Více stromů a laviček. Proměna Malostranského náměstí se prodraží
Pražští radní odklepli finance na proměnu Malostranského náměstí. Ta se navýšila o deset milionů korun. Jak se přemění jedno z nejvýznamnějších náměstí v Praze?
Úpravu Malostranského náměstí v Praze provede stavební společnost Gardeline. Proměna se oproti plánovaným 75 milionům prodraží o deset milionů. Důvodem je nedostatek pracovních sil.
Změní se horní část náměstí, odkud zmizí parkoviště, rozšíří se chodníky, a naopak se zúží jízdní pruhy pro automobily. Práce by měly podle radních hlavního města Praha, kteří v pondělí schválili zadání zakázky, začít už na jaře příštího roku.
Jak bude vypadat Malostranské náměstí v budoucnu se můžete podívat do následující galerie.
Místo parkoviště lavičky a kašna
Cílem přeměny je vytvořit z náměstí místo k setkávání, na uvolněných prostranství bude nová kašna, lavičky a také stromy. Prioritou projektu je co nejvíce zachovat historickou podobu včetně původních lamp, dlažeb, morového sloupu i ruční pumpy.
Projekt na novou podobu Malostranského náměstí, který vzešel z architektonické soutěže vypsanou Institutem plánování a rozvoje Prahy (IPR) v roce 2014, vypracovali architekti Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský.
Urbanismus u stanice metra D Olbrachtova navrhnou architekti nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects, jejichž projekt vzešel z mezinárodní architektonické soutěže.Urbanismus kolem stanice Olbrachtova navrhnou nizozemští architekti
Enjoy
Práce začnou na jaře v horní části náměstí, tedy mezi Lichtenštejnským palácem a kostelem sv. Mikuláše. Dále budou pokračovat směrem dolů, součástí bude další archeologický průzkum. „Na zcela hotové náměstí se můžeme těšit na přelomu 2023 a 2024, bude to záležet i na průběhu archeologických prací,” uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).
Vrátí se socha maršála Radeckého?
Hlaváček rovněž se Spolkem Radecký Praha s podporou radnice Prahy 1 usiluje o to, aby se na náměstí vrátila jezdecká socha rakousko-uherského maršála Radeckého, která tam stála mezi lety 1858 a 1919.
Podle Hlaváčka s tím vedení města nyní nepočítá, ale místo pro sochu na zrekonstruovaném náměstí bude. „Mysleli jsme na to, kdyby tam v budoucnu nějaká politická reprezentace pomník chtěla umístit, tak je tam prostor, kde nejsou sítě. Ale vlastní rekonstrukce pro to žádné kroky neudělá,” řekl.
Architektonický ateliér Chybik+Kristof se podepsal pod spoustu projektů od rezidenčních staveb po veřejné nebo experimentální jako je food market Manifesto v Praze. Za svoji práci byli architekti z Brna také mnohokrát oceněni, naposledy zaujali porotu prestižní MIPIM Awards projektem Vinařství Lahofer. „Vytváří se povědomí nejenom o nás, ale i o české architektuře, ale vlastně i o tom, že se na Moravě vyrábí víno. To považuji za hodně důležité,” říká v rozhovoru pro newstream.cz jeden ze zakladatelů studia Ondřej Chybík.Mrakodrap může do Ostravy přinést novou energii, říká architekt Chybík
Enjoy
V roce 2016 město v dolní části náměstí zrušilo parkoviště a pokoušelo se tam pořádat kulturní akce, ale bez většího zájmu veřejnosti. Město také na náměstí zrekonstruovalo tramvajové koleje, kolem kterých umístilo novou dlažbu, jež bude po celkové opravě umístěna na celém prostranství.
Svoji kancelář založil Jaroslav Havel před dvaceti lety, vybudoval z ní největší právní firmu ve střední Evropě. Zastupuje největší klienty v Česku a na Slovensku, velké korporace, miliardáře, veřejný sektor. Podílí se na tvorbě legislativy. Jak sám říká, baví ho složité koncepty, které umí řešit. Jak se staví kancelář s cílem být nejúspěšnější?Advokacie přináší velkou míru svobody, říká právník miliardářů Havel
Leaders
V Česku se letos v říjnu vyrobilo o celou třetinu méně aut než loni v říjnu. Jedná se o zásadní příčinu toho, proč se rekonvalescence české ekonomiky po pandemickém šoku poněkud protahuje. Vždyť nebýt čipového hladomoru – klíčového důvodu propadu automobilové výroby – letošní meziroční vzestup tuzemského průmyslu by byl více dvojnásobný. Takto ale bude příznivou zprávou i to, pokud průmysl letos vzroste o desetinu. Příští rok však bude těžký – ale pak spatříme světlo na konci tunelu.Lukáš Kovanda: Bude hůř, aby bylo líp. Co čeká ekonomiku v příštím roce?
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.