Liberty Ostrava se zbavuje uměleckých děl. K prodeji je i busta Gottwalda

Zkrachovalá huť Liberty Ostrava připravuje k prodeji na 200 uměleckých děl. Převažují mezi nimi obrazy, některé v hodnotě i desítek tisíc korun, nejdražším nabízeným dílem bude ale busta komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, jež byla i s podstavcem oceněna na 189 tisíc korun. Zájemci si díla mohou od pondělí do počátku května prohlédnout v hotelovém domě Kovák u ředitelství podniku, uvedla ředitelka firmy pro komunikaci a vnější vztahy Kateřina Zajíčková.
Polovina prodávaných děl byla doteď v depozitáři, druhá polovina hlavně v kancelářích, ale i na chodbách či v některých závodech. „Gottwaldova busta byla původně u ocelárny. Po revoluci byla sňata a dána do depozitáře, ale podstavec zůstal na místě a je tam dodnes,“ řekla Zajíčková.
Firma nyní obdržela ocenění jednotlivých děl. „Jsou tam částky, které se pohybují od těch nejnižších kolem stovek korun, nejvyšší částky jdou až do statisíců korun,“ řekla ředitelka. Díla si v elektronickém výběrovém řízení může koupit kdokoliv.
FOTOGALERIE: Podívejte se, jaké cennosti nabízí Liberty Ostrava
Obrazy za desítky tisíc
Prodává se například několik desítek portrétů od Jiřího Veselého. „Jsou to portréty našich bývalých zaměstnanců a předpokládáme, že o ně budou mít zájem buď jejich potomci, anebo naši pracovníci, kteří tady měli své předky,“ řekla Zajíčková.
Mezi známějšími umělci, jejichž díla se budou prodávat, je například impresionista Václav Radimský. „Máme tady dva jeho obrazy. Byly ohodnoceny na desítky tisíc korun, ale víme, že v dražbách tento autor je vydražován i za čtvrt milionu korun. Potom tady máme třeba obraz Václava Beneše, který je ohodnocen na 50 tisíc korun,“ řekla Zajíčková.
Prodávají se hlavně kresby a malby, ale například i gobelíny od Věry Tošenovské, nebo budovatelská díla. Kromě Gottwalda od Vincence Makovského je k mání třeba i busta dalšího komunistického prezidenta Antonína Zápotockého, jejíž cena byla stanovena na 44 300 korun. „Všechna umělecká díla, která jsme měli v rámci hutě a byla zaevidována, tak jsou nyní v sále,“ řekla ředitelka.
Aukce pražského domu U Hybernů má vítěze, nabídl za nemovitost vyvolávací cenu 447 milionů korun. Uvedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který dražbu vypsal.
Dům U Hybernů má nového vlastníka. Kulturní skvost v centru Prahy koupil za 447 milionů
Reality
Předprodejní výstava v Kováku začne 14. dubna v 11:00 a potrvá do 7. května. „Po výstavě bude nějaký časový prostor, kdy se bude moci zájemce zaregistrovat do elektronického výběrového řízení, které bude probíhat zhruba po třech týdnech od ukončení výstavy. Můžeme si to představit jako takovou aukci,“ řekla Zajíčková.
Huť prodává či bude prodávat i další takzvaný non-core, tedy nepotřebný majetek. Jde například o 612 parcel o celkové výměře 2,3 milionu metrů čtverečních, stroje a zařízení nebo 354 budov a staveb, včetně hotelového domu Kovák.
„Taková rarita byly tankobuldozery, které byly uzpůsobené k tomu, aby mohly vyvážet žhavou strusku z tandemových pecí. Byly vydraženy až za několikanásobnou cenu oproti původnímu ohodnocení, některé byly prodány až za 600 tisíc korun. V současné chvíli se prodávají automobily, osobní, nákladní automobily, jsou tam i hasičské vozy a je tam například i vybavení hasičských záchranných vozů,“ řekla Zajíčková.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.