Miodrag Mlačić: Češi dávno nejsou paštikáři. Patří k těm nejbohatším turistům v Chorvatsku
Češi dobývají Chorvatsko víc než 130 let. Nejenže se k Jadranské riviéře jezdí rekreovat, ale kupují tam i nemovitosti. „Češi před 130 lety nastartovali náš cestovní ruch a opět se k nám vrací. Nakupují a je jich u nás čím dál víc,“ říká Miodrag Mlačić, ředitel Chorvatského turistického sdružení. V rozhovoru pro Newstream přiblížil i podrobnosti o letošní sezóně.
Jak významně prodraží Chorvatsko pro letošní sezónu?
Na většině míst zůstanou ceny za ubytování stejné, někde ale k nepatrnému zvýšení o zhruba pět až 10 procent dojde.
Časy letních dovolených se blíží a s tím i klasický úprk Čechů do Chorvatska. Oblíbená destinace se dle cestovek už nyní potýká s nedostatkem ubytovacích kapacit. A nejde jen o ubytování, ale i o přepravu do země.Češi berou Chorvatsko útokem. Přímé autobusy jsou často vyprodané a nejsou volné pokoje
Enjoy
Které lokality konkrétně zdraží?
Spíš bude záležet na tom, jak moc dopředu a jaký typ ubytování budete řešit. Také záleží, jestli využijete služeb cestovky nebo budete dovolenou plánovat po vlastní ose. Bude-li to přes cestovku, pak určitě vyjde nejlevněji first minute. Zvolíte-li platformu Booking.com, pak cenu vaší dovolené, respektive ubytování, ovlivní mnoho dalších proměnných. Na tomto serveru určuje koncovou cenu nabídka a poptávka. Pak hovoříme o 100 eurech za noc, ale i víc.
Pláže u Jaderského moře budou i letos cílem tradiční dovolené stovek tisíc Čechů. Přijíždějí za klidným mořem, historickými městy i přírodními parky. Chorvatsko je u českých dovolenkářů oblíbené i díky tomu, že sem dojedou svým vozem. Před cestou je důležité automobil důkladně zkontrolovat a nezapomenout sbalit potřebné dokumenty. Na co tedy před cestou nezapomenout, a co mít na paměti na místě? Policie na Jadranu vás zkasíruje za nedostatečné oblečení i konzumaci alkoholu na veřejnosti
Enjoy
Do Chorvatska? Mimo hlavní sezónu
Pojďme to upřesnit. Na kolik tisíc vyjde týdenní dovolená pro čtyřčlennou rodinu?
A opět vám budu muset odpovědět, že cena se bude odvíjet od řady okolností. Asi nejzásadněji cenu vaší dovolené ovlivní doba, konkrétně měsíc, ve které se rozhodnete do Chorvatska vyrazit. Květen i září jsou krásné měsíce, kdy už se bez problému dá koupat v moři. Nejsou ale v hlavní sezóně a vy tak zaplatíte nižší cenu. V hlavní sezóně jsou samozřejmě ceny nejdražší. Klima se ale mění celosvětově, tedy i v Chorvatsku a období, v němž si můžete užívat slunného a teplého Jadranu, se prodloužilo od května až do poloviny listopadu.
Tedy radíte vyjet do Chorvatska mimo letní prázdniny?
To jsem tím nechtěl říct. Víte, Češi milují Chorvatsko, jezdí tam dlouhá léta do stejného apartmánu, velkého, klidně 100 metrového apartmánu umístěného v první řadě od moře, kde noc stojí klidně za 90 euro.
Omezení cestování, nedostatek pohonných hmot a propad maďarského forintu přinesl jezeru Balaton za pandemie nemoci covid-19 zvýšenou popularitu, což tam ale vedlo k obrovskému nárůstu cen. Stále lukrativnější byznys u Balatonu znamenal výstavbu nových hotelů, pláží a jachtařských klubů. Posun směrem k bohatším návštěvníkům a divoká maďarská inflace nyní způsobily, že se plážové občerstvení, nemluvě o ubytování, stává u Balatonu pro průměrného Maďara luxusem, píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Mnozí místní obyvatelé si už podle něj nemohou dovolit tam bydlet.Pobyt u Balatonu už je pro běžné Maďary nedostupný luxus. Řecko i Itálie jsou levnější
Enjoy
Češi bývali v Chorvatsku za „paštikáře“. Takže se to mění?
Dávno už tomu tak není. Češi jsou třetí největší skupinou turistů po Němcích a Rakušanech v segmentu „nautica“. A nejenomže jsou Češi skvělí jachtaři, možná i lepší než Chorvaté, Češi v Chorvatsku čím dál tím víc investují, kupují domy, hotely, apartmány i lodě.
Vyšší ceny jim tedy nevadí?
Nejde generalizovat, ale mám za to, že platí stejné ceny jako v Česku. Před dvěma týdny jsem byl v Dubrovníku, v turisticky nejatraktivnějším městě Jadranské riviéry, v tamní nejstarší cukrárně koupíte velký kopeček zmrzliny za 2,5 eura. Je tedy za podobnou cenu jako v Česku. Samozřejmě, že jsou tam podniky, kde je kopeček zmrzliny i za čtyři eura. Ale to v centru Prahy taky. Nikdo přeci nečeká, že na Staromáku si dá pivo za šedesát, jako o pár ulic dál. Je to všude stejné. Češi před 130 lety nastartovali náš cestovní ruch, dnes přijíždějí ve stále větších počtech a i tu více utrácejí.
Češi nejsou paštikáři, v Chorvatsku investují
Chorvatsko připravuje zákon, který by měl formovat udržitelný cestovní ruch a zabránit overturismu. Jaká omezení konkrétně přinese?
Chorvatsko, stejně jako třeba Španělsko, chce bojovat proti nadměrnému turismu v určitých oblastech. Ale iniciativu nechává na každém městě, aby si samo zvážilo, kolik turistů zvládne pojmout.
Nízká obsazenost ubytovacích zařízení donutila chorvatské hoteliéry a pronajímatele zlevnit. Nejrazantněji se ceny propadly na Istrii, píše chorvatský deník Danas.Chorvaté se umoudřili a zlevňují. Nejvíc na Istrii
Enjoy
Může se tedy stát, že některá chorvatská města zavedou návštěvnické limity?
Spíš dojde k tomu, že nebudou přibývat nové apartmány. Kapacita se bude těžit z těch stávajících. Bude se razit politika „co máme, to nám stačí“. Nechceme zažít to, co se dělo ve Španělsku, kde vyšli do ulic demonstrovat proti turistům. Musíme dopředu nalézt tu rovnováhu, aby místí přemírou turistů netrpěli.
Loňská sezóna byla skvělá. Bude ta letošní ještě lepší? I díky přijetí eura a vstupu Chorvatska do Schengenu?
Přijetí eura je skvělé a vstupem do Schengenu se cesta na Jadranskou riviéru výrazně zrychlí. Odpadne hodinové čekání na hranicích. A ještě výrazněji se ulehčí doprava k Jadranu v roce 2025, kdy plánujeme zrušit mýtné brány a zavést placení mýtného elektronicky.
Pláže u Jaderského moře budou i letos cílem tradiční dovolené stovek tisíc Čechů. Přijíždějí za klidným mořem, historickými městy i přírodními parky. Chorvatsko je u českých dovolenkářů oblíbené i díky tomu, že sem dojedou svým vozem. Před cestou je důležité automobil důkladně zkontrolovat a nezapomenout sbalit potřebné dokumenty. Na co tedy před cestou nezapomenout, a co mít na paměti na místě? Policie na Jadranu vás zkasíruje za nedostatečné oblečení i konzumaci alkoholu na veřejnosti
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.