Aukce století. V Sotheby’s nabídnou umění za 13 miliard kvůli rozvodu majitelů
Jedna z největších sbírek umění The Macklowe Collection je na prodej. Pětašedesát děl nabídne newyorská aukční síň Sotheby’s ve dvou aukcích 15. listopadu a v květnu příštího roku. Vynést by měla asi 600 milionů dolarů (13 miliard korun).
Kolekce bývalých manželů Harryho a Lindy Mackloweových obsahuje například díla Pabla Picassa, Marka Rothka, Alberta Giacomettiho, Jeffa Koonse či Andyho Warhola. Podle aukční síně Sotheby's bude její prodej obrovskou událostí a přiláká zájemce z celého světa.
Sbírka vznikala šest desetiletí a prodává se na soudní příkaz, protože její majitelé se nedokázali v rozvodovém řízení domluvit na jejím rozdělení. Linda Mackloweová požádala o rozvod před pěti lety, když zjistila, že její manžel, developer Harry Macklowe, má mimomanželský vztah. Podnikatel se pak ve svých 82 letech v roce 2019 znovu oženil.
Celkem 65 uměleckých děl rozdělila aukční síň na dvě části, první dražbu uspořádá v listopadu a další pak v květnu příštího roku.
Aukce, která přepíše historii
"Tato sbírka se vytvořila díky nepřekonatelnému vkusu během několika desetiletí. Není pochyb o tom, že její prodej zaujme přední sběratele z celého světa a přepíše historii jako klíčový okamžik na trhu s uměním," uvedl Charles Stewart ze Sotheby's.
Deník The New York Times připomněl, že trh s uměním po koronavirové krizi nutně potřebuje povzbuzení. V aukcích se totiž v roce 2020 prodala díla za 17,6 miliardy dolarů, což byl oproti roku 2019 pokles o třetinu a nejhorší výsledek za poslední dekádu.
Velkými magnety pro kupce bude podle znalců například socha Alberta Giacomettiho z roku 1964 nebo obraz Marka Rothka z roku 1951, které mají shodně odhadovanou cenu 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Za cenu mezi 40 a 60 miliony dolarů by se pak mohla prodat díla Andyho Warhola a Cy Twomblyho.
Více o investicích do umění můžete číst zde.
O inflaci se baví lidi v hospodě, v tramvaji a v čekárně u doktora. Možná víc než o covidu. Články o inflaci trendují na sociálních sítích. Bankéři vyprávějí historky o lidech, co čekají inflaci jako v Německu po první světové válce. Jenže, co je horší než inflace? Samozřejmě strach z ní. Tereza Zavadilová: Jen žádné blbosti kvůli inflaci, prosím
Názory
Do Míšeňské nedaleko Karlova mostu netáhne jen barokní architektura, do turisticky atraktivní ulice míří i milovníci dobrého piva. Už od srpna si tam přijdou na své i ti, kteří dávají přednost vínu.V Míšeňské na Malé Straně to stále žije. Nově tam připravují šneky
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.