Na safari do Zimbabwe, nová kratochvíle bohatých Rusů

Stále větší počet bohatých Rusů vyráží do Zimbabwe na safari a na lov. Důvod je docela prostý, zasáhli je sankce kvůli invazi prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu a výrazně omezují jejich možnosti cestování. Shodou okolností i někteří představitelé Zimbabwe čelí sankcím ze strany USA a Evropy, protože se zapletli do porušování lidských práv a volebních podvodů, píše agentura Bloomberg.
Provozovatelé safari zaznamenali nárůst obchodů mimo své tradiční trhy, „zejména z Ruska,“ řekl Emmanuel Fundira, prezident Sdružení provozovatelů safari v Zimbabwe, pro agenturu Bloomberg.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.
Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
Movití turisté do Zimbabwe přijížděli hlavně ze Spojených států a Evropy, ale to momentálně kvůli sankcím proti zimbabwskému režimu není tak snadné.
Ekonomické sankce Rusko „až tak moc nezabolely,“ říká exministr financí USA. Čína, Indie, ale třeba i Turecko na nich navíc slušně vydělávají, komentuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Sankce Rusko až tak nebolí. A Čína na nich vydělává
Názory
Nicméně administrativa zimbabwského prezidenta Emmersona Mnangagwy zareagovala velmi rychle – pokouší se o navázání užších vztahů s Čínou, Ruskem a jeho spojencem Běloruskem. Ostatně Alexandr Lukašenko jihoafrickou zemi minulý měsíc navštívil. Africkou zemi trápí inflace přes 200 procent, dolarová injekce – byť z Ruska – jí přijde vhod.
Zimbabwe má s přehledem nejvyšší inflaci na světě přesahující 200 procent, její hlavní úrokové sazby jsou na tom podobně. Přesto se tamní vláda rozhodla vybudovat nové hlavní město v Mount Hampdenu, a to ne ledasjaké. Bude určeno zejména pro bohaté, investice činí asi 60 miliard dolarů a kvůli plánovaným technologiím se mu přezdívá „Cyber City“. Podle kritiků vlády je to poslední marný pokus oživit rozdrcenou ekonomiku.
Pryč od chudoby, špíny a blackoutů. Zimbabwe staví nové město pro elity, za peníze z Číny
Reality
Omezení uvalená na řadu bohatých Rusů v reakci na válku na Ukrajině „znemožnila jejich přístup do celé řady destinací“, přičemž Zimbabwe podle Fundira chce využít své přátelské vazby s Ruskem, aby nahradilo ztracené příjmy od západních turistů. Fundira hned přispěchal s historkou, že jeden ruský návštěvník utratil půl milionu dolarů na nedávném dvoutýdenním safari v Zimbabwe, řekl. Další podrobnosti odmítl poskytnout.
Evropské země včetně Česka či Spojené státy s nervozitou a napětím čekají na každé zasedání národních centrálních bank, jestli a hlavně o kolik jednotek či zlomků procenta zvednou v boji proti inflaci základní úrokovou sazbu. V Zimbabwe se pohybují ve zcela jiných číslech – v rámci snahy vyhnout se návratu obří hyperinflace v řádech milionů procent z konce prvního desetiletí nyní centrální banka zvedla základní sazbu z 80 na 200 procent, nejvíce na světě, uvedla agentura Bloomberg.
Zimbabwe hrozí návrat hyperinflace. Tamní centrální banka zvedá sazby nejagresivněji na světě
Money
Na území Zimbabwe žije asi 100 tisíc slonů, což je druhá největší populace v Africe, povolení k jejich lovu stojí 10 tisíc dolarů. Zimbabwe má také populace nosorožců, lvů, leopardů a buvolů.
Novou orientaci Zimbabwe na Rusko ještě posílí rusko-africký summit plánovaný na červenec, což může být pro zimbabwský safari průmysl zásadní příležitost, jak přilákat bohaté Rusy.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.