Na Zátopka přijde letos nejvíc českých diváků. Na to, aby vydělal, je to pořád málo

Film Zátopek režiséra Davida Ondříčka má našlápnuto stát se nejnavštěvovanějším filmem letošního roku. Ani to ale nebude stačit, aby se zaplatil. Musí se prodat do zahraničí.
V nejisté filmové sezoně si film Zátopek skvěle poradil se startem v kinech. Za první dny na něj přišlo k 29. srpnu 110 866 diváků. Je to desátý nejlepší start českého filmu od roku 1990.
Zátopek měl premiéru při zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a do kin šel 26. srpna. Stotisícovou hranici návštěvnosti překonal hned v prvním víkendu. Odborný web Kinomaniak k tomu napsal: „Předpovídat v aktuální době celkové číslo je hodně nejisté, ale zdá se, že minimálně půl milionu by mohl film Zátopek přinést a tím pádem si tak zajistit zřejmě i celkové první místo pro letošní rok.“
Zda se to povede, uvidíme v příštích týdnech. Největší možnou překážkou mu v tom podle všeho nebude nezájem diváků, ale případné další koronavirové omezení, ke kterému snad ale nedojde.
V boji o nejnavštěvovanější film roku v českých kinech konkuruje Zátopkovi komedie Prvok, Šampón, Tečka a Karel, která už nasbírala přes 433 tisíc diváků. Vysoká čísla se rovněž očekávají od odložené nové bondovky Není čas zemřít (No Time to Die), který má mít v Česku premiéru 30. září.
U Zátopka je pak ale důležitá dlouhá výdrž v kinech, protože dílo stálo 120 milionů korun a nebude jednoduché ho zaplatit. Bude se muset prodat také do zahraničí.
Data Asociace producentů v audiovizi ukazují, že se během pandemie objem peněz utracených filmaři v Česku propadl zhruba o pětinu. Nejvíc se omezilo natáčení reklam, a to téměř o polovinu.
Filmy se v Česku točí dál. Za propadem trhu stojí zejména omezení reklam
Money
Podívejme se ještě na návštěvnost filmů v Česku za rok 2021 k 29. srpnu, která ukazuje, že Zátopek má rozhodně dobře našlápnuto, stát se nejnavštěvovanějším filmem letošního roku.
1. Prvok, Šampón, Tečka a Karel (premiéra 29. července, Česko, komedie, distributor CinemArt) – 433 141 diváků; tržby 69,2 milionu
2. Matky (24. června, Česko, komedie, Bontonfilm) – 266 158 diváků; 39,8 milionu
3. Black Widow (8. července, USA, komiksový, Falcon) – 222 932 diváků; 39 milionů
4. Rychle a zběsile 9 (17. června, USA, akční, CinemArt) – 154 787 diváků; 26 milionů
5. Gump – pes, který naučil lidi žít (22. července, Česko, komedie, Bioscop) – 145 163 diváků; 21 milionů
6. Zátopek (26. srpna, Česko, životopisný, Falcon) – 110 866 diváků; 17,2 milionu
Všechny ostatní filmy měly letos zatím menší návštěvnost než 100 tisíc diváků. Například na letošního vítěze Oscarů film Země nomádů (USA, Německo), který měl premiéru v českých kinech 3. června, přišlo pouhých 3 821 diváků, což je kolosální propadák.
Přes určité zlepšení situace je tedy filmová sezona pořád nejistá, protože opatření spojená s koronavirem ještě úplně neskončila a do kin zatím chodí méně lidí než před vypuknutím koronavirové pandemie.
>>>>>>Zajímate se o umění, film či architekturu? Čtěte rubriku Enjoy<<<<<<
Na pobídky jde z rozpočtu 800 milionů korun ročně. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chtěl navýšení o 500 milionů, nakonec musel souhlasit "jen" s 300 miliony korun navíc pro filmaře.
Pobídky fungují, světové štáby tu točí jako před pandemií. Dostanou víc peněz
Money
Koronavirové restrikce vlády zasáhly kina nesmírně tvrdě. Byla zavřená téměř osm měsíců. Teď se snaží tento marasmus, který provozovatelům biografů, distributorům i filmovým tvůrcům přinesl obrovské finanční ztráty, překonat. Ale jde to ztuha.
Kina se probírají z koronavirové letargie, jde to ztuha. Hitem může být Zátopek
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.