Justin Mortimer portrétoval královnu Alžbětu II. i Bowieho. Jeho dílo je nyní v Praze
DSC Gallery představuje výstavu britského autora Justina Mortimera, který je znám pro svojí malířskou tvorbu, která reflektuje figurativní svět v aktuálním neklidném stavu. Výstava startuje 14. září a v galerii sídlící v Dlouhé ulici ji můžete navštívit do 12. října.
Do povědomí veřejnosti se dostal, když v roce 1991 vyhrál Cenu National Gallery BP Portrait Award. Následně dostal řadu důležitých portrétních zakázek, aby maloval známé osobnosti veřejného života včetně královny Alžběty II. nebo Davida Bowieho.
„Ve svých olejomalbách Mortimer často posouvá hranice figurace a krajiny, které noří do temnoty existencionálních témat,“ přibližuje unikátní tvorbu britského malíře kurátorka a partnerka DSC Gallery Karolína Juřicová. „Jeho díla jsme v českém prostředí mohli vidět již na skupinových výstavách v galerii Rudolfinum (Nightfall) a v Alšově Jihočeské Galerii (Člověk člověku člověkem). V DSC však uvádí poprvé samostatnou prezentaci, pod vedením britské kurátorky Jane Neal, na které prezentuje sérii nových, hluboce enigmatických maleb,“ dodává Juřicová.
Jen letos se podílela na mimořádných výstavách Anselma Reyleho či Jiřího Petrboka a zároveň se Karolína Juřicová stala spolumajitelkou vlivné pražské DSC Gallery. Jak umění mění sociální sítě? Co obnáší spolupráce s impulsivními umělci? A jak složité je jednání se sběrateli z řad tuzemských miliardářů? „Je zajímavé, co vám na sebe lidé prozradí při sledování obrazu,“ popisuje Karolína Juřicová v rozhovoru pro newstream.cz , který proběhl v neveřejných prostorách DSC Gallery plných děl těch nejzvučnějších jmen českého i evropského umění.Kurátorka Karolína Juřicová: Až pětina sběratelů začíná nákup umění na sociálních sítích
Enjoy
Paralelní vesmíry
Mortimerovy explicitní odkazy na nemocniční témata připomínají scénář psychologického thrilleru, přičemž on sám se staví do role režiséra, Jeho protagonisti jsou uvězněni ve svém vlastním časoprostoru.
„Umělec se již dlouhou dobu zajímá o témata typu multiversum, kvantová fyzika a možné portály mezi světy. Jestli opravdu v paralelních vesmírech existuje verze nás samých, nezatížena našimi přítomnými problémy, kdo z nás by takovou paralelu nechtěl prozkoumat?“ ptá se britská kurátorka Jane Neal.
Temnota v Mortimerových malbách obsahuje skryté výrazy lidských figur. Klíč k odhalení jejich fyzických stavů však není zcela jasný.
V dalším z dílů pořadu Victory Club na newstream.cz se představí Rony Plesl. Jedna z nejvýraznějších osobností českého designu se v posledních letech stále více soustředí na volnou tvorbu a chce s ní uspět v globální konkurenci.Umění je jako každý byznys. Musíte investovat, jinak se neprosadíte, říká Rony Plesl
Newstream TV
„Detailní pohled na Mortimerovy malby odhaluje opakování tématu nezřetelné ležící postavy, kde nalézáme opakující se fragment lidské nohy. Umělcova fixace na dolní končetinu je záležitostí zcela osobní. Mortimer se totiž narodil se zkřivenou holenní kostí, což vedlo k častým a zdlouhavým pobytům v nemocnicích,“ vysvětluje Karolína Juřicová.
Portrét královny
Justin Mortimer se narodil v roce 1970 v Cosfordu. Studium na Slade School of Art dokončil v roce 1992 a v současnosti žije a tvoří v Londýně.
Mortimer získal řadu prestižních uměleckých ocenění a jeho díla jsou součástí řady významných veřejných i soukromých sbírek.
„Justin Mortimer je z mého pohledu jedním z nejzajímavějších realistických malířů ve Velké Británii. Fascinuje mě například jeho pojetí portrétu britské královny Alžběty II. z roku 1998, kdy ji vyobrazil velmi kontroverzním způsobem, přičemž oddělil její hlavu od zbytku těla,“ uvádí ředitel galerie Edmund Čučka. „Justin zapadá do dlouhodobě pečlivě vybrané koncepce zahraničních autorů, kteří po něm budou následovat v galerijním programu,“ dodal Čučka.
Sbírka uměleckých děl zesnulého spoluzakladatele společnosti Microsoft Paula Allena půjde v listopadu v New Yorku do dražby. Aukční síň Christie’s očekává více než miliardu dolarů (asi 24,7 miliardy korun), což by byl absolutní rekord, uvedla agentura AFP s odvoláním na aukční síň.Aukce sbírky spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena zřejmě prolomí rekordy
Enjoy
Je nejuznávanějším českým pianistou současnosti. S velkým úspěchem hraje před publikem doma i ve světě, dnes své umění představí v rámci Pražského jara. Ivo Kahánek je dalším hostem pořadu o úspěchu a cestě na profesní vrchol Victory Club, který představuje byznysový portál newstream.cz.Victory Club s pianistou Ivem Kahánkem: Sólovým hráčem se stane jeden člověk za generaci
Newstream TV
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.