Korzety, šaty i šperky. Šatník britské královny punku jde do aukce

Aukční síň Christie's chystá na červen prodej osobního šatníku britské módní návrhářky Vivienne Westwoodové, která zemřela před necelými dvěma lety. V nabídce bude přes dvě stě položek od šatů a doplňků až po šperky z celkem čtyř dekád tvorby této rebelky a politické i ekologické aktivistky. Výtěžek půjde na charitativní účely - Nadaci Vivienne, Amnesty International a Lékařům bez hranic.
„Tento prodej nemá a nebude mít obdoby. Osobní šatník pravděpodobně největšího britského módního návrháře všech dob je zcela neuvěřitelný. Je to něco, co se stane jednou za život," prohlásil ředitel sbírek Christie's Adrian Hume-Sayer.
Módní ikona Vivienne Westwoodová:
Jednou z nejvzácnějších trofejí budou taftové plesové šaty s rozpětím lehkého letadla. Položky do aukce vybral Andreas Kronthaler, 58letý rakouský designér a kreativní ředitel značky Vivienne Westwood, který byl od roku 1993 návrhářčiným manželem. O svém nápadu uspořádat aukci hovořil s Westwoodovou v posledních týdnech jejího života.
Nejstarší dražené kousky pocházejí z kolekce Čarodějky pro podzim - zimu 1983/84, která se v Paříži setkala s velkým ohlasem. Tmavomodré dvoudílné šaty, částečně inspirované kresbami amerického výtvarníka Keitha Haringa, mají sukni s průsvitným pásem umístěným těsně pod linií kalhotek. Podle módních znalců jde o charakteristický výstřelek od návrhářky, která se vyhnula kalhotkám při návštěvě Buckinghamského paláce, kde od královny Alžběty II. přebírala Řád britského impéria.
Takovou revoluci italské módní domy dlouho nezažily. Návrhář Alessando Michele, který v uplynulém desetiletí dostal značku Gucci zpět do záře reflektorů a přitáhl jí nové, mladší zákazníky, nastupuje po roční pauze k Valentinovi, další italské značce haute couture. Oznámení následuje poté, co u Valentina minulý týden po 25 letech skončil kreativní šéf Pierpaolo Piccioli. Pro Gucci, kde se teprve zabydluje návrhář Sabato de Sarno, to znamená hozenou rukavici.
Souboj módních titánů začíná. Bývalý mág značky Gucci Alessandro Michele nastupuje k Valentinovi
Enjoy
Punková éra Vivienne
Westwoodová více než kterýkoli jiný návrhář sdělovala skrze své oblečení politické postoje. Kolekce Propaganda pro podzim - zima 2005/06 byla nejviditelněji politickou show Vivienne. Odkazovala na její punkovou éru a také na esej Aldouse Huxleyho Propaganda v demokratické společnosti.
Kolekce výstřední návrhářky ovšem nebyly jen doménou uměleckých a intelektuálních elit. Její kousky si oblíbila například bývalá britská premiérka Teresa Mayová. Šaty a doplňky z její dílny oblékli také hosté na loňské korunovaci krále Karla III. V šatech od Vivienne Westwoodové zazářila i hlavní hvězda filmu Barbie Margot Robbie na jeho loňské premiéře v Londýně.
Veřejnosti volně přístupná výstava Vivienne Westwood: The Personal Collection bude otevřena v sídle Christie's na King Street v Londýně od 14. do 24. června. Živý prodej se uskuteční 25. června, online aukce bude probíhat od 14. do 28. června 2024.
Obchody módní značky Esprit mizí ze scény. Podle německých médií mají zavřít čtyři desítky prodejen, které tam provozuje franšízový operátor PTH Group. Druhou zemí, kde PTH působí, je právě Česko. Stejně jako u sousedů i zde se z Espritů stávají multibrandové prodejny Catches.
Módní značka Esprit zavírá. V Česku i Německu ji nahrazují multibrandové obchody Catches
Zprávy z firem
Svět módy přišel o další velké jméno. Ve věku 83 let v Florencii zemřel italský módní návrhář Roberto Cavalli, uvedla to agentura Reuters. Cavalliho proslavily zejména spolupráce s filmovými a hudebními hvězdami i jeho návrhy se zvířecími potisky. Italská agentura ANSA uvedla, že měl slavný návrhář zdravotní problémy již delší dobu a v posledních letech se jeho stav zhoršil. I přes chatrné zdraví se loni stal pošesté otcem.
Ztráta pro svět módy. Zemřel slavný italský návrhář Roberto Cavalli
Leaders
Nominace na letošní osobnost roku amerického časopisu Time jsou velmi rozmanité, od světových státníků, přes hollywoodské scénáristy a americké prokurátory až po postavičku Barbie, která se letos dostala i na plátna kin. Časopis Time zveřejnil seznam devíti finalistů, osobnost roku vyhlásí ve středu.
Kdo bude osobností roku časopisu Time? Lídry světových velmocí může porazit Barbie
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.