Místo textilky kanceláře a galerie. Podívejte se na zdařilou konverzi

Původní dřevěné trámy i ocelové nosníky. Architekti ze studia Henkai zachovali původní detaily a někdejší textilku přeměnili na moderní továrnu i multifunkční prostor.
Historie průmyslového areálu v Rožnově pod Radhoštěm se začala psát už v roce 1892. Mechanickou pletárnu tam tehdy založila vídeňská firma Brill, Schreiber a spol. V budovách posléze fungovala společnost Loana, která tam výrobu ukončila v roce 2010. Od té doby prochází jednotlivé objekty přeměnou.
„Vzhledem k pozici fabriky dochází k částečnému, ale významnému otevírání urbanismu areálu okolnímu městu. Nové využití je už nyní mixem funkcí s lehkou výrobou, administrativou, obchodem, službami i bydlením,“ přibližují architekti z rožnovského studia Henkai, autoři revitalizace jednotlivých prostor.
V jednom z objektů, který byl postaven ve 30. letech, sídlí společnost Stroza. „Filozofií investora bylo vytvořit živý dům,“ přibližují architekti s tím, že část objektu si nechalo vedení společnosti přizpůsobit pro vlastní potřebu.
Konverze textilky proběhla s respektem k historii
Celé jedno patro pak bylo podle návrhu architektů přeměněno na prostory pro kreativní ateliéry s DIY galerií a přesahem do kulturního dění.
Kvůli potřebě rozšíření výroby investor přikoupil i další objekt, a to bývalou barvírnu postavenou v 70. letech 20. století. A stejně jako v předchozím případě konverze i tentokrát došlo na rozhodnutí, že kromě výrobny se zbylé prostory využijí pro další účely.
„Naším cílem bylo podpořit symbiózu lehkého průmyslu a denního pracovního života města,“ přibližují koncept proměny architekti. Zrekonstruovaný prostor dostal název Barevna.
Ceny nemovitostí a míra průměrné úrokové sazby vedou do stavu, že na vlastní bydlení bude mít stále méně lidí. Banky na to chtějí zareagovat prodloužením doby, po kterou by lidé úvěr spláceli. Ve hře jsou 40leté hypotéky, ale Česká národní banka je proti. Jaká jsou pro a proti a co se stalo v zemích, kde multigenerační hypotéky zavedli?
Multigenerační hypotéky se v Česku jen tak nedočkáme
Money
Klienti zkrachovalé Bohemia Energy utíkají z režimu DPI (dodavatel poslední instance) k novým dodavatelům, u nichž si fixují nevýhodné ceny. „Nový dodavatel, ke kterému propadli sítem, nakupuje elektřinu a plyn na krátkodobých spotových kontraktech. Tedy mnohem dráž, než za co se prodávala elektřina letos a třikrát až čtyřikrát více, než to bylo loni,“ říká investor a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.
Šnobr: Klienti Bohemia Energy jsou v pasti. Zastropování záloh problém jen odloží
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.