Místo textilky kanceláře a galerie. Podívejte se na zdařilou konverzi
Původní dřevěné trámy i ocelové nosníky. Architekti ze studia Henkai zachovali původní detaily a někdejší textilku přeměnili na moderní továrnu i multifunkční prostor.
Historie průmyslového areálu v Rožnově pod Radhoštěm se začala psát už v roce 1892. Mechanickou pletárnu tam tehdy založila vídeňská firma Brill, Schreiber a spol. V budovách posléze fungovala společnost Loana, která tam výrobu ukončila v roce 2010. Od té doby prochází jednotlivé objekty přeměnou.
„Vzhledem k pozici fabriky dochází k částečnému, ale významnému otevírání urbanismu areálu okolnímu městu. Nové využití je už nyní mixem funkcí s lehkou výrobou, administrativou, obchodem, službami i bydlením,“ přibližují architekti z rožnovského studia Henkai, autoři revitalizace jednotlivých prostor.
V jednom z objektů, který byl postaven ve 30. letech, sídlí společnost Stroza. „Filozofií investora bylo vytvořit živý dům,“ přibližují architekti s tím, že část objektu si nechalo vedení společnosti přizpůsobit pro vlastní potřebu.
Konverze textilky proběhla s respektem k historii
Celé jedno patro pak bylo podle návrhu architektů přeměněno na prostory pro kreativní ateliéry s DIY galerií a přesahem do kulturního dění.
Kvůli potřebě rozšíření výroby investor přikoupil i další objekt, a to bývalou barvírnu postavenou v 70. letech 20. století. A stejně jako v předchozím případě konverze i tentokrát došlo na rozhodnutí, že kromě výrobny se zbylé prostory využijí pro další účely.
„Naším cílem bylo podpořit symbiózu lehkého průmyslu a denního pracovního života města,“ přibližují koncept proměny architekti. Zrekonstruovaný prostor dostal název Barevna.
Ceny nemovitostí a míra průměrné úrokové sazby vedou do stavu, že na vlastní bydlení bude mít stále méně lidí. Banky na to chtějí zareagovat prodloužením doby, po kterou by lidé úvěr spláceli. Ve hře jsou 40leté hypotéky, ale Česká národní banka je proti. Jaká jsou pro a proti a co se stalo v zemích, kde multigenerační hypotéky zavedli?
Multigenerační hypotéky se v Česku jen tak nedočkáme
Money
Klienti zkrachovalé Bohemia Energy utíkají z režimu DPI (dodavatel poslední instance) k novým dodavatelům, u nichž si fixují nevýhodné ceny. „Nový dodavatel, ke kterému propadli sítem, nakupuje elektřinu a plyn na krátkodobých spotových kontraktech. Tedy mnohem dráž, než za co se prodávala elektřina letos a třikrát až čtyřikrát více, než to bylo loni,“ říká investor a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.Šnobr: Klienti Bohemia Energy jsou v pasti. Zastropování záloh problém jen odloží
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.