Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Klimtův obraz Dáma s vějířem překonal evropský aukční rekord. Nejen v malbě, ale v umění vůbec

Obraz rakouského malíře Gustava Klimta Dáma s vějířem se stal nejdražším obrazem prodaným v evropské aukci, nový majitel za něj zaplatí 85,3 milionu liber (2,35 miliardy Kč). Portrét z roku 1918 byl hlavním lákadlem dnešní dražby aukční síně Sotheby's, která ho nabídla s vyvolávací cenou 58 milionů liber. Po dramatickém souboji zájemců ale dosáhl kladívkové ceny 74 milionů liber. Do konečné ceny se promítla ještě aukční přirážka.
ČTK / AP

Obraz rakouského malíře Gustava Klimta Dáma s vějířem se stal nejdražším obrazem prodaným v evropské aukci, nový majitel za něj zaplatí 85,3 milionu liber (2,35 miliardy korun). Portrét z roku 1918 byl hlavním lákadlem dnešní dražby aukční síně Sotheby's, která ho nabídla s vyvolávací cenou 58 milionů liber. Po dramatickém souboji zájemců ale dosáhl kladívkové ceny 74 milionů liber. Do konečné ceny se promítla ještě aukční přirážka.

Dosud nejdražším uměleckým dílem prodaným v evropské aukci byla socha Alberta Giacomettiho Kráčející muž I, která se v roce 2010 v Londýně vydražila za 65 milionů liber (1,79 miliardy korun). Rekord pro nejdražší obraz prodaný v evropské dražbě drželo plátno belgického surreality Reného Magritta L'empire des lumières (Říše světel), za nějž loni kupec zaplatil 59,4 milionu liber (1,64 miliardy korun).

Obraz malířky Toyen Puis, plus tard (Potom, později) z roku 1950

Další rekordní Toyen. Obraz Puis, plus tard se na aukci v Praze prodal za více než 37 milionů

Obraz malířky Toyen Puis, plus tard (Potom, později) z roku 1950 se na aukci v Praze prodal za 37,44 milionu korun včetně aukční přirážky. Jde o nejdražší dílo malířky z jejího poválečného období, vyvolávací cena byla 15 milionů korun. V aukci na pražském Žofíně se dnes prodalo ještě další dílo slavné malířky, plátno s názvem Un vide, un silence (Prázdno, ticho), které je mladší o deset let. Do aukce šlo s cenou 12 milionů korun a prodalo se za 18,48 milionu korun včetně aukční přirážky.

Přečíst článek

Obraz Dáma s vějířem (Dame mit Fächer) je posledním portrétem, který Klimt před svojí smrtí v roce 1918 dokončil. Portrét neznámé ženy stál ještě na malířském stojanu, když Klimt v pětapadesáti letech skonal na zápal plic. Ten se dostavil v důsledku chřipky a jen měsíc poté, co částečně ochrnul po prodělané mrtvici, což mu znemožňovalo malovat. Obraz napovídá, kam směřovala Klimtova představivost, kdyby se nestal obětí pandemie španělské chřipky, která v tom čase zachvátila svět. 

Silný vliv Japonska

Obraz byl podle BBC silně ovlivněn japonismem a ukazuje vliv japonského umění a designu mezi západoevropskými umělci. „Dílo je živým inventářem Klimtových vlastních kulturních posedlostí, od splývavých čínských rób, přes užití několika čínských motivů včetně Fénixe, symbolu nesmrtelnosti a znovuzrození, a lotosových květů, které značí lásku,“ uvedla před dražbou BBC.

Rubín Estrela de Fura

Aukční síň Sotheby´s prodala za stovky milionů korun největší rubín, který se kdy dostal do dražby

Za 34,8 milionu dolarů (skoro 767 milionů korun) se tento týden v newyorské aukční síni Sotheby´s prodal největší rubín, který se kdy do dražby dostal.

Přečíst článek

Klimtův dům byl podle jeho žáka, rakouského expresionisty Egona Schieleho, který zemřel nedlouho po Klimtovi a také na španělskou chřipku, zařízen „velkým množstvím japonských tisků pokrývajících stěny“ a „ohromným šatníkem čínských a japonských rób“. Byl to právě Schiele, kdo uspořádal mimořádně úspěšnou posmrtnou výstavu Klimtových děl.

Portrét Dámy s vějířem je výjimečný už jen tím, že ho Klimt namaloval pro sebe. „Mnohé z jeho prací, především portréty, pro které je nejznámější, vznikly na zakázku. Toto je však něco úplně jiného – technicky mimořádný kus posouvající hranice, a zároveň upřímná óda na absolutní krásu,“ popsala již dříve obraz Helena Newmanová z aukční síně Sotheby's. Jedná se o jedno z nejkrásnějších a nejcennějších děl nabízených v Evropě, uvedla aukční síň. 

Přes tisíc let stará hebrejská bible vynesla v aukci téměř miliardu

VIDEO: Přes tisíc let stará hebrejská bible vynesla v aukci téměř miliardu

Nejstarší téměř kompletní rukopis hebrejské bible, zvaný Codex Sassoon, byl v New Yorku vydražen za 38 milionů dolarů (829,4 milionu korun), napsala agentura AP. Zakoupil ho bývalý americký velvyslanec v Rumunsku Alfred H. Moses, aby ho mohl darovat ANU – Muzeu židovského lidu v Tel Avivu, kde se stane součástí tamní sbírky, uvedla americká aukční síň Sotheby’s. Podívejte se ve videu níže, jak vypadá.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme