Leica se prodala za 14 milionů eur. Stala se nejdražším foťákem světa

Jeden z pouhých 23 přístrojů takzvané nulté série 35milimetrových fotoaparátů Leica se vydražil za rekordních 14,4 milionu eur na prestižní Leitz Photographica Auction. Přístroj patřil vynálezci Oskaru Barnackovi, který vytvořil 35milimetrovou leicu krátce před první světovou válkou.
Původní odhady mluvily o částce dva až tři miliony eur. Ostatně za 2,4 milionu eur se v roce 2018 prodal jiný fotoaparát z takzvané série 0. Letošní jarní aukce Leitz Photographica Auction, která je považována za nejprestižnější prodejní akci věnovanou historickým fotoaparátům a koná se dvakrát ročně, přinesla šok. Fotoaparát ze série 0 s pořadovým číslem 105 se vydražil za 14,4 milionu eur. A podle vyjádření společnosti Leica se tak stal nejdražším fotoaparátem dějin.
„Sériová výroba Leitz Camera, neboli zkráceně Leica, tedy historický prvních 35milimetrových fotoaparátů, se považuje za přelomový okamžik. Ještě předtím, než se fotoaparáty dostaly do masové výroby, vzniklo 23 prototypů z takzvané nulté série,“ vysvětluje unikátnost rekordního fotoaparátu společnost Leica.
Sledujte dění na domácích i světových aukcích
Leica přímo od vynálezce
Model číslo 105 patřil Oskaru Barnackovi, vynálezci, který krátce před první světovou válkou s konceptem 35milimetrového fotoaparátu přišel. Do té doby totiž existovaly jen velké skřiňové fotoaparáty složité na obsluhu, které využívali téměř výlučně profesionálové. Barnack právě tímto aparátem zachycoval obyčejný život své rodiny a své poznatky pak využíval při vývoji dalších fotoaparátů.
„Jméno Oskara Barnacka je ostatně vygravírováno na horní části hledáčku modelu číslo 105,“ připomíná Leica.
Rostoucí inflace podle největšího českého aukčního portálu Aukro posiluje zájem Čechů ukládat peníze do investičních sběratelských předmětů a také starožitností. V dubnu jich na něm vydražili za 197 milionů korun, proti čtvrtému měsíci loňského roku je to nárůst o 11,6 procenta. Poptávka je neustále po vzácných mincích, stále častěji lidé obchodují také s automobily a motorkami.
Jen na Aukru nakoupili Češi minulý měsíc předměty za 200 milionů, bojí se inflace
Enjoy
Segment military je mezi tuzemskými sběrateli velmi oblíbený a věnují se mu hned dvě velké burzy. Aktuální konflikt však bude pro tyto sběratele zajímavý až tak za dvacet let. „Nyní se prodávají artefakty tak z války v Zálivu. Ale například filatelisty již nyní enormně zajímá známka vydaná ukrajinskou poštou se známým výjevem z Hadího ostrova. Ta je skutečný unikát,“ říká Jindřich Jirásek, ředitel veletrhu Sběratel, jehož jarní část se uskuteční v 25. a 26. března v pražském hotelu Olympik.
Válka vždy přinese řadu sběratelských artefaktů. Ukrajinská známka vešla do dějin, říká šéf veletrhu Sběratel
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.