Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Američané kvůli pandemii skupují bunkry. Klidně i za miliony dolarů

Američané kvůli pandemii skupují bunkry. Klidně i za miliony dolarů
Vivos Group
Petra Nehasilová

Američané se kvůli pandemii „stěhují” pod zem. Poptávka po bunkrech tam několikanásobně vzrostla. Lidé navíc kupují i mnohem dražší objekty.

Útěk před nebezpečím do bunkrů není v historii USA a celého světa ničím novým. Podobně jako nyní rostla poptávka i v 50. a 60. letech minulého století, upozornil zakladatel společnosti specializující se na prodej bunkrů Atlas survival shelters Ron Hubbard. „Poptávka rostla i navzdory zdražení materiálů, a to až o 35 procent. Za poslední rok jsme postavili 24 bunkrů ve velikosti domu a stovku menších,“ vypráví Hubbard ve videu zveřejněném na serveru Businness Insider

V roce zaznamenal zakladatel texaské společnosti 30procentní nárůst prodeje. Změnily se i preference klientů. Ti jsou podle Hubbarda nyní ochotni utratit mnohem víc peněz, svoje bunkry si vybavují veškerým pohodlím – saunou, bazénem nebo tělocvičnou.

Dubrovník, Jaderské moře

Češi na Jadranu. Jezdí tam na dovolenou i kupovat nemovitosti

Češi do Chorvatska nejezdí jen na dovolenou, ale i kupovat nemovitosti. Nejlevněji se tam dá pořídit byt za 1,5 milionu korun.

Přečíst článek

Stejný trend potvrzuje i ředitel společnosti Vivos Group, která se specializuje na zprostředkování prodeje bunkrů, Dante Vicino. A podobně vidí i budoucnost. „Pandemie skutečně přinesla nesmírný zájem o koupi bunkrů. Mnoho bohatých prepperů (lidé, kteří se připravující na apokalypsu pozn. aut.) se rozhodlo do těcho útočišť investovat,“ dodal pro server Tekdeeps.com s tím, že zájem neupadá ani nyní.

Jako nejdražší a neluxusnější bunkry zmiňuje například realizace texaské společnosti Rising S, a to konkrétně modely Aristocrat. Ten má nadzemní i podzemní část, oddělenou pancéřovými dveřmi.  Je v něm bowling, bazén nebo střelnice a pohodlně ubytuje až 50 lidí. Prostor v něm může vyjít až na osm milionů dolarů.

Prepperské „vesnice”

Po Spojených státech je rozeseto několik vyhlášených „prepperských“ areálů, jedním z nich je Luxury Survival Condo and Resort v Kansasu. Původní vojenský prostor koupil v roce 2008 za 300 tisíc dolarů vývojář Larry Hall. Dodnes hodnota utajeného areálu několikanásobně vyrostla, a to na 15 milionů dolarů. 

Luxury Survival Condo je 15 patrová budova kruhového půdorysu, nacházející se 60 metrů pod zemí. Pohodlně pojme až 70 lidí po dobu pěti let, kterým kromě supermarketu nebo divadla dokáže nabídnout i další infrastrukturu, včetně lékařské péče.

Byt pro šest až deset osob tam vyjde na tři miliony dolarů, poloviční pak na 1,5 milionu dolarů. 

Američané začali stavět i v Evropě. Konkrétně v bývalém sovětském muničním skladu v Rothensteinu. Vivos Europa One, tak se nově revitalizovaný vojenský areál nyní jmenuje, je jedním z největších soukromých komplexů podzemních úkrytů na světě. 

Více než pětikilometrový komplex tunelů zahrnuje nemocnici, školy, restaurace, kavárny, kina a další služby. A celkem poskytuje 34 rezidenčních jednotek. Ty jsou stále ještě na prodej. Cena bytu začíná na dvou milionech eur.

Krtkodom, vizializace

O bydlení pod zemí je stále větší zájem. Krtkodom stojí už i v Malajsii

Domy zapuštěné do svahu nejsou žádnou novinkou. Už od pradávna lidé žili „pod zemí”. Stačí se podívat na město Kaymakli – Cappadocia v Turecku nebo do Brhlovce na Slovensku. Populární byla i takzvaná zemljanka. 

Přečíst článek

Koloseum, římská památka

Itálie chce přilepšit státní kase prodejem Kolosea, tedy jeho digitální podoby

Itálie se chystá v dražbě nabídnout svou ikonickou památku, římské Koloseum. Alespoň tedy jeho digitální podobu, prostřednictvím technologie nezaměnitelného tokenu (NFT), píše list La Repubblica.

Přečíst článek


 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme