Proč sis uříznul ucho? Lidé konverzovali na veletrhu VivaTech skrze umělou inteligenci s Van Goghem

Návštěvníci technologického veletrhu VivaTech ve Francii si díky umělé inteligenci mohli povídat si s nizozemským malířem Vincentem Van Goghem. Na projektu spolupracovala technologická firma Jumbo Mana ze Štrasburku, pařížské Musée d'Orsay a odborník na malířův život a dílo Wouter van der Veen.
Výsledkem projektu je trojrozměrná podobizna, která na základě analýzy van Goghových dopisů odpovídá na zvídavé dotazy.
„Proč sis uříznul ucho?” zní nejčastější otázka, říká šéf firmy Jumbo Mana Christophe Renaudineau. „Uřízl jsem si levé ucho, když jsem trpěl těžkými duševními útrapami a depresemi,” odpovídá Van Gogh v nadživotní velikosti. „Ve 23 letech jsem přišel o práci, v 26 letech jsem se marně snažil najít své poslání a když jsem chtěl založit umělecký ateliér v Arles, také jsem neuspěl,” odpovídá umělou inteligencí (AI) poháněná verze malíře, který se v 37 letech střelil do hrudi a zemřel.

Tržby na trhu s generativní umělou inteligencí porostou o desítky procent ročně
MoneyZpřístupnění nástrojů umělé inteligence zaměřených na spotřebitele, jako je ChatGPT či Bard, by mohlo vést k silnému růstu, který potrvá deset let. Tržby na trhu s generativní umělou inteligencí (AI) by se tak mohly zvýšit na 1,3 bilionu dolarů, v přepočtu 28,6 bilionu korun, v roce 2032 z loňských 20 miliard dolarů. Uvádí to zpráva analytické společnosti Bloomberg Intelligence, podle níž by odvětví mohlo v následujících deseti letech růst tempem 42 procent ročně.
Setkání se zesnulým malířem
Malířova vizuální podoba vychází z jeho mnoha autoportrétů a obsah jeho výroků AI čerpá z dopisů, které napsal. Tvůrci technologie se rozhodli dát mu nizozemský přízvuk, protože pocházel z Amsterodamu. Návštěvníci jeho hlas slyší ve sluchátkách, která si na veletrhu mohou půjčit. Odpovědi se zobrazují i v písemné podobě pod oživlým portrétem.
„Nechtěli jsme udělat jen chatbota nebo avatara, který by s vámi mluvil. Chtěli jsme zachytit Van Goghovu osobnost a pracovat s důvěryhodnými informacemi o něm,” uvedla Fatma Chellyová z týmu Jumbo Mana. Po setkání se zesnulým malířem se lidem v očích zračí dojetí, dodala.

Letos vyjde nový hit od The Beatles. Díky umělé inteligenci i se zpěvem Johna Lennona
EnjoyUmělá inteligence má další zářez v hudebním průmyslu. Tentokrát díky ní ožije hlas Johna Lennona v nikdy nevydané a nedokončené skladbě The Beatles. Pravděpodobně půjde o píseň napsanou Johnem Lennonem v roce 1978.
Exponát patřil na veletrhu k nejnavštěvovanějším, od října bude součástí expozice v Musée d'Orsay v Paříži. Pak bude rok k vidění v Auvers-sur-Oise, kde Van Gogh ukončil svůj život a kde je pochovaný.

Ať se nám do práce neplete umělá inteligence, žádají hollywoodští scenáristé. A začali stávkovat
MoneyV USA začala stávka hollywoodských scenáristů, kteří se s producenty nedohodli na zlepšení finančních podmínek a dalších zárukách, týkajících se vlivu umělé inteligence (AI) na tvorbu. Od pondělní půlnoci tak nepracuje 11 500 tvůrců, které zastupuje sdružení filmových a televizních scenáristů (WGA), což může podstatně zpomalit přípravy na natáčení nových seriálů a filmů. Úplně se zastaví natáčení populárních talk show, jako jsou například ty s moderátory Jimmym Fallonem nebo Jimmym Kimmelem, napsala agentura Reuters.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.