Není to zdravé, říkají lékaři o rekordním projevu amerického senátora, který mluvil déle než celý den

I politici potřebují happening, aby si jich někdo všiml. Americký demokratický senátor Cory Booker stál za řečnickým pultem 25 hodin a pět minut. Tolik času mu zabrala kritika politiky prezidenta Donalda Trumpa. Nešel na záchod, nejedl, nesedl si, a nezdravě tak zatížil organismus. Může to být varování i pro české politiky, kteří tolik milují obstrukce.
Srovnejme ligy: Oproti Corymu Bookerovi i dalším americkým mluvným politikům je český rekordman Tomio Okamura z SPD o několik stupňů níže. Loni 18. ledna na schůzi Poslanecké sněmovny rozprávěl deset hodin a 44 minut bez přestávky. Předhonil tak sám sebe, protože dříve, 28. února 2023, mluvil do přerušení sedm hodin a sedm minut.
Dokud dokáže stát a mluvit
Ale vraťme se do USA. V principu tam platí, že senátor může mluvit, dokud dokáže stát a hovořit víceméně k věci. Pětapadesátiletý Cory Booker dostal slovo v pondělí minulého týdne v 19 hodin washingtonského času a hned oznámil, že bude mluvit tak dlouho, dokud bude schopen. A nebyl to apríl. Vydržel do 20:05 h následujícího dne, 1. dubna. Tedy 25 hodin a pět minut, což je historicky nejdelší řeč pronesená v americkém Kongresu.
Každou třetí smrtelnou nehodu na českých silnicích způsobila v loňském roce nepřiměřená rychlost. Přesto polovina řidičů přiznává, že povolenou rychlost pravidelně překračuje. Česká asociace pojišťoven i letos v dubnu ve velkém upozorňuje na zbytečný spěch za volantem a riskantní honbu za pár minutami navíc. Samotný Národní den bez spěchu letos připadá na 23. dubna. Iniciativa připomíná, že odložit některé aktivity, byť jen o pár minut, může zachránit lidský život. Proto se i letos symbolicky zpozdí některé významné události.
Zpomalte. Rychlost vloni zabila 148 lidí. Národní den bez spěchu se blíží
Zprávy z firem
Překonal 68 let starý rekord senátora Stroma Thurmonda z roku 1957, který hovořil 24 hodin a 18 minut. Thurmond, původně demokrat a pak republikán, byl velmi odolným členem Senátu za Jižní Karolinu. Působil v něm nepřetržitě od roku 1954 do roku 2003, kdy pět měsíců po odchodu z funkce zemřel ve věku nedožitých 101 let.
Plenu prý nepotřeboval
Odolnost projevuje i nynější rekordman Booker. V Senátu od roku 2013 zastupuje stát New Jersey. Je známý jako běžec a cyklista, od roku 2014 se živí veganskou stravou. Na jeho projevu fascinuje, že vůbec nepotřeboval jít na toaletu. Jeden z jeho asistentů tvrdil listu New York Times, že senátor neměl plenu ani cévku, která by odváděla moč do pytlíku skrytého pod jeho černým oblekem. Cory Booker se před projevem několik dní postil a od nedělního večera, tedy asi 24 hodin před projevem, nepil vodu. V noci před rekordem spal sedm a půl hodiny.
New York Times shromáždily i názory lékařů. Ti připomněli, že nedostatečný příjem živin může zejména při stresu vyvolat závratě a pocit točení hlavy. Zadržování moči zvyšuje riziko infekce močových cest i vzniku ledvinových kamenů. Sám Booker přiznal, že během projevu dostal křeče, což je zřejmě důsledek dehydratace a únavy svalů. Senátor začal pít vodu až dvě hodiny před koncem projevu.
Dehydratace může také vyvolat únavu a ještě ztěžuje důsledky dlouhodobého stání. Při něm se namáhají svaly, které musí udržovat rovnováhu těla. Krev je gravitací stahována k nohám a obtížněji se vrací k srdci.
V našich obchodech najdeme neustále široký výběr tuzemských i exotických plodin, ale kvalita a chuť může pokulhávat. I v dubnu, kdy sezóna čerstvého venku je v úplném začátku, můžeme přidat do jídelníčku potraviny, které ho významně obohatí na živinách a chuti. Podpoříme tak imunitu v jarním období, a můžeme tak pomoci detoxikačním snahám organismu k přípravě na teplejší a aktivnější části roku.
Biohacking: Jak připravit tělo teplé počasí? Při jarním detoxu pomohou nejen ředkvičky
Enjoy
Cvičíte, usoudila aplikace
Senátor Booker nosí inteligentní prsten Oura, který sbírá zdravotní údaje a má být pomocníkem při sportování. Během projevu zařízení u politika zaznamenalo aktivitu podobnou třem nebo čtyřem tréninkům. Jeho tepová frekvence se totiž stále pohybovala nad 100 srdečních tepů za minutu. Jeho věku a kondici by odpovídala frekvence 83 tepů za minutu.
Přístroj mu také napočítal 20 tisíc kroků. Když totiž Bookerovi po třech hodinách zdřevěněly nohy a musel se opřít, začal přešlapovat z nohy na nohu a pohybovat se tam a zpátky. Nohy a kyčle ho však bolely ještě dny po projevu.
Bez pohádek a bez ústřic
Podstatné však bylo, aby senátor neztratil schopnost mluvit k věci. Ani v americkém Senátu se to však nedodržuje doslova. Například v roce 2013 měl jiný zákonodárce, Ted Cruz z Texasu, projev v délce 21 hodin a 19 minut. Při něm nahlas přečetl z dětské knížky pohádku na dobrou noc pro své malé dcerky. Roku 1935 si Huey Long, senátor z Louisiany, v projevu dlouhém 15 a půl hodiny vypomohl popisem receptů na jižanské smažené ústřice.
Nová studie ukázala, jak se lze bránit efektům mikro- a nanoplastů v prostředí na individuální úrovni, když na té celospolečenské se to z různých důvodů neděje.
Biohacking: Červené a tmavé potraviny pomáhají v boji s efekty konzumace mikroplastů
Enjoy
Nynější rekordman však nic takového nepotřeboval. Jeho asistenti pro něj sesbírali podklady na tisícovce stran. Byly mezi nimi i údaje od 200 Američanů, kteří senátorovi napsali své protesty proti jednání prezidenta Trumpa, jež citoval. Aby Booker nepodlehl únavě, zasahovali do projevu další demokratičtí senátoři, kteří na něj volali otázky, aby na ně mohl odpovídat a vymanit se ze stereotypního monologu.
Při projevu jej povzbuzovali diváci na galerii, mezi nimiž byl i jeho bratranec, lékař z pohotovosti, připravený mu poskytnout zdravotní pomoc.
Bylo to k něčemu?
Politické hodnocení tohoto happeningu se různí. Někteří komentátoři soudí, že Booker v řeči přenášené na sociálních sítích povzbudil veřejnost k široké veřejné kritice prezidenta Trumpa. Jiní tvrdí, že to nebude mít žádný vliv. Lékaři v tom mají větší jasno: takovéto počínání ohrožuje zdraví.
Odnesou si nějaké poučení i čeští matadoři parlamentních obstrukcí?
Další texty vědeckého novináře Josefa Tučka
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.