Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Michelinské bistro nabízelo jídlo za 45 korun, teď o prestižní hvězdu přišlo

Hawker Chan v Singapuru.
iStock
Petra Nehasilová
pej

Singapurské bistro dosud známé tím, že vaří nejlevnější michelinské jídlo, o svoje místo v prestižním gastronomickém průvodci přišel.

Michelinský průvodce vydaný před čtyřmi roky pro gurmánské cestovatele po Asii doslova rozvířil gastronomické vody. Prestižní hvězdu totiž tehdy získalo obyčejné pouliční bistro, jehož jedinou položkou na menu bylo kuře s rýží a sójovou omáčkou za pouhých pětačtyřicet korun.

V aktuálním průvodci vydaném před pár dny ale singapurský podnik Hawker Chan (Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice v roce 2016) ale chybí. 

Překladiště v Německu, ilustrační foto

Německou ekonomiku zachraňuje export do Česka a Polska. Narostl téměř o polovinu

Německé firmy se po brexitu přeorientovaly na východ. Výrazně roste export do Polska, Česka, Maďarska i Ruska.

Přečíst článek

„Michelin se zkrátka držel svojí politiky propagovat pouze vysoce chutné jídlo,“ uvedl pro server CNN K.F. Seetoh, sinagapurský gurmet a také přítel známého amerického šéfkuchaře a televizní hvězdy Anthonyho Bourdaina.

Právě ten se zasloužil o propagaci singapurských bister, aby ukázal cestovatelům do této asijské země, jak dobře a levně se tam dá najíst.

Michelinská hvězda pomohla

Potom, co se podnik Chana Hong Menga objevil v prestižním průvodci, začal růst. Na Mengovu specialitu se v Singapuru stály i hodinové fronty. Bistro se přejmenovalo a vzniklo hned několik franšíz v Thajsku nebo na Filipínách. A rozšířila se i nabídka jídel. Našli se ale i kritikové, kteří poukazovali hlavně na to, že kvalita jídla se výrazně zhoršila.

Michelinský průvodce a jeho publikace je jednou z nejutajovanějších akcí na světě, upozorňuje server CNN. Nejenom, že dopředu není známé datum vydání, střeženým tajemstvím jsou i jména redaktorů a michelinských komisařů.

Na začátku se průvodce orientoval jen na Evropu, postupem času se z něj stal celosvětový fenomén. Prestižní hvězdy s sebou ale nesou i celou řadu soudních kauz.  Šéfkuchaři se s vydavatelstvím přeli nejenom o to, že o ocenění přišli, ale i to, že byli do průvodce zařazeni.

Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař a gastropodnikatel

Zdeněk Pohlreich: Lidé si neváží práce. A stát je v tom podporuje

Z televize už trošku vycouval. Nestíhal se starat o vlastní restaurace. Zdeněk Pohlreich přesto zůstává největší celebritou mezi tuzemskými kuchaři. Byl vidět i v době covidu, když vařil pro hasiče nebo sestřičky. Že by mu to zvedlo popularitu, si však nemyslí. Své podniky přesto udržel naživu. Tak trochu státu navzdory.

Přečíst článek

Pavel Maurer

Gastro novinář Maurer: Některé restaurace otvírají, jen když mají hosty

Covid zasadil české gastronomické scéně hluboké rány. Definitivně zavřela až třetina provozů od malých venkovských hospůdek až po špičkové restaurace. Za oběť pandemii padla také vyhlášená pražská restaurace Bellevue, která vévodila žebříčku nejlepších restaurací podle Maurerova výběru. A co radí sám Pavel Maurer podnikům, které složitou ekonomickou situaci přežily? „Nezdražovat neuváženě. Lidé jsou nyní šetrnější, více kontrolují ceny,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz gastro novinář a vydavatel průvodce po tuzemských restauracích.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Jídelna na Výtoni

Jsou jídla na tácu jen levná? Není to tak, jídelny konkurují i kvalitou

Přečíst článek
Na Letné je nová pekárna.

Už i na Letné si dáte chleba s máslem za dvě stovky. Otevřela se tu nová Eska

Přečíst článek
Doporučujeme