Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Funkcionalistická teplárna dostala nový kabát. Místo skladu paliva jsou zasedačky

Prostory v někdejší teplárně se po rekonstrukci proměnily na kanceláře.
BoysPlayNice
Petra Nehasilová

Funkcionalistická teplárna od architekta Dušana Jurkoviče je jednou z mála dochovaných industriálních památek v Bratislavě. Po tříleté rekonstrukci pod taktovkou Studia Perspektiv se průmyslový objekt proměnil na moderní coworkingové centrum.

Podstatou rekonstrukce bylo zachovat původní části a zviditelnit je všude, kde to šlo. Architekti chtěli co nejvíce zachovat otisk Dušana Jurkoviče a interpretovat ho v duchu 21. století.

„V návrhu interiéru coworku jsme vnímali kontext původní památky a nové stavby. Snažili jsme se prostor doplňovat a navazovat na něj stylem i geometrií nových prvků. Zároveň jsme ale chtěli, aby bylo jasně rozpoznatelné, které části jsou nové a které původní – nechtěli jsme originální dílo napodobovat,“ říkají architekti Ján Antal a Barbora S. Babocká.

Viditelná stopa historie

Do prostoru, který fungoval jako kotlová a turbínová hala, architekti vložili novou pětiposchoďovou stavbu a díky tomu rozšířili plochu. Celkem to je téměř čtyři tisíce metrů čtverečních využitelné plochy o kapacitě přibližně 450 pracovních míst.

Projekt zachoval dokonce i betonové násypníky, které původně sloužily ke skladování tuhých paliv. Architektům se do jejich nitra povedlo umístit některé ze zasedacích místností, ty v pátém patře mají dokonce prosklenou podlahu.

Dubaj, ilustrační foto

Emiráty se přibližují Západu. Vzdají se volného pátku a práce v neděli

Vláda Spojených arabských emirátů oznámila, že od nového roku přechází na 4,5 pracovní týden – přičemž víkend začne v pátek odpoledne a skončí v neděli.

Přečíst článek

„Zde jsme využili polohy a v částech podlahy zaexperimentovali s jejím prosklením. Výsledkem je ikonický prostor, který chce vidět každý. A to i ti, kteří mají strach z výšek,“ uzavírá architekt Antal.

Architektonický vstup v podobě novotvaru je dílem ateliéru DF Creative Group, na obnově pláště budovy se pak podílela firma Pamarch.

superjachta

Studie: Podíl superboháčů na světovém majetku se v covidu zvýšil na rekord

Covidová pandemie ještě více rozevřela příjmové nůžky. Bohatí ještě více bohatnou a chudých prudce přibývá. Současná éra je zlatým věkem pro miliardáře. Domácnosti 2750 superboháčů mají na celosvětovém bohatství domácností podíl 3,5 procenta. Ještě na počátku roku 2020 to ale byla jen dvě procenta, uvádí studie skupiny World Inequality Lab.

Přečíst článek

Ukázka produkce výrobce munice Sellier & Bellot

Zbrojařská Sellier & Bellot loni zvýšila tržby i zisk. Pomohly i americké volby

Jeden z největších světových výrobců munice Sellier & Bellot loni zvýšil tržby i zisk. Pomohly k tomu mimo jiné americké volby a debata o omezování držení zbraní v USA či zisk tří velkých zakázek. Tržby stouply o 2,1 procenta na 4,4 miliardy korun, čistý zisk pak o 6,9 procenta na 895,2 milionu korun. I přes výpadek výroby a omezení možností prodeje kvůli pandemii covid-19 jsou výsledky výroby a prodeje nejvyšší v historii, uvedla firma ve výroční zprávě. Loni se přitom dařilo celému světovému zbrojařskému trhu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Na místě vesnických ruin stojí nový moderní dům.

Jak se zachraňují ruiny? Místo kurníků a kůlen stojí moderní dřevostavba i zčásti zachovaný mlýn

Přečíst článek
Františkánský klášter v Santa-Lucia di Tallano

Nejlepší architektura v Evropě? Třeba klášter na Korsice, ale i my ji máme. V Ostravě

Přečíst článek
Nádraží v Plzni prošlo zásadní rekonstrukcí.

V Plzni i Budějovicích to jde. Na rozdíl od Prahy tam citlivě zrekonstruovali nádraží

Přečíst článek
Doporučujeme