Karel III. otvírá královská sídla. V létě zpřístupní části Balmoralu i Buckinghamského paláce

Britská královská rodina poprvé pustí návštěvníky do svých prostor ve skotském sídle Balmoral a také skoro až na balkon Buckinghamského paláce. Přestože vstupenky nebyly úplně levné, brzy se po nich zaprášilo.
Zámek Balmoral ve skotském Aberdeenshiru je dosud využívaným sídlem britské královské rodiny. A ne ledajakým, byl oblíbeným místem královny Alžběty II., která tu pravidelně trávila léta a v září 2022 tu zemřela. Mnozí o něm jistě mají představu z populárního seriálu Koruna.
Za vlády krále Karla III. však budou návštěvníci poprvé v historii nahlédnout i do soukromí majitelů. V rámci prohlídek v letní sezoně budou do okruhů zařazeny i místnosti, které dosud využívá jen královská rodina. Netradiční program začne v červenci a skončí 4. srpna, poté turisty opět vystřídá Karel a jeho rodina.
Můžete třeba posoudit, jak dobrým je panovník malířem. „V tanečním sále bude vystavena sbírka akvarelů Jeho Veličenstva krále, která obsahuje 22 akvarelů namalovaných Jeho Veličenstvem a zobrazujících scenérie na Balmoralu, Highgrove a Sandringhamu,“ zve zámek zájemce. „Vystavena bude také sbírka oblečení, které nosili Jejich Veličenstva král Charles a královna Camilla, Její zesnulé Veličenstvo královna Alžběta a královna Alžběta, královna matka.“
Připravte si tisícovky
Turistika v ikonickém paláci nebude žádnou masovou záležitostí. Za zhruba měsíc se dovnitř podívá jen čtyřicítka lidí denně. Za tuto nevšední zkušenost si také zájemci připlatí, jeden lístek stojí sto liber, zhruba tři tisíce korun. Pokud si tu chtějí vychutnat i tradiční odpolední čajový obřad, musí si připravit ještě další padesátku liber.
Jak se dalo čekat, připravené vstupenky byly rychle vyprodané. I britská média psala, že si turisté budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, což je trochu nadnesené. Pro ilustraci, stovky lidí utrácí denně stovky liber za London Eye a další atrakce. A co se týče odpoledního čaje, ten se v lepších londýnských hotelech podává i za výrazně vyšší částky.
Královská rodina zámek vlastní už od poloviny devatenáctého století, kdy původní hrad koupil manžel královny Viktorie Albert. Pár však brzy seznal, že je pro jejich potřeby malý, a tak vroce 1856 vedle vyrostl nový zámek postavený ve skotském baronském stylu. K němu náleží i pozemky, kde se farmaří, chová dobytek či bažanti.
Pár kroků od slavného balkonu
Kromě Balmoralu se v létě poprvé otevře veřejnosti i východní křídlo Buckinghamského paláce. Tyto prostory zahrnují i slavné průčelí a proslulý balkon, ze kterého královská rodina tradičně národ zdraví při různých akcích a média bedlivě sledují, kdo se asi objeví. Návštěvnici však pochopitelně možnost zamávat nedostanou. Prohlídky jsou naplánované na červenec a srpen. Lístky také stojí mezi 100 a 150 librami, ale do čtyřiadvaceti hodin po nich bylo veta.
I za stavbou této části královského paláce stojí královský pár Viktorie a Alberta, jejich nástupci ho dnes využívají k oficiálním akcím. Karel III. s královnou Camillou žijí v nedaleké rezidenci Clarence House.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.