Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nejlepším filmem loňského roku jsou Bratři. Ceny sbíral seriál Volha a sci-fi Bod obnovy

Český lev 2024
ČTK
 ČTK

Českého lva za nejlepší celovečerní film roku 2023 získal film Bratři od režiséra Tomáše Mašína, jeho snímek líčí historii odbojové skupiny bratří Mašínů a jejich útěku do Západního Berlína.

Na předávání 31. ročníku výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) v pražském Rudolfinu proměnil film Bratři jedinou z 15 nominací. Nejvíce ocenění mají televizní retroseriál Volha a vědeckofantastický snímek s kriminální zápletkou Bod obnovy, které získaly po pěti cenách. Ocenění za mimořádný přínos české kinematografii převzal kameraman Vladimír Smutný.

Seriál České televize Volha získal mimo jiné obě ceny za mužský výkon. Cenu za nejlepší výkon v hlavní roli obdržel Kryštof Hádek za ztvárnění Standy Pekárka, Tomáš Jeřábek byl pak oceněn za vedlejší roli Pepy Horáčka. „Reakce na náš seriál mě utvrdily v tom, že česká společnost je hodně názorově rozdělená. Na jednu stranu je to dobře, ale někdy mi to přijde jako angažovaný protest za každou cenu a nepochopení od mladší generace. Například jsme byli obviňováni kvůli některým scénám ze sexismu, ale to byl obraz té doby,“ uvedl hlavní tvůrce Volhy Jan Pachl. Série získala také cenu za nejlepší televizní seriál, masky a kostýmy.

Czech Press Photo 2023 vyhrál snímek Romana Vondrouše od soudu

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2023 vyhrál snímek fotografa ČTK Romana Vondrouše, který na konci loňského července na Obvodním soudu pro Prahu 8 zachytil příznivce Patrika Tušla obviněného z obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka.

Přečíst článek

Snímek Bod obnovy měl nejlepší zvuk, kameru, scénografii a střih. Režisér Robert Hloz už v lednu získal také nestatutární cenu filmových fanoušků, udělovanou ČFTA ve spolupráci s filmovým portálem Česko-slovenské filmové databáze (ČSFD). Ocenění za nejlepší ženský výkon v hlavní roli si dnes večer odnesla Simona Peková za ztvárnění Valerie v hororově laděné komedii Přišla v noci. Film byl oceněn také za nejlepší režii, Českého lva získali Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar. Cenu za nejlepší dokument získal film Všechno dobře dopadne od Miroslava Janka. Pojednává o fungování organismu včelstva a práci včelařů.

Ocenění za nejlepšího herečku ve vedlejší roli získala Milena Steinmasslová za roli Dany ve snímku Němá Tajemství. Tvůrci tohoto filmu pomohou vytvořením informačního portálu lidem s afázií, málo známou poruchou řeči v důsledku mrtvice či těžkého úrazu hlavy, kterou trpí více než 60 tisíc Čechů. „Než jsem si přečetla scénář, nic jsem o té nemoci nevěděla. Jedna ze součástí přípravy bylo také setkání s afatiky, s jejich lékaři a terapeuty. A je to choroba, kterou řadím mezi choroby pekelné,“ řekla Steinmasslová.

Liverpool

FOTOGALERIE: Na skok v Liverpoolu. Ve městě Beatles, fotbalu a Batmana

Když se mluví o Liverpoolu, bývá to takřka výhradně v souvislosti s fotbalem, někdy se skupinou Beatles, která odtud pochází. Město na hranici severozápadní Anglie a Walesu však nabízí mnohem víc.

Přečíst článek

Cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize získal film Hranice režisérky Agnieszky Hollandové o osudech uprchlíků na polsko-běloruské hranici. Ocenění za nejlepší krátký film získal snímek Atestace režiséra Jana Hechta, který pojednává o mladém nezkušeném lékaři. Cenu za nejlepší animovaný film pak dostal na dnešním udílení snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo od režiséra a výtvarníka Filipa Pošivače.

Nejlepší televizní minisérii je třídílná minisérie Matematika zločinu od režiséra Petera Bebjaka pro platformu Voyo. Nestatutární cenu Českého lva za nejlepší studentský film dostal na dnešním udílení krátký animovaný snímek Electra od režisérky Darji Kaščejevové (Daria Kashcheeva). Nejlepší hudbu měl snímek Tancuj Matyldo. Cenu za nejlepší filmový plakát obdrželi už v lednu Robert V. Novák a Zuzana Burgrová za výtvarný návrh filmu Němá tajemství.

O sošky Českého lva v závěrečném hlasování bojovalo 26 titulů v 19 statutárních kategoriích.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme