Jen na Aukru nakoupili Češi minulý měsíc předměty za 200 milionů, bojí se inflace

Rostoucí inflace podle největšího českého aukčního portálu Aukro posiluje zájem Čechů ukládat peníze do investičních sběratelských předmětů a také starožitností. V dubnu jich na něm vydražili za 197 milionů korun, proti čtvrtému měsíci loňského roku je to nárůst o 11,6 procenta. Poptávka je neustále po vzácných mincích, stále častěji lidé obchodují také s automobily a motorkami.
První místo v žebříčku deseti nejzajímavějších vydražených předmětů za duben si vysloužila sada Svatováclavských dukátů z roku 1937. Nový majitel za ni zaplatil 1,6 milionu korun. Za částku o zhruba 300 tisíc korun nižší se prodala puncovaná sada československých dukátů svatého Václava vyražená v roce 2018 ke 100. výročí vzniku Československa.
Třetí příčka žebříčku patřila půlkilogramovému zlatému slitku vydraženému za 702 tisíc korun. „Cena zlata od března mírně klesá. Vzhledem k dlouhodobému zhodnocování této komodity, může ale jít o vhodnou dobu k nákupu,“ uvedl odborník na starožitnosti a sběratelství ve společnosti Aukro Pavel Krejčíř. V uplynulém měsíci našla nového majitele také desetikoruna s malým „Kč“. Vítěz aukce ji získal za 615 tisíc korun.
Míra inflace v zemích eurozóny, potažmo v dalších evropských zemích včetně ČR, která je na nejvyšších hodnotách od 70. let minulého století, dosáhne vrcholu během letošního druhého čtvrtletí. Vyplývá to z analýzy úvěrové pojišťovny Allianz Trade. Na růstu cen se budou podle ní téměř ze dvou třetin podílet rostoucí ceny energií a potravin.
Vrchol inflace v Evropě přijde v létě. Zdraží hlavně energie a potraviny
Zprávy z firem
Velkým zájem přilákala aukce mopedu Stadion S23, sledovalo ji 900 lidí. Veterán se prodal za 317 tisíc korun. „Moped nebyl renovován, zůstal s původním lakem i motorem. Prodávající jako třešničku na dortu zabalil pár náhradních součástek do papíru z časopisu Motor z roku 1965,“ dodal Krejčíř.
Aukro se zaměřuje na aukce i prodej a nákup za pevné ceny. Svou činnost portál zahájil v roce 2003, eviduje přes 4,5 milionu registrovaných uživatelů. Loni meziročně zvýšil obrat o 30 procent na 3,3 miliardy korun. Za sběratelské a starožitné předměty na něm lidé utratili zhruba dvě miliardy korun, proti roku 2020 o 36 procent více.
Krytoměnový trh zachvátila panika, výprodeje digitálních měn nepolevují. Do potíží se dostaly už i takzvané stablecoiny, které si měly udržovat stabilní cenu. Největší z nich, tether, který je základní součástí kryptoměnového ekosystému, ve čtvrtek prolomil svou vazbu na dolar. Jeho kolaps by přitom podle některých ekonomů mohl být pomyslnou černou labutí pro celý trh kryptoměn.
Černá labuť krouží nad tetherem. Stablecoin prolomil vazbu na dolar
Money
Lék, který by spolehlivě, bezpečně a bez námahy zbavil lidi obezity, je svatým grálem farmaceutického průmyslu. Výsledky tu jsou, ale pořád to není ono. V poslední době se však objevily zprávy hned o dvou slibných preparátech. Výsledky z poslední fáze klinický studií totiž zveřejnila firma Novo Nordisk. A pozadu nezůstala ani Eli Lilly.
Dobrá zpráva: jsou tu nové léky na hubnutí. Cvičit a nejíst je ale pořád lepší
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.