Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Američané kvůli pandemii skupují bunkry. Klidně i za miliony dolarů

Američané kvůli pandemii skupují bunkry. Klidně i za miliony dolarů
Vivos Group
Petra Nehasilová

Američané se kvůli pandemii „stěhují” pod zem. Poptávka po bunkrech tam několikanásobně vzrostla. Lidé navíc kupují i mnohem dražší objekty.

Reklama

Útěk před nebezpečím do bunkrů není v historii USA a celého světa ničím novým. Podobně jako nyní rostla poptávka i v 50. a 60. letech minulého století, upozornil zakladatel společnosti specializující se na prodej bunkrů Atlas survival shelters Ron Hubbard. „Poptávka rostla i navzdory zdražení materiálů, a to až o 35 procent. Za poslední rok jsme postavili 24 bunkrů ve velikosti domu a stovku menších,“ vypráví Hubbard ve videu zveřejněném na serveru Businness Insider

V roce zaznamenal zakladatel texaské společnosti 30procentní nárůst prodeje. Změnily se i preference klientů. Ti jsou podle Hubbarda nyní ochotni utratit mnohem víc peněz, svoje bunkry si vybavují veškerým pohodlím – saunou, bazénem nebo tělocvičnou.

Dubrovník, Jaderské moře

Češi na Jadranu. Jezdí tam na dovolenou i kupovat nemovitosti

Češi do Chorvatska nejezdí jen na dovolenou, ale i kupovat nemovitosti. Nejlevněji se tam dá pořídit byt za 1,5 milionu korun.

Přečíst článek

Stejný trend potvrzuje i ředitel společnosti Vivos Group, která se specializuje na zprostředkování prodeje bunkrů, Dante Vicino. A podobně vidí i budoucnost. „Pandemie skutečně přinesla nesmírný zájem o koupi bunkrů. Mnoho bohatých prepperů (lidé, kteří se připravující na apokalypsu pozn. aut.) se rozhodlo do těcho útočišť investovat,“ dodal pro server Tekdeeps.com s tím, že zájem neupadá ani nyní.

Reklama

Jako nejdražší a neluxusnější bunkry zmiňuje například realizace texaské společnosti Rising S, a to konkrétně modely Aristocrat. Ten má nadzemní i podzemní část, oddělenou pancéřovými dveřmi.  Je v něm bowling, bazén nebo střelnice a pohodlně ubytuje až 50 lidí. Prostor v něm může vyjít až na osm milionů dolarů.

Prepperské „vesnice”

Po Spojených státech je rozeseto několik vyhlášených „prepperských“ areálů, jedním z nich je Luxury Survival Condo and Resort v Kansasu. Původní vojenský prostor koupil v roce 2008 za 300 tisíc dolarů vývojář Larry Hall. Dodnes hodnota utajeného areálu několikanásobně vyrostla, a to na 15 milionů dolarů. 

Luxury Survival Condo je 15 patrová budova kruhového půdorysu, nacházející se 60 metrů pod zemí. Pohodlně pojme až 70 lidí po dobu pěti let, kterým kromě supermarketu nebo divadla dokáže nabídnout i další infrastrukturu, včetně lékařské péče.

Byt pro šest až deset osob tam vyjde na tři miliony dolarů, poloviční pak na 1,5 milionu dolarů. 

Američané začali stavět i v Evropě. Konkrétně v bývalém sovětském muničním skladu v Rothensteinu. Vivos Europa One, tak se nově revitalizovaný vojenský areál nyní jmenuje, je jedním z největších soukromých komplexů podzemních úkrytů na světě. 

Více než pětikilometrový komplex tunelů zahrnuje nemocnici, školy, restaurace, kavárny, kina a další služby. A celkem poskytuje 34 rezidenčních jednotek. Ty jsou stále ještě na prodej. Cena bytu začíná na dvou milionech eur.

Krtkodom, vizializace

O bydlení pod zemí je stále větší zájem. Krtkodom stojí už i v Malajsii

Domy zapuštěné do svahu nejsou žádnou novinkou. Už od pradávna lidé žili „pod zemí”. Stačí se podívat na město Kaymakli – Cappadocia v Turecku nebo do Brhlovce na Slovensku. Populární byla i takzvaná zemljanka. 

Přečíst článek

Koloseum, římská památka

Itálie chce přilepšit státní kase prodejem Kolosea, tedy jeho digitální podoby

Itálie se chystá v dražbě nabídnout svou ikonickou památku, římské Koloseum. Alespoň tedy jeho digitální podobu, prostřednictvím technologie nezaměnitelného tokenu (NFT), píše list La Repubblica.

Přečíst článek


 

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme