Kdo bude osobností roku časopisu Time? Lídry světových velmocí může porazit Barbie

Nominace na letošní osobnost roku amerického časopisu Time jsou velmi rozmanité, od světových státníků, přes hollywoodské scénáristy a americké prokurátory až po postavičku Barbie, která se letos dostala i na plátna kin. Časopis Time zveřejnil seznam devíti finalistů, osobnost roku vyhlásí ve středu.
Mezi finalisty se již podruhé probojoval čínský prezident Si Ťin-pching, který během třetího mandátu upevnil svou pozici jednoho z nejmocnějších moderních vůdců Číny, píše Time. Na seznamu je i ruský prezident Vladimir Putin, který již druhý rok vede válku proti Ukrajině a jeho moc se zachvěla jen během tažení žoldnéřské Wagnerovy skupiny Moskvu, které ale záhy skončilo a Putina ve finále jen posílilo, uvádí časopis.
Britský král Karel III. se po desetiletích v pozici korunního prince ujal role panovníka a vysloužil si též místo mezi nominanty. Jeho matka, zesnulá královna Alžběta II., se stala osobností roku Time v roce 1952, když usedla na britský trůn.
Když někdo zemře bez dědice, nastoupí citlivá otázka, co bude s jeho majetkem. Obvykle ho získá stát, ale třeba v anglickém Manchesteru nebo Liverpoolu s nadsázkou pomůže králi zaplatit výměnu kotle nebo nová okna. Může za to stovky let stará praxe.
Karel Pučelík: Je to etické? Karel III. profituje z majetku nebožtíků bez dědiců
Reality
Skupinové nominace si letos vysloužili hollywoodští scénáristé a herci, kteří svou stávkou a dosud nevídanou jednotou ochromili zábavní průmysl. Druhou skupinou jsou neohrožení američtí prokurátoři, kteří u soudů ve čtyřech různých případech stojí proti bývalému americkému prezidentu Donaldu Trumpovi.
Time zvažuje i ocenění šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella za „klíčovou úlohu ve zvládnutí inflace v USA“. Přední stránky novin letos plnilo odvolání a opětovný návrat Sama Altmana na pozici šéfa společnosti Open AI, která stojí za přelomovým nástrojem ChatGPT. Za to si vysloužil místo na shortlistu Time.
Zemřel někdejší americký ministr zahraničí a bezpečnostní poradce dvojice amerických prezidentů Henry Kissinger. Bylo mu 100 let. Známý diplomat a držitel Nobelovy ceny za mír skonal ve středu ve svém domě v Connecticutu na severovýchodě Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení společnosti Kissinger Associates.
Ve sto letech zemřel Henry Kissinger, slavný diplomat a držitel Nobelovy ceny
Leaders
Mezi devíti finalisty jsou dvě ženy: zpěvačka Taylor Swiftová, která letos slavila úspěchy s filmem o své koncertní šňůře, a Barbie, která letos sklízela nečekané úspěchy ve své filmové podobě.
Časopis Time, založený před 100 lety, každoročně vyhlašuje několik anket a žebříčků a osobnost roku je nejvýznamnější z nich. Časopis zdůrazňuje, že nejde o „ocenění“, nýbrž o pouhý výběr osoby, která „nejvíce ovlivnila mediální zprávy a naše životy, ať už v dobrém, či ve zlém“. V minulých letech ocenění získali zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg, papež Jan Pavel II., zpěvák U2 Bono, klimatická aktivistka Greta Thunbergová, americký prezident Joe Biden, podnikatel a miliardář Elon Musk a v loňském roce se osobností roku stal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.