnou.
Tokijská radnice dlouhodobě sponzoruje akce, na nichž se nezadaní mohou seznámit a zadaní poradit se vztahovými odborníky. Zamilované dvojice si současně mohou nechat příběhy svého prvního seznámení zvěčnit v podobě japonského komiksu manga, případně o něm nechat napsat píseň.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.