Němci nechávají auta doma. Dotované vlaky u sousedů používají čím dál více i Češi

Možnost neomezeně cestovat po Německu za předplatné ve výši 49 euro za měsíc využívá stále více Němců. Vyplývá to z dat mobilních operátorů, která představila agentura DPA. Regionální dopravu používají také Češi pro výlety zejména po Sasku a Bavorsku.
Necelé čtyři hodiny trvá cesta z příhraniční Žitavy do Lipska. A to jen s jediným přestupem v Chotěbuzi. Stejně tak ze Žitavy cesta do hlavního města Německa Berlína trvá ještě kratší dobu. Jen nějakých tři a půl hodiny. Opět s jediným přestupem v Chotěbuzi. Zejména v pátek a sobotu jsou regionální spoje velmi populární, zároveň do těchto populárních destinací jezdí každou hodinu. A někdy i častěji.
Němci si stejně jako vloni zvykli na cestování po Německu využívat regionální spoje. Stojí za tím vládou podporovaný program zlevněné měsíční „režijky“, která vyjde na pouhých 49 eur. Vloni přitom lístek stál 9 eur.
„Po zavedení tohoto lístku se počet ranních cest delších než 30 kilometrů zvýšil o 27,5 procenta na červnových 123 tisíc. Přitom v dubnu, kdy tyto lístky ještě neplatily, Němci podnikli 97 tisíc těchto cest. Data pochází z měření mobilního operátora O2 Telefonica,“ uvedla agentura DPA.
Z Liberce kamkoli. Přes Žitavu
Tyto lístky přitom nevyužívají jen Němci, ale pořídit si je může každý bez ohledu na národnost či místo bydliště. Tedy i Češi. Právě ti tak regionální spoje využívají také. Z Drážďan například lze vyrazit do Berlína, Lipska nebo Kolína. Cestující z Liberce zase hromadně využívají možnost přeshraničního cestování přes Žitavu či Zhořelec.
Podle agentury Bloomberg se Němcům podařilo výrazně snížit počet lidí, kteří ráno kvůli cestě do zaměstnaní využívají automobil. A to až o 100 tisíc lidí.
Německá vláda odhaduje, že ji dotace pro zlevněné lístky vyjde zhruba na 1,5 miliardy eur ročně, stejnou částku se pak zavázaly vynaložit i spolkové země. Díky tomu s projektem souhlasilo kolem šedesáti soukromých společností, které regionální dopravu po Německu zajišťují.
Podívejte se na hlavní nádraží v Lipsku, které je největší svého druhu v Evropě
Vrací se rozdělená Evropa. A dokonce tentokrát jde o rozdělení samotné eurozóny, tedy spolku zemí platících eurem. Za rozdělením této unie stojí rostoucí úroky na eurových dluzích. Kvůli nim část zemí čelí masivnímu nárůstu ceny hypoték. A naopak v jiných zemích je situace zcela klidná. Důvod? V části zemí eurozóny mají dlouhé fixace, jinde jsou naopak běžné hypotéky s takzvaným plovoucím kurzem.
Úroky na euru rostou. Španělé masivně splácejí hypotéky
Money
Lipské nádraží má řadu rekordů. S více než 83 tisíci čtverečními metry je největším evropským nádražím, co se týče plochy obchodní, je dokonce největším nádražím na světě. V současnosti lze lipské nádraží navštívit i díky německé měsíční vlakové jízdence, která stojí 49 eur a mohou si ji koupit i Češi. Jak nádraží vypadá a co na něm najdete? Podívejte se na video i fotogalerii, kde objevíte i Krtečka nebo aktuální pochvalu Brnu.
Krteček, Brno i samoobslužná zmrzlinárna. Nádraží v Lipsku je světový unikát
Newstream TV
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.