Mexičan Bosco Sodi vystavuje v Praze hypnotická díla připomínající krajinu Marsu

Temně rudá hmota připomínající hlínu, tu nadýchanější, jindy udusanější, připomínají obrazy Bosca Sodiho, které v rámci výstavy Transmutation představil v pražské galerii DSC. Jedná se o jednoho z nejvýznamnějších světových umělců, kteří letos v Praze vystavují.
Jako výlet na Mars. To je jedna z možných interpretací výstavy Transmutation, kterou pražská DSC Gallery představuje českému publiku dílo uznávaného mexického umělce Bosca Sodiho. Dvanáctka temně rudých obrazů vystupuje z plátna a připomíná hlínu, nebo naopak měkkou pěnu či vatu. Doslova vyzývá k dotyku.
Podívejte se na díla vystavená v DSC Gallery
„Bosco Sodi pracuje s netradiční kombinací přírodních materiálů a pestrostí pigmentů, které se postupně proměňují a dostávají specifický tvar tím, jak na plátně pod krustou tvrdnou. Jednotlivé elementy velmi unikátního materiálu se vzájemně doplňují a vytváří neživenou půdu,“ popisuje tvorbu mexického umělce partnerka galerie Karolína Juřicová. „Sodi většinou do každého díla určitým gestem zasáhne, vytvoří otisk či stopu a promění jej, naruší proces a podtrhne tím vynaloženou energii do hmoty. Vznikne tak pokaždé unikátní artefakt nabitý silou, avšak působící uklidněně až meditativně,“ dodává Juřicová.
Jen letos se podílela na mimořádných výstavách Anselma Reyleho či Jiřího Petrboka a zároveň se Karolína Juřicová stala spolumajitelkou vlivné pražské DSC Gallery. Jak umění mění sociální sítě? Co obnáší spolupráce s impulsivními umělci? A jak složité je jednání se sběrateli z řad tuzemských miliardářů? „Je zajímavé, co vám na sebe lidé prozradí při sledování obrazu,“ popisuje Karolína Juřicová v rozhovoru pro newstream.cz , který proběhl v neveřejných prostorách DSC Gallery plných děl těch nejzvučnějších jmen českého i evropského umění.
Kurátorka Karolína Juřicová: Až pětina sběratelů začíná nákup umění na sociálních sítích
Enjoy
Globálně úspěšný umělec
Bosco Sodi tvoří rozkročen mezi kontinenty: Střední i Severní Amerikou, Evropou a Asií, konkrétně s ateliéry v Mexiku, New York City, Řecku i Japonsku. A všude slaví úspěchy a v nejdůležitějších uměleckých metropolích jej zastupují ty nejprestižnější galerie.
V Berlíně to je König Galerie, v New Yorku Kasmin Gallery, reprezentuje jej také veleúspěšná galerie Axel Vervoordt (ta působí v nizozemských Antverpách a také v Hongkongu).
„Uvědomělá práce s barvou a jejími skupenstvími předesílá alchymistického ducha toužícího po transmutaci surovin z materia prima. Repetitivní proměnlivost, která vystihuje tvůrčí metodu výstavy Transmutations, je až meditativního charakteru. Umožňuje Sodimu oprostit mysl od rušivých elementů a soustředit se výhradně na malbu. Tvůrčí proces je determinován formátem, zbytek je mimo kontrolu a vzniká organicky,“ doplňuje kurátorka výstavy.
Světový leadership prochází krizovým obdobím. Vůdčí osobnosti upřednostňují vlastní výhody před prospěchem společnosti, ta ale není schopná na jejich mocenské a ekonomické zájmy reagovat.
Chris Voss v Praze: Špičkoví vyjednavači a lídři otevřou cestu k leadershipu budoucnosti
Zprávy z firem
Za 12,3 milionu včetně aukční přirážky se v nedělní on-line aukci vydražil obraz Antonína Slavíčka Zlatá ulička. Na dílo přihodil jeden zájemce, takže jej získal za vyvolávací cenu. Uvedl to Pavel Urban, ředitel Galerie Ustar, která plátno dražila.
Obraz Antonína Slavíčka Zlatá ulička se vydražil za 12,3 milionu
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.