Mise IM-1 dnes k Měsíci nevyrazí, SpaceX řeší technické obtíže
Americké společnosti SpaceX a Intuitive Machines ve středu kvůli technickým potížím odložily start mise IM-1, která měla zamířit k Měsíci a přistát na něm s vědeckým nákladem. V případě úspěchu bude první komerční misí, které se to podaří. O nový start se pokusí ve čtvrtek ráno.
„Odkládáme dnešní pokus kvůli abnormálním teplotám metanu. (...) Cílíme na čtvrtek 15. února 1:05 (floridského času, 7:05 SEČ),“ napsala na sociální síti X společnost SpaceX, jejíž raketa Falcon 9 kosmické plavidlo Intuitive Machines vynese do vesmíru.
[[Twitter status: https://twitter.com/SpaceX/status/1757623502289686797]]
Kapalný metan využívají jako palivo přistávací a pohonné systémy přistávacího modulu Nova-C, kam ho týmy naloží krátce před startem. Právě během této fáze zjistila firma SpaceX, že látka nemá správnou teplotu, uvedl v prohlášení americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), jehož náklad spolu s dalšími IM-1 poveze.
Rozhodnutí o odkladu letu, který měl dnes z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral vyrazit v 6:57 SEČ, společnosti oznámily zhruba 75 minut před startem.
Přes čtyři metry vysoký modul Nova-C Intuitive Machines, který v rámci této mise nese jméno Odysseus, zůstává připravený na vrcholu nosné rakety, píše agentura Reuters. Okno příležitosti pro start potrvá do 16. února. V případě, že mise neodstartuje, musí Intuitive Machines počkat do března.
Start rakety Vulcan společného podniku amerických firem Boeing a Lockheed Martin tento týden ukázal vzestup nového rivala pro společnost SpaceX podnikatele Elona Muska. O tento milník dlouho usilovala americká vláda, která se snaží dosáhnout škály dodavatelů pro vysílání družic a dalšího nákladu do vesmíru, napsala agentura Reuters.Má SpaceX konečně konkurenci? Úspěšný start rakety Vulcan je dobrou zprávou pro americkou vládu
Zprávy z firem
Pokud vše půjde tento týden podle plánu, modul na lunárním povrchu přistane 22. února. Bude se jednat o první soukromé přistání na Měsíci a první americké přistání na lunárním povrchu od konce programu Apollo v roce 1972.
Pro Intuitive Machines jde o první pokus o dosažení Měsíce, ale o druhý v rámci nového programu NASA pro komerční dopravu nákladů na přirozenou zemskou družici (CLPS) v přípravě na návrat astronautů na Měsíc. V lednu se společnosti Astrobotic Technology kvůli úniku paliva nepodařilo Měsíce dosáhnout a její modul Peregrine byl záměrně naveden do zemské atmosféry, kde shořel.
NASA přebírá riziko neúspěchu těchto misí, zároveň ale může mnoho získat, píše agentura AFP. Spolupráce s komerčními plavidly, kde NASA hraje roli pouhého pasažéra, znamená, že úřad může posílat více vybavení, častěji a za méně peněz.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) o rok odložil mise Artemis II a Artemis III, které měly s posádkou zamířit k Měsíci, respektive na něm poprvé od konce programu Apollo v roce 1972 přistát. Informoval o tom šéf úřadu Bill Nelson.Návrat člověka na Měsíc se odkládá. NASA hlásí technické problémy s misí Artemis
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.