Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Karlovarský kraj je zlatá žíla, která čeká na své objevení

Karlovy Vary. Ilustrační foto
Profimedia
Dalibor Martínek

Karlovy Vary mají takovou blbou nálepku města, kde se během celého roku tráva nehne. Rusové a Němci pijí horkou slanou vodu a v několika předražených hospodách kolem říčky Teplé konzumují předražené české smažené nesmysly, smažák, řízek, hranolky. Nebo rozmraženou pizzu za dvě stě korun.

Cheb jako lokalita s moderními průmyslovými areály

Samozřejmě, je tu jednou za rok i filmový festival, ale těch deset dní v roce město ekonomicky neutáhne. Někteří lidé však cítí, že nerušeným spánkem celého regionu se skrývá obří potenciál. Milan Kratina, šéf a spolumajitel skupiny Accolade, která staví velké průmyslové areály, už na Karlovarsku investuje deset let.

„Cheb byl jednou z prvních lokalit, ve kterých jsme začali s investicemi do výstavby moderních průmyslových areálů. Dnes zde máme naše nejúspěšnější projekty. Pokud se poohlédnu zpět za těmi deseti uplynulými roky, vidím, že právě Karlovarskem jsme odstartovali naši strategii vytvořit z často opomíjených lokalit zcela nové a úspěšné průmyslové zóny, které lákají zajímavé firmy a investory,” říká Milan Kratina, šéf Accolade.

V současnosti patří do portfolia Accolade v regionu osm dokončených budov s dvanácti nájemci. Okolo Chebu se nacházejí celkem tři průmyslové parky, Kratina nyní rozšiřuje působnost také do Ostrova. Celkem v regionu buduje tři nové projekty v hodnotě devíti miliard korun. Co Kratinu na tomto zapomenutém kraji tolik lákalo? Kratina sám sebe definuje jako člověka, který nejde s proudem, o věcech přemýšlí jinak a hledá příležitosti, které ostatní ještě nevidí. To se mu v byznyse vyplácí, je řazen mezi stovku nejbohatších Čechů. Co ho tedy mohlo nalákat do tohoto zapomenutého regionu?

Prezident MFF KV Jiří Bartoška a zakladatel skupiny KKCG Karel Komárek
video

PODÍVEJTE SE: Komárek s Bartoškou ocenili mladé filmaře. Allwyn je pošle na stipendium do Los Angeles

Karlovy Vary vedle zavedených hvězd vítají také talentované mladé filmaře z celého světa. Nově se na jejich podporu zaměřil jeden z nejbohatších Čechů, Karel Komárek. Jeho dnes již globální loterijní společnost Allwyn spustila ve spolupráci s European Film Promotion stipendijní program pro mladé filmaře, kteří v rámci projektu Future Frames budou mít šanci na studijní cestu do Los Angeles. První vítězkou se stala Amalie Maria Nielsen z Dánska.

Přečíst článek

Karlovarský kraj má třetí nejvyšší míru nezaměstanosti

Mohlo to být několik faktorů. Určitě to nebude počet obyvatel čili potenciálních zaměstnanců. Těch je zhruba čtvrt milionu, nejméně z českých krajů. Je to číslo na úrovni Samoy, která má mimochodem na rozdíl od karlovarského kraje světový ragbyový tým. Pro představu, čtyři české kraje mají přes milion obyvatel. Nicméně, nízký počet obyvatel nemusí mít pro rozhodování investorů nijak zásadní vliv.

Například Kratina ve svých areálech vytvořil dva tisíce míst, takže by s počtem tamních obyvatel neměl mít problém. Zvlášť, když míra nezaměstnanosti je tam po ústeckém a severomoravském kraji třetí nejvyšší. Co může být zajímavým faktorem, v tomto regionu je vůbec nejnižší průměrná mzda.

Podle statistického úřadu to bylo za loňský rok 35 tisíc korun. V sousedím ústeckém o dva a půl tisíce korun víc, u druhé souseda, plzeňského, o tři a půl tisíce víc. Ve středních Čechách už jsme nad čtyřiceti tisíci. Klíčový je však jiný aspekt. Který nakonec může vést k boomu celého regionu. Blízkost k Německu. Pro firmy je určitě mimo jiné atraktivní dosažitelnost rozvinuté německé dálniční sítě.

Lützowova vila je od roku 1964 kulturní památkou. Vyjde na sedm milionů dolarů.

Mramorový luxus za sedm milionů dolarů. Sotheby's nabízí k prodeji vilu v Karlových Varech

Devět ložnic, čtyři koupelny a hlavně více než dva tisíce metrů čtverečních pozemku s altány a sochami v Karlových Varech je na prodej. Lützowovu vilu nabízí síť Sotheby´s International Realty za sedm milionů dolarů (téměř 150 milionů korun).

Přečíst článek

Z Chebu je to na severojižní dálnici A93 dvacet minut. Z Aše to není ani pět kilometrů. Jak tvrdí Kratina, třeba Tchibo z jednoho jejich skladu obsluhuje Česko, Rakousko a velký kus Německa. V této blízkosti je patrně zakopán budoucí úspěchu Karlovarska. Kterého si kupodivu všímá zatím docela málo firem.

Agentura CzechInvest zprostředkovala v Karlovarském kraji od doby svého založení 33 investičních projektů v celkové hodnotě 22 miliard korun. Tyto projekty vytvořily čtyři tisíce pracovních míst. „V porovnání s ostatními kraji se jedná o kraj s nejmenším počtem investičních projektů zprostředkovaných CzechInvestem,“ uvádí jeho mluvčí David Hořínek. Podle něj to je pravděpodobně způsobeno nejen samotnou velikostí kraje a nejmenší průmyslovou základnou, ale i zaměřením regionu na lázeňství a turismus.

David Ondráčka: Vary, filmy a dotace. Bez nich to nejde

Skončily Vary, největší filmová (a lobbistická) událost roku. Rozdaly se ceny, unavení hosté odjeli domů plní zážitků. A filmů, české produkce nevyjímaje! Jak v Česku funguje financování české kinematografie pro Newstream popsal protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. V tuzemské filmové branži se podle něj ročně protočí 12 miliard korun.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme