Kdo bude osobností roku časopisu Time? Lídry světových velmocí může porazit Barbie
Nominace na letošní osobnost roku amerického časopisu Time jsou velmi rozmanité, od světových státníků, přes hollywoodské scénáristy a americké prokurátory až po postavičku Barbie, která se letos dostala i na plátna kin. Časopis Time zveřejnil seznam devíti finalistů, osobnost roku vyhlásí ve středu.
Mezi finalisty se již podruhé probojoval čínský prezident Si Ťin-pching, který během třetího mandátu upevnil svou pozici jednoho z nejmocnějších moderních vůdců Číny, píše Time. Na seznamu je i ruský prezident Vladimir Putin, který již druhý rok vede válku proti Ukrajině a jeho moc se zachvěla jen během tažení žoldnéřské Wagnerovy skupiny Moskvu, které ale záhy skončilo a Putina ve finále jen posílilo, uvádí časopis.
Britský král Karel III. se po desetiletích v pozici korunního prince ujal role panovníka a vysloužil si též místo mezi nominanty. Jeho matka, zesnulá královna Alžběta II., se stala osobností roku Time v roce 1952, když usedla na britský trůn.
Když někdo zemře bez dědice, nastoupí citlivá otázka, co bude s jeho majetkem. Obvykle ho získá stát, ale třeba v anglickém Manchesteru nebo Liverpoolu s nadsázkou pomůže králi zaplatit výměnu kotle nebo nová okna. Může za to stovky let stará praxe.Karel Pučelík: Je to etické? Karel III. profituje z majetku nebožtíků bez dědiců
Reality
Skupinové nominace si letos vysloužili hollywoodští scénáristé a herci, kteří svou stávkou a dosud nevídanou jednotou ochromili zábavní průmysl. Druhou skupinou jsou neohrožení američtí prokurátoři, kteří u soudů ve čtyřech různých případech stojí proti bývalému americkému prezidentu Donaldu Trumpovi.
Time zvažuje i ocenění šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella za „klíčovou úlohu ve zvládnutí inflace v USA“. Přední stránky novin letos plnilo odvolání a opětovný návrat Sama Altmana na pozici šéfa společnosti Open AI, která stojí za přelomovým nástrojem ChatGPT. Za to si vysloužil místo na shortlistu Time.
Zemřel někdejší americký ministr zahraničí a bezpečnostní poradce dvojice amerických prezidentů Henry Kissinger. Bylo mu 100 let. Známý diplomat a držitel Nobelovy ceny za mír skonal ve středu ve svém domě v Connecticutu na severovýchodě Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení společnosti Kissinger Associates.Ve sto letech zemřel Henry Kissinger, slavný diplomat a držitel Nobelovy ceny
Leaders
Mezi devíti finalisty jsou dvě ženy: zpěvačka Taylor Swiftová, která letos slavila úspěchy s filmem o své koncertní šňůře, a Barbie, která letos sklízela nečekané úspěchy ve své filmové podobě.
Časopis Time, založený před 100 lety, každoročně vyhlašuje několik anket a žebříčků a osobnost roku je nejvýznamnější z nich. Časopis zdůrazňuje, že nejde o „ocenění“, nýbrž o pouhý výběr osoby, která „nejvíce ovlivnila mediální zprávy a naše životy, ať už v dobrém, či ve zlém“. V minulých letech ocenění získali zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg, papež Jan Pavel II., zpěvák U2 Bono, klimatická aktivistka Greta Thunbergová, americký prezident Joe Biden, podnikatel a miliardář Elon Musk a v loňském roce se osobností roku stal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.