Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Mladí čeští umělci se představí na aukci v Londýně

Martin Krajc (1984) Blue Drink
Galerie Kodl
Stanislav Šulc

Galerie Kodl ve spolupráci s prestižní aukční síní Sotheby's vybrala díla 11 tuzemských tvůrců včetně Jana Kalába, Karla Štědrého nebo Vladimíra Houdka. Obrazy jsou až do 13. srpna ke zhlédnutí v Galerii Kodl.

Prestižní londýnská aukční síň Sotheby's v říjnu nabídne díla českých tvůrců. V rámci akce nazvané 20th Century Art: A Different Perspective bude 29. října podle pozvánky možné pořídit řadu děl nejslavnějších jmen české meziválečné avantgardy včetně již zveřejněného obrazu Václava Špály Zátiší s květinami z roku 1940, jehož odhadovaná cena je mezi 25 tisíci a 35 tisíci librami.

Zatímco tvorba meziválečné moderny se již na světových aukcích etablovala a díla Františka Kupky, Toyen či Josefa Šímy se prodávají na obou březích Atlantiku, pro české mladé umění to však zatím pravidlo není.

O to důležitější je fakt, že součástí této aukce bude také prodej 11 děl současných mladých tvůrců z České republiky a Slovenska. Jedenáct autorů i jejich díla opět vybíral tým Kodl Contemporary ve spolupráci s odborníky ze Sotheby's. V Londýně se tentokrát budou dražit díla Ondřeje Basjuka, Vladimíra Houdka, Jana Kalába, Martina Krajce, Pavly Malinové, Jiřího Petrboka, Karla Štědrého, Michala Škapy, Jakuba Špaňhela, Márie Švarbové a Zdeňka Trse.

„Ambicí Kodl Contemporary je posunout úroveň prezentace soudobého umění o další stupeň. Usiluje o představení širokého pole tvorby mladé a střední generace ve vytříbeném výběru a v mezinárodním kontextu. V letošní nabídce bude tvorba předních českých malířů a slovenské fotografky, z nichž většina se již představila i na Letních výtvarných salonech Kodl Contemporary,“ uvádí galerie.

Houdek, Kaláb, Štědrý, Špaňhel či Malinová patří v současnosti k nejvýraznějším tvůrcům nejmladší generace, z nichž se většina narodila až po roce 1980. Patří k nim také Karel Štědrý, původně grafik, který po studiu UMPRUM maluje velkoformátová abstraktní plátna. Mnohdy se inspiruje právě meziválečnou avantgardou, kterou připomíná i jeho série Acid House. Letošní kompozice z této série nazvaná Co zbylo z avantgardy pak bude jedním z dražených děl.

„Nabídku jsem dostal od Galerie Kodl, která zprostředkovává pro Sotheby's výběr českých současných autorů do dražby. Možná jedním z důvodů mohlo být, že se jeden z mých obrazů vydražil vysoko nad odhadní cenou v jarní aukci pořádané právě Galerií Kodl,“ řekl pro newstream.cz Karel Štědrý. „Aukční síň Sotheby's stále platí za jednu z nejprestižnějších na světě. To, že moje dílo bylo vybráno londýnskými odborníky, kteří jezdí do Prahy stvrdit předvýběr galerie, beru jako velký úspěch. Celé to vnímám spíš motivačně a jako určitý příslib do budoucna. Důležité je pořád pracovat a neusnout na vavřínech,“ dodal talentovaný umělec.

„Pro umělce je to samozřejmě skvělá příležitost jak se prezentovat na zahraničním trhu s uměním. Bude zajímavé vidět, jak na to budou reagovat zahraniční sběratelé. Nechám se překvapit, jak to celé dopadne,” napsal serveru newstream.cz Vladimír Houdek.

Banksyho obraz Flying Copper ve výloze Galerie Kodl

Galerie Kodl prodává Banksyho. Za miliony

Ceny ověřených printů startují na 300 tisících a jdou do milionů. Některé z nich už mají nového majitele.

Přečíst článek

Bedřich Piskač, Dívka v černých šatech, výstřižek

Aukce v Česku boří rekordy. Za pololetí se prodalo umění za 846 milionů

Umění táhne. Sběratelé a investoři v prvním pololetí na sálových aukcích umění a starožitností v ČR utratili rekordních 846 milionů korun. Spolu s internetovými dražbami by to bylo určitě přes miliardu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme