Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Tahle země je pro starý. Japonsko hlásí rekord v počtu lidí starších sto let

Japonsko hlásí rekord v počtu lidí starších sto let. Je jich šestsetkrát více než po válce
Midjourney
 ČTK

V roce 1963, kdy se tato data v Japonsku začala evidovat, měla země 153 stoletých a starších. Podle aktuálních dat je jich nyní přes 92 tisíc.

Reklama

V Japonsku, které má na 127 milionů obyvatel, žije 92 139 lidí, jimž je sto a více let. Jde o dosud největší počet stoletých v této zemi v historii záznamů, 88 procent z nich tvoří ženy, informovalo při příležitosti dnešního Dne úcty ke starým lidem japonské ministerstvo zdravotnictví a sociálních záležitostí. Poprvé je také od vedeních těchto statistik deset procent Japonců starších 80 let.

Počet stoletých roste 50 roků v řadě

Podle údajů japonské vlády k 15. září se počet stoletých a starších od předchozího roku zvýšil o 1613 a rostl 53. rok v řadě.

Japonci se dožívají vyššího věku

Biohacking: Co stojí za tajemstvím dlouhověkosti Japonců? Aminokyselina serin

Serin je považován za neesenciální aminokyselinu, protože tělo si ji umí vyrobit. Jako u většiny neesenciálních aminokyselin to ale nestačí pro zachování plného zdraví, je třeba ho přijmout také ze stravy. Dostatečné množství serinu je klíčové pro správné fungování mozku.

Přečíst článek

Nejstarším obyvatelem Japonska je Fusa Tacumiová, která letos v dubnu oslavila 116. narozeniny a která je i druhým nejstarším člověkem na světě, po Španělce Marii Branyasové. Rozdíl mezi nimi je ale jen několik týdnů.

Reklama

V roce 1963, kdy se tato data v Japonsku začala evidovat, měla země 153 stoletých a starších. V roce 1998 jich poprvé bylo 10 tisíc. K delšímu dožití přispívá podle agentury Kjódó lepší zdravotní péče, svou roli ale jistě hraje i jídelníček Japonců.

Vytvořit „stát dlouhověkosti“ může být dost rizikové

Vytvořit „stát dlouhověkosti“ může být dost rizikové. Rodí se nový přístup k bezpečnosti medicíny

Dlouhá desetiletí zpřísňovali zákonodárci pod tlakem veřejnosti bezpečnostní pravidla pro farmaceutický průmysl. Nyní se naopak formuje skupina lidí, která chce kvůli prodloužení života užívat i neprověřené léky. Cynicky hodnoceno: oni chtějí hodně riskovat, a my ostatní bychom – snad – mohli na jejich úkor vydělat.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Japonský ministr zahraničí Takeši Iwaya

Přítomnost vojáků KLDR na Ukrajině ohrožuje bezpečnost Asie, řekl japonský ministr zahraničí

Přečíst článek
Dům v Japonsku

Ani Španělsko, ani Chorvatsko. Nejlevnější domy jsou v Japonsku. Za čtvrt milionu, 10 minut od moře

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme