Knihy za desítky milionů dolarů. Christie's vystaví 400 let stará původní vydání Shakespeara

Londýnská akční síň Christie's příští týden vystaví šest vzácných výtisků původního vydání Prvního folia, tedy prvního souboru děl dramatika Williama Shakespeara. Aukční síň uvedla, že půjde o největší výstavu těchto tisků v Británii.
Významná část Shakespearova dramatického díla vyšla v souboru známém jako První folio před 400 lety. Ve výstavní síni londýnské Christie's budou vzácné výtisky z roku 1623 k vidění od 2. do 26. května a poté se vrátí ke svým majitelům.
Dražba sbírky umění spoluzakladatele americké softwarové společnosti Microsoft Paula Allena vynesla po jejím druhém a závěrečném dni přes 1,62 miliardy dolarů (38,7 miliardy korun). Je to dosavadní aukční rekord v případě umělecké kolekce, informovala stanice CNBC.
Dražba sbírky spoluzakladatele Microsoftu vynesla rekordních 1,6 miliardy dolarů. Výtěžek půjde na dobrou věc
Enjoy
Soubor sestavili Shakespearovi přátelé a vydali ho sem let po autorově smrti. Obsahuje 36 z 37 divadelních her, které patrně největší dramatik všech dob napsal. "Kdyby nebylo vydání Prvního folia, je velmi pravděpodobné, že polovina celkové Shakespearovy produkce, asi tak 18 her, by neexistovalo, a to včetně takových her jako Macbeth, Julius Caesar a Konec dobrý, všechno dobré," řekla agentuře Reuters Margaret Fordová, šéfka sekce knih u Christie's.
Výtisk za deset milionů dolarů
"Nevíme přesně, kolik výtisků bylo vydáno, ale nejpravděpodobnější odhad je 750 kopií; 235 výtisků v nějaké podobě přežilo. Většina je neúplná, ale existují i kompletní kopie," dodala Fordová. V roce 2020 se jeden výtisk Prvního folia vydražil za rekordních 9,97 milionu dolarů (přes 212 milionů korun).
Do aukce se již za měsíc dostane jeden z výtisků první edice Harry Pottera J. K. Rowlingové. Jedná se o jeden z pouhých 200 kusů, které se v roce 1997 dostaly do volného prodeje. Poslední takový výtisk v aukci vynesl 471 tisíc dolarů. Které dětské knihy jsou na prestižním seznamu nejcennějších sběratelských artiklů?
Harry Potter, nebo Hobit? Nejdražší dětské knihy stojí miliony
Enjoy
Pět z šesti nyní vystavených výtisků pochází ze soukromých sbírek a jednu zapůjčila Senátní knihovna Londýnské univerzity. "Je to jediná příležitost, kdy může veřejnost vidět šest výtisků Prvního folia pohromadě na výstavě," řekla Fordová.
"Šest výtisků možná běžnému člověku nezní jako mnoho, ale abych to dala do souvislostí, naposledy byly byť jen čtyři kopie vystaveny před 100 lety ke 300. výročí, kdy čtyři ze svých výtisků vystavila Britská knihovna," zve Fordová.
Americká aukční síň Sotheby’s dává do aukce nejstarší téměř kompletní rukopis hebrejské bible, zvaný Codex Sassoon. Očekává se, že bude vydražen za 30 až 50 milionů dolarů (664 milionů až 1,1 miliardy korun), napsal americký list The New York Times. Jestliže se tak stane, půjde o nejdražší knihu či historický dokument, které byly kdy vydraženy. Podívejte se níž na video od Sotheby´s představující rukopis.
VIDEO: Do dražby jde 1100 let starý rukopis hebrejské bible, nejstarší na světě. Padne aukční rekord?
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.