Jeden z nejúspěšnějších českých umělců Daniel Pitín vystavuje v New Yorku. Ukazuje stroj času
Dílo Daniela Pitína touží mít ve své sbírce většina českých sběratelů. Poptávka je taková, že ji Pitín většinou ani nestíhá nasytit a odmítá prodej přímo z ateliéru. Zájemci tak pro jeho dílo musejí vždy do galerie. Nyní se budou muset vypravit až do newyorské Nicodim Gallery, kde má Pitín svou první newyorskou samostatnou výstavu. Jmenuje se Time Machine podle díla z loňského roku.
Ve čtvrtek 22. června odstartovala v newyorské pobočce Nicodim Gallery ve čtvrti Soho výstava českého umělce Daniela Pitína, který patří k nejvyhledávanějším umělcům mezi českými sběrateli. Pitín zde představuje nejnovější díla zejména z loňského a letošního roku, výstava se jmenuje po jednom z nich The Time Machine.
„Je to moje první samostatná výstava v New Yorku, dříve jsem se tam účastnil několika kolektivních expozicí,“ uvedl pro newstream.cz Pitín. Ten je známý tím, že svá díla téměř vůbec neprodává napřímo, ale zejména přes galerie. Pro jeho aktuální tvorbu tak sběratelé budou muset vyrazit za Atlantik.
Díky společnosti 100ks, za níž stojí Jakub Svoboda, si na zeď může pověsit umělecké dílo prakticky kdokoliv. A žít jako v galerii. K podnikání Jakuba dovedla snaha zútulnit svůj byt. „Uvědomil jsem si, že jsem už opravdu hodně dospělý na to, abych měl doma prázdné stěny," říká v dalším dílu seriálu FreshStart. Chtěl dostat do svého života kus současného umění, ale zároveň na tom finančně nekrvácet. A tak se zrodil nápad na digitální tisk děl lokálních tvůrců současnosti. Ve spolupráci s kurátory v 100ks vybírají umělce, jejichž díla poté tisknou, jak již sám název vypovídá, stokrát. FreshStart: Učí Čechy, že kus umění nemusí stát stovky tisíc. A plakát z Ikea to rozhodně není
Newstream TV
A co uvidí? „Ve východní a střední Evropě se minulost stává předmětem historických sporů a reinterpretací. Některé části minulosti se dostávají do popředí, jiné se stanou oběťmi kolektivní amnézie. Obrazy Daniela Pitína se zaměřují na tuto erozi vzpomínek,“ popisuje Pitínův tvůrčí přístup Jana Beránková v katalogu výstavy. „Proto ve své tvorbě využívá archivní fotografie, filmové scény, interiéry budov včetně slavné Vily Tugendhat,“ dodává Beránková.
Jednotlivá díla nesou názvy jako Stroj času, Poutník, Červená karkulka. Podle Beránkové se tu prolínají dva světy a dva různé časoprostory. Dystopická budoucnost plná dronů a podivných létajících předmětů a rozbitý svět vzpomínek na minulost.
Mimořádný autor
Daniel Pitín patří k nejvýraznějším a nejúspěšnějším českým umělcům současnosti. Vystudoval Akademii výtvarných umění (ateliéry Zdeňka Berana a Miloše Šejna). Formálně ho lze zařadit k silné generaci autorů, kteří pracují s kvazi figurativními kompozicemi a architekturou.
V Londýně se bude příští týden dražit obraz vídeňského malíře Gustava Klimta. Jde o jeho poslední dokončený obraz před jeho smrtí v roce 1918. Odhaduje se, že se dílo pojmenované Dáma s vějířem prodá za 65 milionů liber (v přepočtu asi 1,8 miliardy korun), píše BBC. Poslední obraz Gustava Klimta míří do aukce. Konečná cenovka může být evropským rekordem
Enjoy
Na jeho kontě je celá řada tuzemských i mezinárodních ocenění, vystavuje v prestižních galeriích doma i ve světě. V Česku jej zastupuje galerie hunt kastner, v USA Nicodim Gallery, ve Vídni Charim Gallery.
O jeho významu vypovídá i aktuální 20. příčka v žebříčku J&T Banka Art Index, který každoročně sestavují odborníci na trh s uměním.
Aktuální výstava v Nicodim Gallery New York končí 12. srpna.
Obraz malířky Toyen Puis, plus tard (Potom, později) z roku 1950 se na aukci v Praze prodal za 37,44 milionu korun včetně aukční přirážky. Jde o nejdražší dílo malířky z jejího poválečného období, vyvolávací cena byla 15 milionů korun. V aukci na pražském Žofíně se dnes prodalo ještě další dílo slavné malířky, plátno s názvem Un vide, un silence (Prázdno, ticho), které je mladší o deset let. Do aukce šlo s cenou 12 milionů korun a prodalo se za 18,48 milionu korun včetně aukční přirážky.Další rekordní Toyen. Obraz Puis, plus tard se na aukci v Praze prodal za více než 37 milionů
Money
Desátou epizodou čtvrté série se v uzavřely peripetie rodiny mediálních magnátů Royových. Skončil tak seriál Boj o moc, který se stal nejvýraznější sondou do světa nejvyšších vrstev, jakou kdy televize, film či literatura zachytily. A navíc jde o neuvěřitelně atraktivní jízdu, která hodně vypovídá o současném uspěchaném světě.Nejlepší seriál posledních let končí. Boj o moc ukázal krutost světa miliardářů
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.