Nejlepší britská univerzita? Oxford ani Cambridge to už překvapivě není
Top britská univerzita je ta, kde studovali královští manželé Kate a William.
Skotské městečko St Andrews je známé golfem a také univezitou. Škola, která byla založena v roce 1413, je nyní podle vlivného žebříčku sestavovaného společně deníky The Times a The Sunday Times nejlepší ostrovní univerzitou. Těsně přeskočila ikonické univerzity v Oxfordu a Cambridge, které skončily jako druhá a třetí, a jejichž historie je ještě o dvě stě let starší. Stalo se tak poprvé v třicetileté historii žebříčku, že byla slavná dvojice „Oxbridge” poražena.
Hlavním důvodem je fakt, že skotská univerzita zvládla lépe on-line vzdělávání skrze svůj model malých tříd během pandemie. „Je to skvělá zpráva nejen pro univezitu a její personál, ale také pro studenty. Je to důkaz toho, jak skvěle se zvládl poslední rok, navzdory těžkým podmínkám,” řekla Daily Mail šéfka studentské asociace Lottie Dohertyová.
St Andrews je ústavem, v níž po generace studuje britská šlechta a akademická elita. Nyní je ale čím dál populárnější mezi zahraničními studenty - polovina studentů pochází z celkem 145 zemí mimo Británii. Nyní tam studuje zhruba deset tisíc mladých lidí.
St Andrews krom univerzity proslavil také golf. Městečko je považováno za „domov golfu”, protože až do roku 2005 vlastnil globální práva na tuto hru tamní The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews, známý jako The R&A (nyní je oddělený od původního elitního golfklubu). Nachází se tam také nejstarší golfové hřiště světa, Old Course, původně z šestnáctého století.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.