Komiks Dilbert zmizí z většiny amerických médií. Autor je prý rasista

Řada amerických médií o víkendu oznamovala konec publikace komiksu Dilbert v reakci na výroky autora považované za rasistické či diskriminující. Scott Adams tento týden v přenosu na webu YouTube mluvil o černoších jako o členech "nenávistné skupiny" a vzkázal divákům, aby se jim vyhýbali. Informovala o tom agentura AP.
Komiksová série glosující práci v kancelářském prostředí vychází dlouhá léta nejen v amerických médiích. Publikuje ji také český zpravodajský web iDNES. Firma Andrews McMeel Syndication, která Dilberta distribuuje, podle AP v sobotu nezareagovala na žádost o komentář ke kontroverzi kolem autorových výroků.
Adams ve svém youtubovém pořadu nazvaném Real Coffee with Scott Adams hovořil o průzkumu veřejného mínění, který zjišťoval, zda lidé souhlasí s tvrzením "je v pořádku být bílý". Podle americké organizace Liga proti hanobení (ADL) si tuto frázi s kořeny v diskusním fóru 4chan osvojili někteří hlasatelé nadřazenosti bělochů. Ve zmíněném průzkumu většina lidí s tvrzením vyjádřila souhlas, Adams si ale všímal toho, že 26 procent respondentů tmavé pleti uvedlo opačné stanovisko.
Nevybíravé vyjádření
V přenosu opakovaně o lidech s tmavou pletí mluvil jako o členech "nenávistné skupiny" nebo "rasistické nenávistné skupiny". "Na základě aktuálního vývoje věcí by mou nejlepší radou pro bílé lidi bylo utéct od černochů hodně daleko," citovala jej AP.
Oznámením o ukončení publikace Dilberta reagovaly do sobotního večera listy Los Angeles Times, Chicago Tribune nebo The San Antonio Express-News, jakož i mediální skupina The USA Today Network. Adamsovy výroky média označovala za rasistické, nenávistné a diskriminující. "Nejsme domovem pro ty, kdo hlásají rasismus. Rozhodně jim nechceme poskytovat finanční podporu," uvedl šéfredaktor clevelandského deníku The Plain Dealer Chris Quinn.
Adams se proti krokům redakcí ohradil na sociálních sítích s tím, že jej dotyční vydavatelé nenávidí. V sobotu také uvedl, že se dřívějšími výroky snažil říct, že "s každým by se mělo zacházet jako s jednotlivcem".
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.