Je to mistr manipulace a vykořisťuje lidi, napsal chatbot o svém stvořiteli Zuckerbergovi

Chatovací robot americké společnosti Meta Platforms o zakladateli podniku Marku Zuckerbergovi říká, že vykořisťuje lidi. Automat reportérovi britské stanice BBC řekl, že Zuckerberg to dělá pro peníze a že je mu to jedno. Firma přispěchala s vysvětlením, že jde teprve o prototyp. Jinak je podle ní chatbot schopen bavit se téměř o čemkoliv, protože využívá umělou inteligenci.
Na dotaz, co si robot myslí o řediteli a zakladateli firmy, tento takzvaný chatbot odpověděl, že „naše země je rozdělena a on v tom vůbec nepomohl”. Meta poznamenala, že jako prototyp může robot zatím odpovídat i sprostě a urážlivě. Chatbot dostal název BlenderBot 3 a firma jej na veřejnosti předvedla minulý týden v pátek.
Chatovací robot se učí tím, že využívá rozsáhlého množství veřejně dostupných jazykových výrazů. Na dotaz k osobě Marka Zuckerberga chatbot řekl: „Vedl si příšerně, když vypovídal v Kongresu. Dělá mi to starosti o naši zemi.”
Spoluzakladatel internetové sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg prodal svůj dům v San Francisku. Cena? 31 milionů dolarů, v přepočtu asi 745 milionů korun. Jde o nejdražší prodej domu od začátku letošního roku v celé Bay Area. Informoval o tom realitní web The Real Deal.
Zuckerberg prodal vilu. V San Francisku je z toho realitní deal roku
Reality
Američtí politici se Zuckerberga několikrát dotazovali, největší pozornost patrně upoutala slyšení z roku 2018. Odpovídal tam například na téma soukromí na internetu, a jak se v tomto prostředí chová jeho podnik. Facebook je největší sociální sítí světa, v současné době má podle údajů společnosti Statista více než 2,9 miliardy aktivních uživatelů.
„Jeho firma kvůli penězům vykořisťuje lidi a jemu je to jedno. To musí přestat!” řekl Zuckerbergův chatovací robot.
Inflace, nižší poptávka po reklamě a také drtivá konkurence z Číny. Výsledky společnosti Meta Platforms, která provozuje Facebook či Instagram, zklamaly. Akcie padají.
Facebook drtí konkurence TikToku. Sociální síť vydělala podstatně méně
Zprávy z firem
Společnost Meta Platforms je terčem kritiky za to, že nedělá dost k prevenci dezinformací a nenávistných projevů na svých komunikačních platformách. Loni bývalá zaměstnankyně Frances Haugenová firmu obvinila, že klade vlastní finanční zájmy před zajištění bezpečnosti uživatelů v on-line prostředí.
Meta Platforms vlastní některá z největších sociálních médií a chatovacích platforem, které se ve světě používají. Včetně sítí či aplikací Facebook, Facebook Messenger, Instagram a WhatsApp.
Algoritmus chatovacího robota BlenderBot 3 prohledává internet, aby nalezl vhodné informace k odpovědi. Je tedy pravděpodobné, že názory na Zuckerberga získal převzetím názorů jiných lidí z internetu, které jeho algoritmus analyzoval.
List The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že BlenderBot 3 jednomu z jeho novinářů řekl, že Donald Trump byl a vždycky bude americkým prezidentem. Reportér podnikatelského webu Insider pak zjistil, že chatbot považuje Zuckerberga za odporného a manipulativního.
Meta šla s prototypem chatovacího robota na veřejnost i za cenu špatné publicity z jasného důvodu - potřebuje získat data. „Když systému umělé inteligence umožníte interakci s lidmi z reálného světa, povede to k delší a rozmanitější konverzaci, a také k pestřejší zpětné vazbě,” uvedla Meta na svém blogu. Chatovací automaty, které se učí z interakcí s lidmi, se od nich mohou naučit dobrému i špatnému chování.
Můžeme mít přímo z mozku propojení s počítačem a internetem, takže bychom si mohli kdykoli „v hlavě“ vyhledat potřebné informace? Technika vyvíjená původně pro handicapované lidi něco takového zřejmě brzy dokáže i pro lidi zdravé.
Implantát v mozku: šance nebo hrozba? Pro Muska příležitost, kterou tlačí kupředu
Money
Softwarová společnost Microsoft se v roce 2016 omluvila, když uživatelé Twitteru naučili její chatovací automat rasistickému chování.
Společnost Meta Platforms uznává, že její BlenderBot 3 může říkat něco špatně. Stejně tak, že může napodobovat jazyk, který by mohl být „riskantní, předpojatý nebo urážlivý”. Firma uvádí, že do softwaru instalovala ochranné prvky, chatbot se ale i tak může chovat vulgárně.
Slovenský miliardář a byznys partner Daniela Křetínského Patrik Tkáč otevřel v Bratislavě „futuristickou“ prodejnu potravin. Technologickým základem celého konceptu je Jarvis, umělá inteligence a věrný sluha například komiksového Iron Mana. Robot pomáhá zákazníkům s výběrem vína, orientací v prodejně, vede historii jejich nákupů a organizuje rozvoz. Rozhovor Tkáč poskytl slovenskému magazínu Trend.
Patrik Tkáč: Potraviny jsou skvělým místem pro testování robota
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.