Letošní léto vrátilo Čechy ke kempingu. Hitem byly obytňáky

Léto skončilo a pro provozovatele kempů nebylo tak úplně „rozmarné“. Ztížené podmínky cestování sice domácí kempy připravily o nálety Holanďanů a Slováků, ale zase zaktivizovaly Čechy. Ti vyměnili přímořské hotely za stany, chatky a karavany „za humny“. Enormní zájem se pak strhl zejména o obytné přívěsy. A sezóna ještě nekončí, přichází babí léto, kempy tak očekávají návštěvníky i během podzimu.
Osmnáct měsíců se Češi učí žít v přítomnosti koronavirové pandemie. Za tu dobu se mnohé změnilo, včetně jejich cestovatelských návyků. V čím dál větší míře si ušetří cestu do Chorvatska a raději tráví dovolenou v české přírodě. Potvrzuje to i raketový růst zájmu obytňáky, který odstartoval už loni na jaře. Půjčovny i jejich prodejci si mnou ruce.
Obytné přívěsy zažívají boom, pro mnoho lidí jsou novou variantou, jak svobodně a bezpečně cestovat. Dveře v kancelářích prodejců obytňáků se po tak po celý rok téměř nezavřely.
Prodejci mají napilno
„Lidé si opravdu našli cestu k obytným vozům v takové míře, jako nikdy dříve. V zimě s nimi parkují u sjezdovek a v létě pak mohou vyjet prakticky kamkoliv,“ vysvětluje Pavla Skolil ze společnosti FC Morelo CZ, předního českého prodejce obytných vozů.
Nárůst podle ní lze odhadovat na zhruba 220 procent. „Zaznamenáváme i velké množství lidí, kteří pořízení vozu plánují v následujících měsících,“ dodává.
Když se prochází londýnským obchodním domem Selfridges nebo Dubai Mall ve Spojených arabských emirátech, upoutá Středoevropana na první pohled jedna zvláštnost: velká část lidí, kteří nakupují v těchto top obchoďácích světa, nosí teplákové soupravy a tenisky. Jde často o produkty slavných fashion brandů jako Gucci či Louis Vuitton. Svět se mění a ani svět módy nezůstává na místě. Proměnil se, nabízí oblečení ulice. Proč se tak stalo, kolik stojí třeba takové tenisky Gucci a lze na tom i nějak vydělat?
Móda ulice za miliardy. Mikina za tisíce eur je taky výnosná investice
Leaders
Karavany z půjčoven byly v průběhu léta prakticky rozebrané. „Srpnovou dovolenou s karavanem jsme začali plánovat v únoru, a to už půjčovny v Olomouckém kraji neměli co nabídnout. Už jsem i uvažoval, že si obytňák koupím. Nakonec se nám poštěstilo, jedna rodina rezervaci v našem termínu zrušila kvůli karanténě a my místo na chalupě prožili úžasnou dovolenou na čtyřech kolech v Čechách,“ říká David Cikryt, podnikatel z Olomoucka. „Po této zkušenosti vážně uvažuji, že si pořídím vlastní, teď už o tom jen přesvědčit ženu,“ dodává se smíchem.
Rostl také zájem o místa ke kempování a parkování karavanů. Například aplikace pro kempování karavany, bezkempu.cz, hlásí za poslední rok téměř trojnásobný růst. Ta nabízí propojením majitelů pozemků a zájemců o kempování možnosti stanování v divočině s jednoduchým nebo žádným zázemím, ale i místo pro karavan v turisticky atraktivních lokalitách.
Lidé si musí počkat déle
Zájem o obytné vozy je takový, že u většiny prodejců vzrostly dodací lhůt na dvojnásobek. Na nejluxusnější modely si pak počkáte třeba i dva roky. „Dodací doba nových vozů se výrazně prodloužila. Již před koronavirovou pandemií byly lhůty dlouhé a dosahovaly šesti až dvanáct měsíců. V současné situaci jsou pak často i dvojnásobné,“ říká dodává Pavla Skolil z FC Morelo CZ.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.