Miniaturní rukopis Charlotte Brontëové se prodal za 28 milionů korun

Rukopisný svazeček básní, které jako třináctiletá napsala známá anglická spisovatelka Charlotte Brontëová (1816–1855), se na antikvárním veletrhu v USA prodal za 1,25 milionu dolarů (více než 28 milionů korun). Informoval o tom server BBC, podle kterého je to nejvyšší částka, za kterou se kdy prodalo dílo britské autorky.
Miniaturní rukopis, který má na výšku necelých deset centimetrů, má 15 stran. Zakoupila ho britská charita a věnuje ho muzeu rodiny Brontëových v hrabství Yorkshire.
Charlotte Brontëová byla nejstarší ze spisovatelského sesterského tria, jejím nejslavnějším dílem je román Jane Eyrová, který vyšel v roce 1847. Psala však už od nejútlejšího věku a malý svazek básní s titulkem Book of Rhymes (Kniha rýmů) patří k jejím nejranějším dílům. Rukopis byl dlouho považován za ztracený, naposledy se v aukci objevil v roce 1916.
Knížku zhruba o velikosti hrací karty zakoupila britská charita Friends of the National Libraries (FNL), která se snaží zpřístupňovat poklady národního písemnictví prodávané ze soukromých rukou. Rukopis předá muzeu sester Brontëových v Haworthu, které funguje na bývalé faře, kde spisovatelky napsaly většinu svých knih.
„Jsme naprosto nadšení, že tenhle výjimečný a nečekaný dar získáme a děkujeme za něj velkorysosti FNL i všech přispěvatelů,“ uvedla kurátorka muzea Ann Dinsdaleová. „Je to vždycky velmi emocionální, když se nějaký předmět, který patřil rodině Brontëových, vrací zpátky domů,“ dodala.
Historické mince jsou v kurzu i kvůli vysoké inflaci. Právě sbírky mohou totiž překonávat rapidní inflaci, která v současnosti trvá v České republice i Evropě. Celková hodnota mincí a bankovek nabízených na dnešní aukci převyšuje 120 milionů korun.
Do aukce jde unikátní dukát Albrechta z Valdštejna. Vynese miliony korun
Enjoy
Aukční síň Christie's odhaduje cenu raritní kresby nazvané Nahý mladý muž (po Masacciovi) obklopený dvěma postavami na 30 milionů dolarů, tedy téměř tři čtvrtě miliardy korun.
Unikátní Michelangelova kresba jde do aukce. Cena? Stamiliony korun
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.